Já pán, ty pán

10. července 2008, 19:34 - Mgr. Pavel Pokorný
10. července 2008, 19:34

Rusové touží po bezvízovém styku s Evropskou unií, která však na to moc neslyší

Známe to velmi dobře. Bez víza se do Spojených států amerických stále nedostaneme, i když v poslední době se vývoj pohnul kupředu a možná na podzim, možná napřesrok se dočkáme zrušení vízové povinnosti. Nová situace nepřišla zčistajasna - Američané o změně režimu začali uvažovat, až když chtěli od Česka, aby v Brdech umístilo americký radar. Podobně Rusové touží po bezvízovém styku s Evropskou unií. Tento návrh však unie léta jakoby neslyší. Moskva má za zrušení víz unii bezesporu co nabídnout. Lákavé je třeba otevření ruské energetiky evropským investorům. Brusel by rád viděl i větší respekt k lidským právům ze strany Moskvy, nezávislá média nebo zlepšení podmínek pro podnikání. Problém je však složitější a dlouhodobý, jak se ukázalo i na nedávno skončeném summitu EU-Rusko v sibiřském Chanty-Mansijsku. Téma víz bylo - alespoň pro zástupce ruské strany - důležitou součástí jednání, i když ta nevedla k zatím k žádným viditelným výsledkům. Ostatně jako celý summit, který byl jen jakýmsi zahřívacím předkolem nadcházejících diplomatických bitev.
Rusové potřebují pro vstup do EU víza stejně jako občané unie při cestě na širou Rus. Od loňského června vstoupil v platnost snadnější režim, který mimo jiné zavedl jednotný vízový poplatek (35 eur), zkrátil dobu vyřizování víz a držitelé diplomatických pasů již dokonce mohou mezi Ruskem a EU cestovat bez nich. Dle dohody Moskva rovněž musí přijmout zpět každého nelegálního emigranta, který vstoupí z Ruska na území Evropské unie.
Právě tato readmisní dohoda byla vnímána jako velký ústupek ze strany Evropské unie, protože obavy z „invaze“ Rusů i občanů jiných států přes prostupné ruské hranice směrem do ní stále trvají. Háček tkví v tom, že readmise se zatím týká jen Rusů, kdežto občané dalších zemí budou moci být vráceni až poté, co Rusko s těmito státy samo uzavře readmisní dohody. (Od roku 2009 to však už bude možné bez ohledu na to, zda dojednána byla.) Jak sdělil pro RIA Novosti šéf výboru pro mezinárodní vztahy ruské Státní dumy Konstantin Kosačev, Rusko jedná o readmisi s více než deseti státy, už však neupřesnil s kterými… V Evropské unii nyní žije asi půl milionu Rusů, nejvíce z nich v Německu. A ruští občané jezdí do členských zemí EU na návštěvu stále více. Unie je největším obchodním partnerem Ruska. Na její trh míří asi 35 procent ruského exportu a opačným směrem jde ze zemí sedmadvacítky 25 procent ruského importu. To jsou vysoká čísla a z ruské strany zaznívají hlasy, že při bezvízovém styku by určitě byla ještě vyšší. „Rychlé zrušení víz je pro nás strategický cíl. To není jen nějaký slogan - každý chápe, že je to realita. Je to jeden ze způsobů, jak rozšiřovat kontakty,“ míní například Sergej Prichodko, diplomatický poradce Dmitrije Medveděva.
Na summitu v Chanty-Mansijsku se poněkolikáté ukázalo, že vyjednavači EU to úplně takto nechápou. Víza jsou jen jedním z řady témat, které chce unie řešit a posléze zahrnout do plánované „strategické dohody“ s Ruskem. Moskva chce naopak stručnou základní smlouvu a vedle toho se zabývat jednotlivými problémy, jako jsou třeba právě víza (více viz str. 74). „Až když se všechno dá dohromady, lze říci Rusům: ,Chcete cestovat bez víz? Fajn, ale my chceme otevřené karty a reciprocitu v energetice,‘“ sdělil agentuře AFP nejmenovaný vyjednávač. To nevypadá na velkou vstřícnost, zejména když některé podmínky EU v případě zrušení víz jsou pro Moskvu v podstatě nesplnitelné. Biometrické pasy, dejme tomu. Ale jak zajistit například nepropustnost několikatisícikilometrové hranice Ruska s Kazachstánem? Připomeňme marné pokusy Spojených států amerických kontrolovat hranici s Mexikem. „Žádá se po nás vyšší zabezpečení hranic nejen s EU, ale i s našimi dalšími sousedy,“ vysvětluje ruský velvyslanec při EU Vladimir Čižov. A je z toho cítit výčitka. Rusové jsou přesto optimističtí a věří v bezvízový „zázrak“ do tří let. Zadarmo to ale určitě nebude.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít