Jak dostat ministra

28. dubna 2009, 14:24 - Tomáš Hořejší
28. dubna 2009, 14:24

Vlámský politik si najal soukromého detektiva, aby prokázal korupci člena vlády

Něco takového belgická politika ještě nezažila: lídr neustále sílící nevládní strany “Lijst Dedecker” Jean-Marie Dedecker si najal soukromého detektiva, aby ministru zahraničí Karlu De Guchtovi prokázal korupci. Šéf diplomacie měl dostat úplatek za to, že zařídil významnou „slevu“ při prodeji vládní budovy v městečku Veurne na západě Belgie. Nic se neprokázalo, detektiv neuspěl, De Gucht označil praktiky svého bývalého stranického kolegy a nynějšího úhlavního nepřítele za „gestapácké“. Vypukl skandál. Většina belgických politiků přitom stojí za ministrem zahraničí.

Prodal a pronajal Vládní budovu v jedenáctitisícovém Veurne, která patřila do roku 2003 ministerstvu spravedlnosti, prodal stát podle Dedeckera hluboko pod cenou. Kupcem byla rodinná firma Redeba Invest architekta Michela Jasperse. Dům změnil majitele, úředníci ale zůstali. Belgická justice ho totiž dál využívá a společnosti Redeba platí roční nájem jeden milion eur. Jaspersova firma podle Dedeckera získala podobným způsobem ještě další čtyři vládní objekty.
Jean-Marie Dedecker tvrdí, že jeho „vysoce postavené a dobře informované zdroje v belgickém justičním systému“ zjistily, že De Gucht měl na prodeji a následném pronájmu nespecifikovaný „finanční zájem“. Dedecker chtěl zjistit víc a současně nevyzradit své informátory. Policii nevěřil, k tajné službě neměl přístup, takže si najal soukromého detektiva. Pardon, soukromou detektivku Marleen Ceyssensovou, padesátnici z Hasseltu. Její licence číslo 14.370.03, vydaná belgickým federálním ministerstvem vnitra, platí do července 2012. Pokud jí nebude předčasně odebrána.
Podle smlouvy, kterou nyní Dedecker zveřejnil, sledovala Ceyssensová ministra De Guchta a jeho nejbližší příbuzné od listopadu 2008 do dubna 2009, tedy bezmála půl roku. Dostávala za to 18 eur na hodinu plus 50 eurocentů na kilometr. A pro začátek zálohu 3000 eur. Neplatil jí přímo Dedecker – což je podle belgických politiků velmi zvláštní – ale gáže šla z účtu jeho společnosti EPS.
Co Ceyssensová vlastně zjistila? V závěrečné zprávě pro Dedeckera píše: „Musím vás informovat, že jsem nebyla schopna nalézt žádnou souvislost mezi Karlem De Guchtem a vládní budovou ve Veurne.“
Zatím není zřejmé, jak daleko detektivka při svém pátrání zašla. Jestli nezjistila něco, co by se například dalo politicky zneužít. De Gucht tvrdí, že se dostala i k jeho bankovním účtům. „Ví, odkud a kam mi chodí peníze. A stejně tak si zjistila všechny podrobnosti o mé ženě a synovi.“ Mimochodem, De Guchtův pětadvacetiletý syn Jean-Jacques je významnou postavou vlámské liberální formace Open VLD.

Taktika gestapa Jean-Marie Dedecker a Karel De Gucht si už dlouho nemohou přijít na jméno. Současný senátor Dedecker byl ještě v roce 2006 členem stejné politické strany jako De Gucht – uskupení Open VLD. Později z ní byl ale vyloučen a založil si vlastní partaj Listina Dedecker. Momentálně jeho preference silně rostou, je druhou nejsilnější stranou ve vlámské části Belgie. Právě za De Guchtovou Open VLD. Obě strany si přímo konkurují, usilují v podstatě o stejné voliče, Dedecker dokonce Open VLD přetáhl několik zákonodárců.
Kontroverzní politik už před několika měsíci roztrušoval, že De Guchta před volbami „udělá“. Že má, nebo bude mít, informace, které mu zlomí vaz. Teď už je jasné, o co šlo.
„Dedecker rád vyvolává politické skandály, tohle ale opravdu přehnal,“ prohlásil De Gucht. „Politici se stávají lovnou zvěří. Nechápu, jak se někdo, kdo chce vládnout Vlámsku, může zabývat něčím takovým… To je taktika gestapa,“ dodal rozčílený ministr, jenž prý bude svého politického rivala žalovat. Má podporu celé belgické politické scény.
„Nenajal jsem si detektiva proto, abych se šťoural v soukromém životě ministra zahraničí,“ obhajuje se Dedecker. „Jeho soukromý život mě opravdu vůbec nezajímá. Chtěl jsem prověřit podezření z korupce. Co je na tom proboha tak skandálního?! Plním jen svou roli senátora, dohlížím na aktivity členů vlády. Někdo to dělat musí, ne? Jde o základy naší demokracie,“ dodal.
Pikantní na celé kauze je i to, jak se vlastně provalila. Dedecker se nedávno rozhodl uzavřít pobočku své strany v Limburgu na severovýchodě Belgie. Její zavržený šéf se rozhodl pomstít a řekl vše o sledování De Guchta novinářům.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít