Já za nic nemůžu, já jsem jen Babiš

13. dubna 2015, 14:32 - Petr Holec, Euro
13. dubna 2015, 14:32

Ani autoři nejlepších satirických TV seriálů o politice nikdy netrumfnou vicepremiéra, ministra financí a vůdce ANO Andreje Babiše. Po sněmovní debatě o kritizovaném vládním zákonu na další podporu biopaliv, která dá nejvíc vydělat právě jemu, Babiš naštvaně prohlásil v televizi: „Samozřejmě že jsem ve střetu zájmů. To všichni věděli. Já jsem ve střetu zájmů, už když ráno otevřu oči. Já za to nemůžu.“

Podobnou satiru nevymyslíte, ani když ráno oči zavřete. Takže si za ni Babiš snad tentokrát ani nebude stěžovat na Českou televizi, pro niž ji v hlavním večerním zpravodajství upřímně sehrál. Největší ironie ovšem je, že je ze situace, kdy sám píše zákony dávající nejvíc vydělat Agrofertu, naštvaný právě Babiš; naštvaní – nebo spíš nanejvýš vystrašení - bychom totiž měli být my, kteří to bezmocně jen sledujeme. Něco tak bizarního jsme v Česku ještě neměli.

Ano, bude líp. S tím šel Babiš do politiky a zdá se, že líp už skutečně začíná být – pro něj: po roce vládnutí má jeho Agrofert nejen rekordní zisky, ale ještě mu tečou i rekordní dotace. Nejlepší na jeho vyjádření pro ČT ale je, že za to nemůže; na Kavčích Horách by zpravodajský šot (doplněný samozřejmě ještě o pozdější perly šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka, že biopaliva nevymyslel Babiš) měli hned přeložit do angličtiny a poslat do nějaké mezinárodní soutěže sitkomů.

Východní cesta

I když svým způsobem má Babiš vlastně pravdu; lidé věděli, kdo je, a přesto ho zvolili. Stejně jako předtím zvolili třeba jeho blízkého politického spolupracovníka Stanislava Grosse. S Babišem si ovšem zvolili i východní cestu, na níž obvykle o moc líp nebývá. Miliardáři šéfující velké části národního hospodářství včetně médií vládnou převážně v postsovětském prostoru a ten bývá vhodnou inspirací pro lepší život, pokud chcete žít v Donětsku. Kdyby Babiš opravdu chtěl, aby u nás bylo líp, pak by se měl inspirovat spíš Západem, kde je líp: a tam by si ve svém případě (tak rozsáhlém podnikatelském impériu) musel vybrat mezi podnikáním a politikou.

S vyspělou demokracií totiž moc nejde dohromady, když vicepremiéři píší zákony ovlivňující zisky jejich firem, případně patří mezi největší příjemce dotací. Přestože pak v televizi říkají, že budou hlasovat proti vlastnímu zákonu. To je totiž stejné jako chtít pomáhat mrtvému. A mimochodem: V rámci PR se Babiš rád ptá, proč si máme platit neschopné politiky. Máme si tedy platit vicepremiéra a ministra financí, který píše tak špatné zákony, že proti nim musí sám hlasovat?

Babiš prý šel do politiky, aby zemi vyčistil od kmotrů a korupce. Proč ne? Jen se bojím, jestli ji nevyčistil až moc zpříma. Kmotři totiž aspoň stávali vzadu, mimo politiku, a taky nevlastnili média. Pro nás novináře, to byly zlaté časy: donekonečna jsme mohli psát o Romanu Janouškovi a všech jeho off-shorech. Teď máme Babiše, který vlastní dva hlavní deníky a navíc je i vicepremiér, takže ani žádné off-shory nepotřebuje. Zcela transparentně - dotaženo (bohužel ne tak úplně) ad absurdum - si to zařídí sám. V Česku nikdy nebyla taková nuda!


Čtěte další komentáře autora:

ANO pátrá, fízluje a informuje

Rozdavači (bez)naděje

Právě jsem se vrátila z Bruselu (A vezu vám kvóty)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 1…
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké provedení Bentaygy
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít