Jak bezpečně nakupovat přes internet nejen v čase Vánoc?

20. října 2011, 16:36 - Profit, TZ
20. října 2011, 16:36

 Internetové nakupování je mezi Čechy čím dál populárnější, což dokazují neustále rostoucí tržby internetových prodejců. Lidé nakupují na internetu s oblibou v průběhu celého roku, ale v předvánočním čase jejich zájem o elektronickou komerci sílí.

Foto: APEK

Přinášíme vám proto několik praktických rad šéfa Asociace pro elektronickou komerci, jak na internetu nakupovat, na co si dát pozor a jak využít předností internetového nakupování nejen v období blížících se Vánoc.

Nakupujte pouze u certifikovaných obchodníků

V prvé řadě věnujte velkou pozornost výběru správného obchodu. „Nakupujte u renomovaných a zavedených obchodníků, pro které je férové jednání se zákazníkem naprostou samozřejmostí. Seriózní e-shopy poznáte podle loga s certifikací APEK či SAOP, nákup je pak bezpečnější. Přehledně kategorizovaný seznam internetových obchodů, které jsou držiteli certifikátu APEK, naleznete na webu www.certifikovany-obchod.cz,“ informuje Jan Vetyška, výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci.

Vyhněte se obchodům s podezřele nízkými cenami zboží

Během internetového nakupování hraje pro zákazníky důležitou roli cena zboží. Pamatujte však, že nejnižší cena nemusí vždy znamenat nejlepší volbu pro nákup. „Velmi nízká cena může totiž značit, že se jedná o použité zboží, o výrobky s částečnou vadou nebo jenom obecně o sortiment nejasného původu, který nemusí být vždy originálem. V těchto případech by se mohlo stát, že nebudete moci uplatit bezplatnou reklamaci u autorizovaného servisu dané značky. E-shopům, které nabízí zboží za výrazně nižší ceny, než ostatní prodejci, se proto raději vyhněte,“ doporučuje Jan Vetyška, výkonný ředitel APEK.

Obracejte se na nákupní rádce

Zajímejte se rovněž o to, zda obchod pomáhá zákazníkům při výběru zboží, například tím, že umožňuje produkty komentovat a hodnotit. „Výborným vodítkem jsou recenze, osobní zkušenosti a reference ostatních nakupujících. Všechny tyto informace naleznete na nákupních rádcích, které provozují jednotlivé e-shopy,“ upozorňuje výkonný ředitel APEK  Jan Vetyška a dodává: „Nakupování v internetovém obchodě je jednoduché, na nákupních rádcích přesto naleznete i zjednodušený návod, jak při nákupu postupovat, jaké jsou způsoby platby, jaké jsou dodací podmínky zboží a další užitečné informace. V případě jakýchkoli dotazů navíc můžete prodejce prostřednictvím nákupního rádce kontaktovat. Ochotní operátoři vám při realizaci nákupu pomohou.

Schovejte si doklady o zaplacení zboží

V momentě, kdy máte zboží vybráno, vás čeká další rozhodnutí – způsob platby. Zboží můžete uhradit klasickou dobírkou, což je nejrozšířenější způsob placení. Můžete však použít také platební kartu, bankovní převod nebo platební brány (tlačítka). Vždy si uchovávejte doklady o provedené transakci. Další rady a tipy najdete na www.apek.cz a www.bezpecnynakup.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít