IT sektoru může pomoci stát

13. března 2009, 17:17 - Ondřej Hergesell
13. března 2009, 17:17

BIF 2009

Ekonomická krize již dorazila do českého IT. A především o tom, jak se s nepříjemnou situací vypořádat, diskutovali kapitáni počítačového průmyslu během pátého ročníku konference Business Information Forum (BIF). Zatímco předchozí ročníky sympozia se nesly v duchu rostoucího IT, letošní BIF se snažilo rozluštit otazníky, které krize do technologického sektoru přinesla.
„Ve velkém dnes firmy zastavují nákupy počítačů a velkých softwarových aplikací, a tam, kde je zařízení opravdu potřeba, se místo nákupu pořizují komputery prostřednictvím leasingu. Nastala doba liposukce nákladů v IT,“ zhodnotil situaci manažer KPMG Jiří Diepolt. „Zakázek, a tím i práce pro nás, IT firmy, je v Česku méně. Taková je realita a s tím se budou muset všichni na trhu poprat,“ dodal šéf firmy Logica Radim Hradílek. Jeho slova potvrdil i průzkum mezi účastníky BIF: polovina z hlasujících přiznala, že ekonomická krize způsobila určitý pokles plánovaných investic do ICT zařízení, dvanáct procent účastníků dokonce uvedlo, že jejich zaměstnavatelé museli investice výrazně omezit.
Cestu z nepříjemné situace naznačil Ondřej Felix, poradce náměstka ministra vnitra Zdeňka Zajíčka a hlavní architekt elektronizace české státní správy (eGovernmentu): „V době krize zůstává stát obecně jediným velkým investorem, a platit to bude i o ICT branži. Předpokládám, že v tomto oboru bude státní správa největším zadavatelem projektů v následujících pěti letech. Je na samých firmách, jak se o tyto zakázky poperou.“
Hlavním řečníkem letošního BIF byl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který prezentoval již uskutečněné projekty v rámci elektronizace jeho resortu a zároveň naznačil, jakým směrem by se mohla eJustice vyvíjet. „V České republice máme více než tři tisíce soudců, celkově přes deset tisíc lidí zaměstnaných v justici. Není možné toto číslo nadále zvyšovat, efektivitu budeme muset hledat v použití moderních technologií. I proto chceme ještě v letošním roce připravit systém elektronického trestního řízení, kdy bude soudní spis mezi policií, státními zástupci a soudy putovat v elektronické formě,“ prohlásil Pospíšil. „Od ledna již také testujeme přepis mluveného slova počítačem, abychom mohli tisíce zapisovatelek na soudech využít na jinou, odbornější práci. Podobných projektů máme připravených několik, třeba přeshraniční videokonference soudů a svědků či elektronickou protokolaci, kdy nosičem informací o soudních jednáních nebude papír, ale elektronické médium. Zatím je to jako jízda po pařezech, drncá to, ale snažíme se jet správným směrem,“ uzavřel Pospíšil.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale…
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik jsou dnes dostupnější
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Technologie
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít