Ivan Jančárek: WTO povede Brazilec Azevedo

14. května 2013, 11:11 - Ivan Jančárek
14. května 2013, 11:11

Dne 7. května byl ukončen čtyřměsíční proces výběru nového generálního ředitele Světové obchodní organizace (WTO), kterou bude od 1. září 2013 vést brazilský diplomat Roberto Carvalho de Azevedo. Jeho vítězství se zprvu nečekalo, ale ani nepatřil k outsiderům. Brazilská vláda rozhodla o nominaci poměrně pozdě a nechala zapsat Azevedovo jméno na listinu kandidátů až 31. prosince 2012, tedy poslední možný den.

Jediný diplomat

I tato symbolická skutečnost indikuje, že si Brazílie nebyla výběrem jistá. Nedávné zvolení Joao Grazianiho do čela Světové potravinové organizace (FAO) a vítězství brazilského kandidáta do funkce výkonného ředitele Mezinárodní organizace pro kávu v březnu 2012 mohlo v úvahách brazilské prezidentky Dilmy Rousseffové hrát roli.

Existovala obava, že by svět mohl brazilskému kandidátovi vystavit stopku již v prvních fázích vícekolového klání. Navíc Brazílie je v posledním období na mezinárodní úrovni, zejména mezi členy OECD, zmiňována, když se jedná o obchodní protekcionismus. Mezi ostatními kandidáty na post šéfa WTO byl velvyslanec Azevedo jediným „pouhým“ profesionálním diplomatem bez politických ostruh. Právě jeho dlouhodobé působení v Ženevě na brazilském zastoupení při WTO mu však získalo v těchto kruzích řadu příznivců, jejichž doporučení brazilská vláda vyslyšela při schvalování kandidatury.

Mexiko, nebo Brazílie?

Na druhé straně šance na zvolení Azeveda nebyly malé, neboť od počátku se neformálně proslýchalo, že by novým GŘ měl být někdo z regionu Latinské Ameriky, pokud bude odborně a manažersky na výši.

Ke kandidátům, kteří na počátku výběrového řízení měli podle sázkové agentury Ladbrokers nejvyšší šance na zvolení, patřili kandidáti z Ghany, Nového Zélandu a Kostariky. Do finále se kvalifikovali bývalý mexický ministr obchodu Herminio Blanco a Azevedo. V této fázi výběru již zřejmě nešlo pouze o odbornost a manažerské schopnosti, ale také o postavení zemí v mezinárodních hospodářských organizacích.

V této souvislosti je třeba si vzpomenout, že generálním tajemníkem OECD je Mexičan Angel Gurría. Pak již nepřekvapí informace brazilského deníku Valor, který uvádí, že pro kandidáta z Mexika se vyslovily země EU, Spojené státy a dalších 30 členských států WTO. Pro brazilského diplomata pak zbytek z celkového počtu 159 zemí. Předpokládá se, že pro Brazilce hlasovaly státy BRICS a celá Afrika. Šlo tedy o přesvědčivé vítězství, k čemuž přispěl i fakt, že volba Azeveda nebyla blokována EU ani USA. To rozhodlo.

Obnovit autoritu

První prohlášení oficiálního kandidáta na funkci nového šéfa WTO nás mohou naplňovat optimismem, že postupný pokles autority organizace bude zastaven. Hlavním cílem jeho čtyřleté mise by mělo být nejen znovuobnovení jednání o další mnohostranné liberalizaci obchodu, takzvané jednání z Dohá, ale i snaha dotáhnout je do konce. Azevedo má silnou podporu ze strany členských států, které cítí, že ekonomická krize znamená prohlubování tendencí k protekcionismu.

Svět nikdy nevybředne z recese, pokud se nebude rozvíjet mezinárodní obchod. Velvyslanec Azevedo nikdy nebyl iniciátorem protekcionistických kroků, ale vždy hájil zájmy Brazílie, hlavně princip férovosti a inkluzivity mnohostranného obchodního rámce.

Volba Brazilce do čela WTO není jen oceněním jeho kvalit, ale i vysvědčením pro brazilskou zahraniční politiku. Věřme, že Azevedo navštíví i Česko, které v mezinárodním obchodu patří mezi třicet nejdůležitějších států světa.


Čtěte také:

Zkostnatělou mašinerii má rozhýbat Brazilec

Volba nového šéfa Světové obchodní organizace finišuje


Autor je bývalý velvyslanec ČR v Brazílii

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in…
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Technologie
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít