Jak (ne)vyhodit firmu

23. září 2011, 12:57 - Petr Kolář
23. září 2011, 12:57

Ministerstvo obrany v tichosti stáhlo s pompou oznámené výpovědi smluv firmě Staeg, kterou z jeho popudu prošetřuje policie

Na sklonku loňského roku to vypadalo jako jednoznačná záležitost. Ministr obrany Alexandr Vondra na základě auditu, který prověřoval hospodaření resortu obrany, podrobil zdrcující kritice jedenáct zakázek na recepční a úklidové služby za téměř půl miliardy korun zadaných v éře jeho předchůdce Martina Bartáka. Ve všech těchto zakázkách figurovala vyškovská firma Staeg. Auditoři kromě jiného konstatovali, že sedmkrát zvítězila nejdražší firma přihlášená do výběrového řízení. „Ministerstvo obrany bylo dojnou krávou pro zájmové a podnikatelské skupiny,“ hřímal tehdy Vondra. Argumentoval tím, že kdyby byly Správou vojenského bytového fondu (SVBF) vybrány společnosti s nižší nabídkou, mohlo ministerstvo ušetřit 100 milionů korun. Smlouvy s vyškovskou firmou obrana vypověděla.
Dle zjištění týdeníku Euro ale Vondrův resort v uplynulých měsících výpovědi potichu stáhl. Věcí se sice i nadále zabývá policie a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), ale Staeg pro ministerstvo obrany uklízí bez větších potíží dál. Navíc od té doby na ministerstvu obrany vyhrál další čtyři výběrová řízení. Ministerstvo obrany tvrdí, že i přesto ušetří.

Halasně vyhodit, tiše stáhnout

Vondrův audit zmapoval celkem jedenáct zakázek ve třech oblastech za 422 milionů korun, v nichž Staeg zvítězil anebo pro vítěze pracoval jako subdodavatel. První z oblastí se týkala dodávek tepla, druhá obsluhy vodohospodářských zařízení a třetí úklidových, pokojských a recepčních služeb. „Podali jsme trestní oznámení, vypověděli příslušné smlouvy a odvolali celkem pět lidí, kteří se účastnili zadání a vyhodnocení zakázek,“ konstatoval loni v prosinci generální sekretář ministerstva obrany Jan Vylita.
Jenže co se týká dodávek tepla, obrana výpovědi v tichosti stáhla úplně. „Výpověď smlouvy na zajištění výroby a rozvodu tepla byla následně skutečně stažena, jelikož ministerstvem financí nebylo schváleno zvýšení počtu zaměstnanců SVBF, kteří by měli tuto činnost náhradou za firmu vykonávat. Reálně tudíž hrozilo přerušení dodávek tepla a SVBF Praha, jako držiteli licence, v takovém případě hrozila pokuta až 50 milionů korun od Státní energetické inspekce,“ uvedl mluvčí resortu Jan Pejšek. „Proto byla dodatkem smlouvy snížena cena za plnění zhruba o 9 procent, což u průměrných nákladů na obsluhu činí úsporu cca 800 tisíc korun měsíčně oproti původní smlouvě. Stávající cena je již srovnatelná s konkurencí a za čtyři roky platnosti smlouvy ušetří resort obrany oproti původní smlouvě jen za dodávky tepla 38,5 milionu korun,“ dodal.
Jeho vysvětlení ale lidé dobře informovaní o dění v SVBF označují za zavádějící anebo přímo lživé. „Tvrzení o ministerstvu financí je naprostý nesmysl, neboť právě rozhodnutím ministerstva financí a následně vlády došlo ke snížení celkového počtu státních zaměstnanců a ministerstvo obrany rozhodlo, že k 31.12. 2009 dojde ke snížení počtu zaměstnanců SVBF o 292,“ popsal dobře informovaný zdroj, který si nepřál být jmenován. „Ke snížení ceny skutečně došlo. Ale proto, že došlo ke snížení počtu míst, kde k poskytované službě ze strany Staeg dochází. Což bylo součástí původní smlouvy,“ dodal. „Pokud jde o snížení hodinové ceny, k tomuto kroku naše společnost přistoupila po roce a půl své činnosti na dané zakázce, a to zejména díky optimalizaci řídicích procesů,“ komentoval záležitost neurčitě mluvčí firmy Staeg Lukáš Tomis.
Na tendry na dodávky tepla si stěžovali i někteří neúspěšní konkurenti. ÚOHS ale podle dokumentů, které má týdeník Euro k dispozici, několika rozhodnutími jejich stížnosti zamítl.
V případě smluv, které se týkaly obsluhy vodohospodářských zařízení, se ministerstvu obrany skutečně podařilo firmě Staeg smlouvu ukončit. Zakázku pak rozdělila do pěti menších podle pěti lokalit. Ve čtyřech z nich podle mluvčího Pejška opět vyhrála firma Staeg, která nabídla nejnižší cenu. „V kontextu původní čtyřleté smlouvy nyní činí úspora za stejný objem poskytovaných služeb cca 24 milionů korun (500 tisíc Kč měsíčně),“ napsal Pejšek. „Společnost Staeg v tomto případě žádnou cenu nesnižovala. Pouze reagovala na nově stanovené podmínky vypsané veřejné zakázky, které byly pro tvorbu nových nabídek uchazečů naprosto odlišné od těch předchozích. Proto je jakékoliv porovnávání v tomto směru zcela irelevantní,“ reagoval mluvčí firmy Tomis.

Úspory? Méně práce

U zajišťování úklidových, pokojských a recepčních služeb se de facto opakovala situace z prvních dvou případů. „Bylo vypsáno nové výběrové řízení, obdobně jako u vodohospodářských služeb byla ČR rozdělena na pět lokalit. Bohužel toto výběrové řízení nemohlo být řádně ukončeno, jelikož bylo napadnuto jedním z uchazečů a v současné době probíhá správní řízení na ÚOHS. Proto byly smlouvy mezi SVBF Praha a firmou Staeg dodatkem prodlouženy,“ podotkl mluvčí obrany Pejšek. „V dodatku je však explicitně uvedeno, že platnost stávajících smluv bude ukončena dnem ukončení správního řízení, nejpozději ale ke dni 30. června 2012. Jakmile ÚOHS potvrdí korektnost výběrového řízení (což resort obrany předpokládá), začnou tyto služby provozovat jiní dodavatelé, kteří byli předběžně vyhodnoceni jako vítězové,“ dodal.
Týdeník Euro má ale informace, že ÚOHS zřejmě kvůli údajných chybám zadavatele stížnosti vyhoví a nové smlouvy nebudou moci být uzavřeny. Cena se už nyní snížila, ale obdobně jako v případě dodávek tepla především proto, že ministerstvo ukončilo činnost některých ubytoven a v jiných došlo k utlumení. „Objednavatel je oprávněn jednostranným úkonem snižovat rozsah plnění, která jsou předmětem smlouvy. Jednotkové ceny po celou dobu plnění smlouvy zůstávají stejné a jsou v platnosti,“ podotkl mluvčí Staeg Tomis.

Policie vyšetřuje, Staeg vítězí

Ministerstvo obrany přesto trvá na tom, že po halasně vyhlášených výpovědích – nevýpovědních oněch 100 milionů korun ušetří. „Jen za dodávky tepla a obsluhu vodohospodářských zařízení se oproti původním smlouvám podařilo za čtyřleté plnění dosáhnout úspory přes 62 milionů korun. Jakmile budou uzavřeny nové smlouvy na úklid, předpokládáme celkovou úsporu přesahující vámi zmiňovaných 100 milionů korun,“ tvrdí Jan Pejšek.
Mezitím vyškovská firma Staeg, která byla Vondrou nepřímo označena za „zájmovou a podnikatelskou skupinu“, která si z obrany dělá „dojnou krávu“, vyhrála v tomto roce další čtyři výběrová řízení. Konkrétně na „zajištění servisu a údržby tepelných zdrojů na budovách 22 a 54, skladů Štěpánov, na demolici ekologických zátěží ve Vyškově, na zimní úklidy od roku 2011 v Táboře a na opravu podlah, omítek, schodiště, výměnu dveří a zárubní, malby a nátěry budovy 4 v Prostějově“.
„Jak bylo sděleno na tiskové konferenci v prosinci 2010, výsledky forenzního auditu byly předány k využití policejním orgánům. Do dnešního dne nemáme žádné informace o stavu šetření. Neexistuje tedy žádný relevantní právní nástroj, který by vylučoval firmu Staeg z vypisovaných výběrových řízení,“ vysvětlil mluvčí obrany Pejšek.
Zástupci firmy Staeg, jejíž majitel Vojtěch Mikulík má údajně velmi dobré vazby na Vondrova náměstka Michaela Hrbatu, už dnes tento fakt příliš komentovat nechtějí. „Společnost Staeg se k výrokům ministerstva obrany již v minulosti vyjádřila a nehodlá je dále komentovat. Staeg se řadu let účastní velkého množství výběrových řízení na území celé České republiky a věří, že výběr ekonomicky nejvýhodnější nabídky v jednotlivých výběrových řízeních je založen výhradně na daných podmínkách těchto výběrových řízení,“ uvedl mluvčí Tomis.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít