Jak kontrolovat domácí vězení

11. března 2010, 14:39 - Jan Schneider
11. března 2010, 14:39

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže by měl prošetřit dokumentaci k veřejné zakázce

České kriminály jsou přecpané. Páchá se v Česku tolik zločinů, za něž je nutné zbavovat lidi svobody, nebo pouze soudy jedou postaru? A sedí tam opravdu ti správní? Na soudech, i v kriminále? Neměli by uvolnit místo jiným?

Trend

V přecpaných kriminálech lze vězně těžko převychovávat. Privátní věznice by byly poněkud exotickým řešením. Trendem je proto ukládání alternativních trestů včetně domácího vězení (TDV). I ten zní exoticky. A může budit zajímavé představy a asociace – „být pod pantoflem“ však de iure není tímto trestem. Jeho účinnost spočívá zejména v tom, že odsouzenému zamezuje vstupovat do rizikového prostředí.
Kvůli předpokládanému počtu odsouzených – 1500 až dva tisíce osob – však není možná fyzická kontrola řádného výkonu TDV. Řešení spočívá ve využití rozvinutých elektronických technologií, jakkoli to připomíná různé sci-fi. Ministerstvo spravedlnosti proto zveřejnilo zadávací dokumentaci k veřejné zakázce Trest domácího vězení – provozování služby elektronického monitoringu odsouzených včetně dodávky centrálního úložiště a jeho rozhraní.

Kvalifikační předpoklady

Dle zákona č. 137/2006 Sb. o veřejných zakázkách může veřejný zadavatel vypsat technické kvalifikační předpoklady dodavatele pro plnění veřejné zakázky na dodávky a na služby. V tom případě pak musí veřejný zadavatel stanovit i rozsah požadovaných informací a dokladů, uvést způsob prokázání splnění těchto kvalifikačních předpokladů a vymezit jejich minimální úroveň odpovídající druhu, rozsahu a složitosti předmětu plnění veřejné zakázky. Ze zákona přitom musí dodržovat zásady transparentnosti, rovného zacházení a zákazu diskriminace.
V návrhu zadávací dokumentace ke sledované nadlimitní veřejné zakázce zadavatel skutečně požaduje, aby dodavatel splnil jisté technické kvalifikační předpoklady. Má to být prokázáno mimo jiné uvedením seznamu významných dodávek a služeb, provedených dodavatelem v posledních třech letech – s informací o jejich rozsahu a době plnění, respektive poskytnutí.
Dle návrhu zadávací dokumentace uchazeč splní technický kvalifikační předpoklad, pokud prokáže, že v posledních třech letech za prvé provedl minimálně dvě zakázky vybudování zabezpečené infrastruktury s databází událostí a evidencí objektů – každá ve výši minimálně tři sta milionů korun. Za druhé provedl minimálně dvě zakázky instalace bezpečnostních nebo informačních technologií s možností centralizace systému – každá ve výši minimálně tři sta milionů korun. Za třetí uskutečnil minimálně dvě zakázky na provedení kontroly objektů (nebo osob) včetně správy bezpečnostních technologií – každá ve výši minimálně 40 milionů korun. A za čtvrté provedl minimálně dvě zakázky s využitím lokalizačních a komunikačních technologií a databázových systémů obdobných nebo stejných, které má záměr využít v zakázce Trest domácího vězení – provozování elektronického monitoringu odsouzených.

Otázky

Problém nespočívá v šíři požadovaných technických kvalifikačních předpokladů, ale v požadovaném počtu a minimální výši objemu realizovaných zakázek, jimiž se má prokázat jejich splnění. Zajímalo nás, proč musejí být v obou případech provedeny dvě zakázky? Proč ne tři? Proč ne jedna? Proč musejí obě být ve výši nejméně tři sta milionů korun? Proč ne 350 milionů? Proč ne 250 milionů? Z mlžných formulací mluvčí ministerstva spravedlnosti Jitky Zinke byla nejkonkrétnější tato obecná věta: „Podmínky zadávací dokumentace, tedy i vámi zmiňovaná kvantifikační vyjádření, jsou výsledkem procesní analýzy a zohlednění zkušeností s obdobně náročnými zakázkami z domova i zahraničí.“
Nepochybně to je námět pro Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Měl by začít neprodleně šetřit, zda jedné nebo souhrnu podmínek zadávací dokumentace náhodou nevyhovuje pouze jediný subjekt. A zda náhodou konkurence nevykazuje výsledky těsně pod požadovanými limity. Chytrému napověz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít