Jak Češi znovu začali pít mléko

31. března 2008, 00:00 - Libuše Frantová
31. března 2008, 00:00

CHOV SKOTU - Na počátku devadesátých let chovu skotu čeští zemědělci moc nevěřili. Kravíny postupně zely prázdnotou. Důvod byl prostý: o maso a mléko byl na domácím trhu čím dál menší zájem, sušené mléko se přestávalo vyvážet do rozvojových zemí na dluh a stát odmítal zbytečnou výrobu dotovat. Po propadu spotřeby v první polovině 90. let se dnes české mléko opět těší rostoucí oblibě, a to nejen doma.

Státem dotované zemědělství prožilo po roce 1989 pořádný šok. Zánik státních statků, rozpad družstev, omezení státních dotací, restituce, privatizace – snad žádné jiné odvětví hospodářství nezažilo tolik změn jako zemědělství. A projevilo se to i na výrobě.

Po liberalizaci cen v roce 1991 sice například ceny mléčných výrobků vzrostly strmě o 44,5 procenta, ale současně se výrazně zvýšily ceny vstupů. Například pohonných hmot a ostatních výrobků z ropy o 176 procent, tepelné energie o 99 procent, elektrické energie o 144 procent, přípravků na živočišnou výrobu o 39 procent, náhradních dílů o 103 procenta a stavebních hmot o 67 procent. A zdražování pokračovalo. V devadesátých letech vlastně na trhu nebyly stanovovány závazné pevné ceny nebo cenové limity u spotřebitelských či farmářských cen zemědělských výrobků a potravin. Obecně platilo, že cena musí být přiměřená a výrobce ani prodejce nesmějí dosahovat nepřiměřeně vysokého zisku.

Socialistická idylka

Jenže už neplatilo to, co v dobách centrálně plánovaného hospodářství. Tehdy se růstu nákladů přizpůsobovaly i nákupní ceny, což spotřebitelé nijak nepociťovali, protože platili stále stejně. Rozdíl prostě dorovnal stát. Výsledkem tohoto neekonomického a netržního postupu byla nízká intenzita výroby mléka, poloviční ve srovnání se špičkovými zeměmi.

Zemědělci v dobách socialismu nebyli nijak tlačeni k nákupu a chovu specializovaných plemen s vysokou užitkovostí. Přizpůsobit se novým podmínkám ze dne na den pak pro ně nebylo vůbec jednoduché. Ani pro spotřebitele, léta zvyklé na levné potraviny.

S růstem cen se tak spotřeba mléka a mléčných výrobků stále snižovala. Například v roce 1991 poklesla ve srovnání s rokem 1989 o 18,4 procenta. A tento trend pokračoval i v dalších letech.

Ceny rostly, spotřeba klesala

„Postupný pokles poptávky po živočišných výrobcích v uplynulém roce se letos zákonitě prohlubuje v závislosti na růstu cen zboží po daňové přestavbě,“ potvrzoval na počátku roku 1993 ve třetím čísle Profitu Jaromír Randák z ministerstva zemědělství. V rubrice Ožehavý problém v článku Mléko především z hor uvádí: „Početní stavy zvířat se postupně dostávají do relace s nabídkou a poptávkou. Tento trend je nejmarkantnější u skotu a krav. Poprvé v historii českého zemědělství poklesl počet skotu pod tři miliony kusů a krav pod milion kusů. Přitom dále předpokládáme, že bude pokračovat změna struktury stáda krav s důrazem na specializovaná plemena pro produkci mléka a hovězího masa.“

Na otázku, s čím mohou do budoucna zemědělci počítat a na čem mohou stavět své podnikatelské záměry, odpovídá: „Pro produkci mléka v České republice bude chováno 700 až 800 tisíc krav s dvoustrannou užitkovostí a dojného plemene. Počítá se s nákupem mléka ve výši 3 až 3,5 miliardy litrů, které bude možné prodat na domácím trhu. Pokud by zájem trhu o mléko a výrobky z něj stoupl, je žádoucí reagovat na požadavky zvýšenou užitkovostí, ale nikoliv jako dříve zvyšováním počtu krav.“

Ani šance na export nebyly v té době velké. V Evropě výroba mléka také v roce 1992 poklesla o jedno až dvě procenta, aniž by se to projevilo na vyšší ceně. Řada zemí, včetně Spojených států, naopak subvencemi podporovala vývoz výrobků z mléka. Dostat se tak na evropské nebo dokonce světové trhy bylo téměř nemožné, i když v té době nebyli zemědělští výrobci omezováni výrobními kvótami, jak to bylo běžné například v Rakousku nebo Německu. Kvóty přišly až se vstupem Česka do Evropské unie.

