Jak dnes zhodnotit vydělané peníze?

21. února 2013, 11:26 - Libor Křapka, manažer linie investičních kovů, Safina
21. února 2013, 11:26

Mnoho podnikatelů se v dnešní době obává ztráty hodnoty vydělaných peněz. Není se čemu divit, sledují vývoj ekonomiky a poměrně racionálně si všímají jednotlivých symptomů tohoto vývoje, například očekávají inflaci. Proto se snaží svoje peníze zhodnotit jiným způsobem než je uložit v bance. Vidím to poslední dobou často, lidé obecně opouštějí i dříve oblíbené klasické finanční produkty a raději zvolí nákup fyzického zlata nebo jiného drahého kovu.

Investiční zlato má několik nesporných výhod – je osvobozeno od 21procentní DPH, je trvalým uchovatelem hodnoty a dá se použít víceméně po celém světě. Ostatní drahé kovy, jako je stříbro, platina, palladium a rhodium, jsou závislé na hospodářském cyklu a vývoji v průmyslu. Dnešní doba, kdy se nacházíme převážně v recesi, je výhodná pro nákup právě i těchto kovů, jelikož jsou jejich ceny poměrně nízké.

Při současném vývoji ekonomické situace v Evropě a USA je téměř jisté, že cena zlata bude dále růst. K prolomení hranice 2000 amerických dolarů za trojskou unci bezesporu dojde, je to jen otázkou času. Očekávám, že to bude v průběhu letošního roku. Hodnota tohoto kovu v české měně kontinuálně roste, nicméně objevují se i kritici této investice.

Nedůvěra v nákup investičního zlata většinou pramení z obav o jeho dostatečně rychlou likviditu. Musím přiznat, že někdy jsou tyto obavy oprávněné, v České republice dnes existuje zhruba 200 společností, které nabízejí investiční zlato.

V roce 2004, kdy jsme vstoupili do Evropské unie a začalo pro nás také platit osvobození investičního zlata od DPH, se obchodováním s investičním zlatem zabývaly pouze dvě společnosti, obě jsou na trhu dodnes. Nárůst je tedy raketový, proto je pro zákazníka velmi důležité zvolit si subjekt, který mu v budoucnosti požadovanou likviditu zajistí.

V České republice vychází průměr držení investičního zlata na 0,7 g na hlavu, v Německu je to 150 g na hlavu. Tento rozdíl se však do budoucna bude výrazně zmenšovat, zlato a ostatní drahé kovy již nejsou v hledáčku jen odborných investorů, ale mnohem širší veřejnosti, která se zajímá o cesty, jak svoje finanční prostředky uchovat a zhodnotit do budoucna, třeba po prodeji firmy, její části nebo v rámci pravidelných příjmů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít