Islanďané přicházejí - Euro.cz

Přihlášení

Islanďané přicházejí

, Tomáš Skřivánek,
Islanďané přicházejí
Zdroj: Euro.cz

Největší tuzemský obchodník s cennými papíry má nového spolumajitele

Čtveřice vlastníků makléřské společnosti Wood & Company – Jan Sýkora (35), Vladimír Jaroš (38), Andrea Ferancová (33) a Lubomír Šoltýs (35) – si bude muset začít zvykat na to, že má šéfa. Firma, kterou před šesti lety v problémech velmi levně převzali od jejího zakladatele Richarda Wooda a v níž měli dosud shodný 25procentní podíl, bude mít po schválení regulátorů nového silného vlastníka. Její polovinu získala 20. června islandská investiční banka Straumur-Burdaras. Navíc Straumur může do počátku roku 2011 uplatnit opci na druhou polovinu firmy. Minimálně do doby uplatnění opce se však vedení Wood & Company nezmění.
Cena transakce nebyla oznámena, akcie Straumur-Burdarasu se ale v současnosti na burze v Rejkjavíku obchodují přibližně za pětinásobek loňského zisku společnosti. Podobně tedy byly pravděpodobně oceněny i akcie Wood & Company. Vzhledem k tomu, že Wood působí na trzích s vysoký růstovým potenciálem, může být cena ještě o něco vyšší. Při loňském zisku 71 milionů korun lze hodnotu celého Wood & Company odhadnout na 350 až 700 milionů korun. Za polovinu firmy tedy mohla čtveřice jejích vlastníků získat v hotovosti a v akciích Straumur-Burdarasu přibližně 175 až 350 milionů korun.

Prodáno na podruhé.

Současný prodej Wood & Company je již druhým pokusem najít pro firmu strategického investora. První pokus se odehrál již před jedenácti lety, kdy se tehdejší majitel Wood & Company Richard Wood dohodl na prodeji čtvrtiny firmy německé Commerzbank. S novým spoluvlastníkem navíc svého obchodníka s cennými papíry propojil opčními smlouvami, které ukládaly Commerzbank v budoucnu povinnost koupit zbytek Wood & Co. Řádově měla firma při ocenění dle hospodářských výsledků za rok 1997 cenu sto milionů dolarů. Svazek s Commerzbank však nakonec v roce 1998 skončil. Richard Wood si za to, že netlačil na Commerzbank, aby dostála svým závazkům a akciového makléře koupila, nechal dobře zaplatit.
Současná konstrukce prodeje je podobná, jen partner se vyměnil. Stejně jako před jedenácti roky oceňují noví spoluvlastníci především silnou regionální pozici Wood & Company ve střední Evropě. Kromě pražské burzy, kde se Wood & Company o prvenství v objemu obchodů střídá se společností Patria Finance, je Wood také největším zahraničním obchodníkem s cennými papíry na burze ve Varšavě. Vedle toho je společnost členem burz v Budapešti, Bukurešti, Vídni, Frankfurtu a Lublani. Do budoucna hodlá svůj záběr rozšířit ještě minimálně o Sofii a Bělehrad. „Wood & Company je vysoce zisková a v posledních letech se stala unikátním hráčem v regionu. Tato akvizice je v souladu s naší strategií mezinárodního růstu,“ komentoval akvizici ředitel Straumuru William Fall.

Vedle Skandinávie střední Evropa.

Straumur-Burdaras je kromě Islandu silný také ve Skandinávii. Svou pozici tam navíc dále posílil letos na konci května, kdy převzal majoritu ve finské investiční bance eQ. „Naší strategií je stát se vedoucí investiční bankou ve Skandinávii,“ komentoval převzetí eQ předseda představenstva Straumuru Björgólfur Thor Björgólfsson (40).
Střední a jihovýchodní Evropa se má stát třetí silnou základnou finanční skupiny Straumur-Burdaras. Dosud zde totiž šéf a akcionář Straumuru Björgólfsson uskutečnil několik velkých a výdělečných obchodů. I díky nim za poslední dva roky zvýšil svoje jmění podle magazínu Forbes z 1,4 na 3,5 miliardy dolarů. V ČR vlastnil dlouhá léta společně s Lehman Brothers společnost České radiokomunikace. V polském operátorovi Netia koupil podíl v roce 2005. Aktivní je například též v Bulharsku a Rusku.

Vsadil na pivo.

Největší Björgólfssonovou životní trefou bylo vybudování ruského pivovaru Bravo International. Pivovar vzniklý na zelené louce v roce 1993, který vyrábí prémiové pivo Bočkarov, od něj v roce 2002 za 400 milionů dolarů koupil nizozemský Heineken. Po prodeji Brava se Björgólfsson vrátil na Island a stal středem pozornosti venture kapitálových skupin, které mu chtěly půjčovat na další projekty. Jedná se například o nákup výrobce generik Activis, který pod Björgólfssonovou taktovkou výrazně expanduje a nakoupil výrobce léčiv například v Dánsku, Bulharsku nebo Turecku, nebo charterového leteckého dopravce Air Atlanta.
Nový spoluvlastník Wood & Company se neomezuje jen na Evropu, v Indii například vlastní laboratoře Lotus. Jádrem jeho podnikání jsou ale finanční firmy, kromě podílu v Straumur-Burdarasu vlastní též 45 procent v Landsbanki Íslands (Národní banka Islandu), nejstarší a druhé největší komerční bance ostrova, které šéfuje Björgólfur Guðmundsson, Björgólfssonův otec.
Přímo či nepřímo kontroluje Björgólfsson mnoho islandských velkých firem. Ve většině projektů, do kterých vstoupil, dosáhl výrazného úspěchu. Bude zajímavé sledovat, zda podobně úspěšný bude i jeho vstup do Wood & Company. Pokud ano, stane se časem Wood & Company respektovaným a velkým brokerem nejen na burzách v ČR a v Polsku.

Diskuze