Vyhlídky pro chov skotu nebyly růžové

„Agrární program podporuje, případně omezuje chov v určitých oblastech tak, aby byly využity především trvalé travní porosty, ustájovací a výrobní kapacity i lidský potenciál.

Pro nejbližší období se nepočítá s výraznými změnami v produkci mléka a hovězího masa. Dá se proto předpokládat, že stavy dojnic budou nadále klesat. Navíc se výrazněji projeví větší zájem trhu po mléku a výrobcích z něho s nižším obsahem tuku, poklesne i poptávka po másle. Zde sehrává výraznou roli konkurence rostlinných tuků,“ vysvětlil Jaromír Randák. Se změnou stravovacích návyků začali Češi nahrazovat máslo rostlinnými tuky. V roce 1992 se snížila spotřeba másla v Česku oproti předchozímu roku o deset procent, klesala i spotřeba smetany, sušeného mléka a sýrů.

Chov skotu a výroba mléka se zemědělcům nevyplácely. Ceny placené českým chovatelům se snižovaly i v době, kdy v okolních státech rostly. Například v roce 2003 se vykupoval litr mléka za 7,70 korun. Zvyšovat se začaly až od loňského podzimu, průměr za litr v roce 2007 činil 8,40 korun. Ceny, vedle vyšších cen krmiv, ovlivnily také klesající evropské zásoby a sucho v Oceánii, která je největším světovým vývozcem mléka. Dalším důvodem je i rostoucí zájem o mléčné výrobky v Číně a i jinde v Asii.

Podle odborníků porostou ceny mléka i letos. Spotřebitelé v Česku si už na vyšší účtenky zvykli, spotřeba čerstvého a trvanlivého mléka se též u nás zvyšuje. V loňském roce v Česku 423 tisíc krav nadojilo 2,39 miliardy litrů mléka. Podle prezidenta Agrární komory České republiky Jana Veleby platí mlékárny v současné době producentům surového mléka kolem deseti korun za litr.

Pusťte se do toho!

Budoucnost českého zemědělství a především chovu skotu už nevypadá tak černě jako v minulosti. V období před vstupem do Evropské unie bylo české zemědělství převážně ztrátové, pak se postupně jeho situace zlepšovala. Díky příspěvkům z národních zdrojů a Evropské unie skončilo loňské hospodaření domácího zemědělství v zisku 13,7 miliard korun. Unie očekává, že se bude dál zvyšovat poptávka po mlékárenských výrobcích, proto zvyšuje kvóty na výrobu mléka. Úplně zrušeny by pak v celé Unii měly být v roce 2015.

Chov skotu a výroba mléka mají dnes opět příjemné vyhlídky. I když je výroba mléka náročná, dlouhodobá a klade vysoké požadavky na hygienické podmínky, mohla by přinášet zisk. Spotřeba mlékárenských výrobků totiž ve světě stále stoupá. Podle odborníků má Česká republika navíc několik výhod. Jednou z nich je velikost farem. Velikostní struktura zemědělských podniků v Česku se výrazně liší od struktury podniků v ostatních členských zemích Evropské unie. Podniky s více než 50 hektary zemědělské půdy zaujímají 92,2 procenta z celkové výměry obhospodařované zemědělské půdy. Česku může pomoci i strategická poloha v Evropě, vyhovující strojové vybavení a dosažitelnost pracovní síly. „Je to jen na vás, pusťte se do toho,“ doporučil českým chovatelům na odborném semináři ve Žďáru nad Sázavou Thomas Clinton, majitel farem v Irsku, na Novém Zélandu a v USA.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít