Jachty nabízejí komfort i adrenalin

27. listopadu 2009, 13:03 - Petr Bayer
27. listopadu 2009, 13:03

Vybavení jachet se začíná přibližovat klasickým domácnostem. Trendem tvůrců i sportovních luxusních plavidel je nyní zákazníkům nabízet více komfortu za stejné peníze.

Autor: Marine

Milovníci modravých dálek dnes dostanou dříve nemyslitelné požitky i na menších a sportovně laděných jachtách. Samozřejmostí jsou ledničky, gril, vařiče s keramickou deskou či mikrovlnky. Oproti svým větším sestrám však vás tito mořští dravci svou rychlostí uvrhnou do spršky adrenalinu.

Čtyři sta mořských koníků

Premiéru si doslova užil například zcela nový model motorové jachty amerického producenta Azure. Už na první pohled upoutá dynamickým, sportovním designem, který zajišťuje výborné hydrodynamické vlastnosti a ovladatelnost. Doplňky z vysoce kvalitních materiálů se již na dálku blyští a sedadla z omyvatelné námořní koženky zase lákají k příjemnému posezení nahoře i v kajutě.

„Byť je to malá loď o délce osm metrů, technickým výdobytkem je samostatná oddělená toaleta s umyvadélkem a sprchou, což předtím bývalo na dvakrát větších plavidlech,“ ukazuje jednatel výhradní dovozní firmy Marine Tomáš Novotný. Dříve se podle něj musela uzavřít celá kajuta a zvednout stůl, pod kterým bylo méně nepohodlné sociální zařízení. Adrenalinovou jízdu si může na palubě dopřát až deset osob, až čtyři na této lodi i přespí. Lze ji pořídit přibližně za jeden a čtvrt milionu korun, cena nejluxusnějších modelů se však pohybuje kolem dvou milionů korun. „Přirovnáním k automobilům to je takové Audi,“ hodnotí Novotný.

Motory Volvo Penta či Mercury jsou nadupány až 425 koňskými silami. Standardní vybavení zahrnuje hloubkoměr, přiobjednat lze i GPS navigaci. Další výbavu může obohatit CD přehrávač, TV+DVD, bojler na teplou vodu. „Azure náleží spíše k dražším značkám, používá ty nejkvalitnější materiály, designově je velmi vpředu a lze pochválit i kvalitu zpracování,“ přidává chválu v testu časopis Yacht. Doprava je rovněž bezproblémová, svými parametry se tyto jachty dají běžně převážet po silnici na 3,5tunovém vleku za automobilem.

Kvalita made in Germany

Německým soupeřem hbitého amerického laminátového „kytovce“ mohou být zbrusu nové devítimetrové jachty Bavaria Sport 28, které se ukázaly světu v září na výstavě Norwegian International Boat Show v Oslu a leskly se také na veletrhu Boat Brno v listopadu. „Podařilo se jim udělat poměrně velkou loď na malém prostoru,“ vyzdvihuje Martin Voženílek ze společnosti Motorboats. Loď se vyznačuje pohodlnou výškou kajuty 1,85 metru. Ke stolku v kabině se vejde přinejmenším šest lidí, do výbavy neodmyslitelně patří i koupací plošina z teakového dřeva s teleskopickým žebříkem. Kokpit šoféra upoutá osvětleným kompasem a celkovou iluminací integrovanou s radarovým křídlem. Zlepšily se i doplňky, například tvar vazáků, do kterých se lépe uchytí lano. „Trendem dnes je za co nejméně peněz co nejvíce užitných vlastností,“ poznamenává Voženílek.

V základním provedení za loď pro námořní plavbu do 200 námořních mil od pobřeží zákazník zaplatí přes 1,5 milionu korun. Společnost Bavaria také nabízí velké plachetnice. „Modelová řada Vision zachycuje světový trend lodí s prostorným a prosvětleným salonem. Zvětšilo se i oplachtění, a tak lodě disponují, kromě moderního designu, také skvělými výkony,“ uvádí novinky manažer společnosti Navy Centrum Milan Havel. Největší z jachet přerůstají 15 metrů, jejich cena se však přehoupne přes pět milionů korun.

Skloní se před mostem Sportovní motorová jachta Regal je zase novinkou tradiční firmy Regal Marine z floridského Orlanda. Mezi její přednosti se řadí například sklopné „křídlo“ s nosičem antén. To umožňuje snížit výšku lodi a proplout pod nízkými překážkami. Na zádi se rozprostírá velké opalovací a koupací plato s bočním průchodem. Kajuta pro dvě osoby umožňuje i přespání, oddělena je rovněž kabinka se splachovacím záchodem. K uspokojení gurmánských nároků nechybí lednička ani gril. „Při délce osm metrů a hmotnosti 2,2 tuny se rovněž dá vozit za standardním osobním vozidlem,“ podotýká Vladimír Toman ze společnosti Česká lodní doprava. Cena oproti konkurenci je obdobná, jeden až jeden a půl milionu korun podle výbavy. A co je podle Tomana trendem současnosti? „Zvyšování komfortu a kvality při stejné nebo obdobné ceně,“ odpovídá bez zaváhání. Módou je Karibik**

Vzdát se nezapomenutelných zážitků při plavbě na elegantní jachtě nemusí ani zájemci o toto dobrodružství bez osoby s patřičným řidičským oprávněním. Řada společností nabízí okružní plavby po mořích a oceánech, stačí si jen vybrat z exotických destinací. Velmi populárním se stává Karibik. „Do této oblasti se vydává stále větší množství lidí, kteří mají zájem o jachting, potápění, anebo také ti, kteří se chtějí jen tak vykoupat v čisté vodě s teplotou kolem 29 stupňů, kdy v Evropě vládne zima,“ vybízí firma Moravyacht. Zatímco do české přírody se už skutečně plíží zima, jinde jachtařský svět žije naplno.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít