Jak dlouho trvá vyřízení pojistné události

20. října 2003, 00:00 - admin
20. října 2003, 00:00

DOBA VYŘÍZENÍ POJISTNÉ UDÁLOSTI VŽDYCKY ZAJÍMÁ PŘEDEVŠÍM POŠKOZENÉHO. PŘESTO BY MĚLA BÝT POMOCNÝM HLEDISKEM I PRO KLIENTA, KTERÝ VYBÍRÁ SVOJI POJIŠŤOVNU. V PŘÍPADĚ JAKÝCHKOLI PRŮTAHŮ S POJISTNÝM PLNĚNÍM BY MOHLO BÝT VELMI NEPŘÍJEMNÉ DENNĚ VYSVĚTLOVAT POŠKOZENÉMU, PROČ JEŠTĚ NEDOSTAL PENÍZE.

Náhrada hmotné škody se obvykle vyplácí dřív než škody na zdraví

Vždy záleží na složitosti pojistné události. Obecně se dá říci, že pomačkané plechy či jiné hmotné škody se vyřizují promptně. Daleko horší to je u škod na zdraví, kde je vždy potřeba čekat na znalecké posudky a někdy i na rozhodnutí soudu. Z ČP odcházejí klientům peníze u jednoduchých pojistných událostí do několika málo dnů. N ěkdy musí čekat na dokumenty, bez kterých pojistné události likvidovat nelze, nejčastěji jde o policejní protokoly. Malé škody řeší formou zrychlené likvidace i ČPP.

LIKVIDACE ŠKOD NA ZDRAVÍ TRVÁ DÉLE

Eva Svobodová z UNIQA poskytla odpověď širší: „To záleží na charakteristikách škodní události. Máme škody, u nichž není výplata pojistného plnění otázkou měsíce, spíše týdne. Je však také dost komplikovaných, u nichž například došlo ke zranění nebo usmrcení člověka. Jejich likvidace trvá mnohem déle, protože je třeba vše řádně vyšetřit a zdokladovat. Rychlost vyřízení pojistné události však nezáleží pouze na nás, ale i na řádné součinnosti zúčastněných osob, které musejí co nejrychleji dodat všechny nezbytné podklady. Pojistné podmínky pak stanoví lhůtu, během níž je třeba událost vyřídit, popř. vyplatit na přání klienta přiměřenou zálohu na pojistné plnění.“ Podobnou odpověď poskytla i ČSOB pojišťovna a Pojišťovna ČS. Lze dodat, že obvyklá zákonem stanovená lhůta jsou tři měsíce.

NĚKDO ZKOUŠÍ I POJISTNÉ PODVODY

Světové statistiky uvádějí, že ze všech nahlášených pojistných událostí je zhruba 14 procent pokusů o pojistný podvod. ČTK nedávno zveřejnila anketu největších tuzemských pojišťoven, z níž vyplynulo zhruba stejné číslo. Nejvíce podvádějí právě motoristé, kteří předčili iv poslední době rychle rostoucí žhářství. Mluvčí Pojišťovny České spořitelny Martina Prigelhofová při té příležitosti odhadla počet pokusů o pojistný podvod dokonce na 8 až 15 procent. I Kooperativa přiznala, že nejfrekventovanější jsou pojistné podvody s motorovými vozidly. Václav Bálek z ČP se domnívá, že v případě motoristů podvádí dokonce 36 procent pojištěných. Různými formami podvodů se zabývají specialisté České pojišťovny, kteří prověřují všechny podezřelé pojistné události. Vloni například prověřovali 2600 podezření, z toho v šedesáti procentech případů došli k závěru, že skutečně jde o pojistný podvod. Zachránili tak kolem 200 milionů korun. „S podvodníky se setkáváme dnes všude, tedy i v oblasti povinného ručení,“ dodává Eva Svobodová, „UNIQA nezaznamenává dramatické množství, avšak situaci pečlivě monitoruje. Disponujeme zkušenými likvidátory, kteří v řadě případů poznají, když něco není zcela v pořádku. N ejčastější jsou pokusy navýšit škodu anebo dokonce fingované dopravní nehody. V poslední době se nám takové pokusy daří prokazovat stále úspěšněji.“ Kateřina Hamerská uvedla: „Nejčastějším případem podvodu je zinscenování nehody a snaha jiným způsobem nabourané nepojištěné vozidlo přes povinné ručení opravit na náklady pojišťovny.“ n

Předpokládané zveřejnění sazeb povinného ručení pro rok 2004

Pojišťovna Datum zveřejnění

Allianz 20. října

ČPP 21. října

ČSOB počátkem listopadu

Pojišťovna ČS přelom října a listopadu

Česká pojišťovna 21. října

Uniqua do konce října

(Srovnávací tabulku sazeb povinného ručení přinese Profit v příštím čísle.)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít