Jak nepřijít o práci

17. září 2009, 12:09 - Zuzana, <a href="http://www.ladyzone.cz">Ladyzone.cz</a>
17. září 2009, 12:09

V dnešní době si nikdo svým místem nemůže být stoprocentně jistý. Společnosti, které se dosud zdály být stabilní, jsou najednou nuceny propustit desítky zaměstnanců. Jestliže se vám propouštění zatím obloukem vyhýbá, ceňte si této situace a pracujte na maximum, aby si nikdo důvod nenašel.

Autor: Martin Siebert

„V našem týmu bylo v těch nejlepších dobách sedm lidí. Dnes jsme zůstaly dvě,“ říká pětatřicetiletá účetní mezinárodní společnosti. A jak se zrovna jí podařilo „udržet“? „Mnozí si mohly myslet, že je to mým velice dobrým a přátelským vztahem s nadřízenou, pravda je ovšem taková, že se snažím vždy odvést maximální výkon a zůstat klidně přesčas, pokud je to nutné. Ostatní kolegyně prostě tohle nebyly ochotné podstupovat, takže když došlo na lámání chleba…,“ pokračuje dále.

Výše uvedené jednání a pozitivní přístup k práci určitě vzbudí v nadřízených ne snad přímo obdiv, ale určitě k vám budou jednak shovívavější a jednak vám dají přednost před ostatními, pokud si budou muset vybrat. „Samozřejmě není vždy pravidlem, že zůstane nejvýkonnější pracovník, někdy svou roli opravdu sehrávají přátelské či naopak nepřátelské vazby,“ popisuje realitu personalistka Eva Jiříková. Přesto se na tyto vztahy nelze spoléhat a ani se na ně vymlouvat.

Pokud budete svou práci odvádět dobře a s nasazením, neexistuje nejmenší důvod, aby se vás zaměstnavatel zbavoval.

Na druhou stranu – nenechte se pod pohrůžkou propuštění vydírat a pracovat třeba i o víkendech. „Podobnou zkušenost jsem zažila v bývalé práci. Věděla jsem, že se firmě nedaří a že bude nucena přistoupit k propouštění. Všichni chtěli zůstat samozřejmě, a zaměstnavatel toho využil. Naznačil, že propustí ty, kteří nebudou svou práci dělat dobře a včas. Co tím myslel, bylo od počátku jasné. Nechtěla jsem zůstávat v práci denně do osmi a někdy i soboty. Proto jsem šla já,“ popisuje svou zkušenost z menší společnosti Radka Lišková.

Co dělat, když…

Ačkoli jste udělala vše, co bylo ve vašich silách, aby se vás propouštění nedotklo, přesto si vás jednoho dne zavolal šéf, aby vám oznámil tu nepříjemnou novinu… V takovém případě zachovejte chladnou hlavu – nejste první ani poslední, koho vlna postihla.

Neberte to jako osobní selhání a netrapte se příliš dlouho, neboť by vám to mohlo uškodit při hledání nového místa. Berte to jako příležitost ke změně, kterou byste neudělali a možná se tak připravili o nové možnosti.

Práci si začněte hledat okamžitě. Nemusíte nastupovat hned, klidně si dejte 14 dní až měsíc odpočinku, nicméně v tomto „hluchém“ období dělejte vše, na co jste až dosud neměli čas. Finančně na tom tratit nebudete, alespoň v prvních měsících – od zaměstnavatele vám totiž náleží odstupné.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za…
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Technologie
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít