Jak neomezit léčení

23. listopadu 2010, 17:28 - Jiří Pašek ředitel společnosti IZIP, a.s.
23. listopadu 2010, 17:28

Manažerský panel

V průběhu letošního roku se řada tuzemských zdravotních pojišťoven dostala do několikamiliardového schodku (předpokládaný schodek zdravotního pojištění pro rok 2010 se pohybuje kolem 9 miliard korun). Proto je důležité zefektivnit hospodaření ve zdravotnickém sektoru. Problémy s financováním zdravotnictví se začínají projevovat již nyní, a to v postupném omezování nejnákladnější léčby.
Tam se řadí orgánové transplantace, kochleární implantace, operace za pomoci robota, operační zákroky Lekselovým gama nožem a mnoho dalších. Například na moderní biologickou léčbu onkologických pacientů jde v České republice ročně více než 2,2 miliardy korun.
Řešením situace, kdy je nedostatek finančních prostředků ve zdravotnictví a zároveň je moderní léčba stále nákladnější, je maximální využívání nástrojů eHealth, které omezují zbytnou péči na minimum. Světová zdravotnická organizace odhaduje rozsah duplicit v diagnostice na 7 %, v preskripci 12 %. Prevence pak může uspořit dalších 10 %. V ČR by se mohlo teoreticky využít cca okolo 50 miliard, právě na nákladnou a moderní léčbu, kde teď prostředky chybí.
Jednou z konkrétních realizací nástrojů eHealth v ČR je bezesporu právě služba Elektronické zdravotní knížky (EZK). Systém EZK nabízí připravenou infrastrukturu pro další rozšiřování elektronizace zdravotnictví a přináší prvky, jako je systém sdílení informací nebo souhlas pacienta s poskytováním citlivých údajů. Přitom provoz služby EZK se pohybuje pouze v řádu korun na pojištěnce VZP za měsíc. Klíčové pro další vývoj bude to, jak aktivně budou systém využívat lékaři. Aktuálně roste počet lékařských zápisů a roste počet lékařů. Přes 16 000 zdravotnických profesionálů se registrací do systému EZK zavázalo pracovat se systémem za účelem zvýšení kvality a bezpečnosti zdravotní péče. Za celých 10 let nedošlo nikdy k úniku nebo zneužití dat z EZK a jejich zabezpečení patří mezi nejlepší na světě.
České eHealth je ale stále na počátku cesty, i když už stačilo dojít mnohem dále než jiné státy. České zdravotnictví by mělo v budoucnosti zajistit moderní a zároveň vysoce efektivní, přitom často nákladnou, léčbu pro všechny indikované pacienty. Systém Elektronických zdravotních knížek představuje platformu, která umožní tento náročný záměr uskutečnit.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít