Irsko

02. srpna 2004, 00:00 - SOŇA GULLOVÁ, VŠE Praha, JANA HÁJKOVÁ, PETR KUČERA
02. srpna 2004, 00:00

Irové jsou korektními obchodními partnery. Vynikají zdvořilou družností a přirozenou uvolněností s menším důrazem na etiketu a obřadnost.K předmětu jednání přistupují Irové bez delší společenské konverzace. Způsoby irských obchodníků jsou na rozdíl od britských méně zdrženlivé, ve vystupování vůči cizincům jsou přátelštější.

Při jednání s irskými obchodníky se často setkáme s jejich přirozenou uvolněností.

Irové jsou korektními obchodními partnery. Vynikají zdvořilou družností a přirozenou uvolněností s menším důrazem na etiketu a obřadnost.

K předmětu jednání přistupují Irové bez delší společenské konverzace. Způsoby irských obchodníků jsou na rozdíl od britských méně zdrženlivé, ve vystupování vůči cizincům jsou přátelštější. Převládá neformální chování a antipatie k předstírání a okázalému chování.

TVRDOHLAVOST

Za přátelskou otevřeností se však skrývají tvrdí a zkušení vyjednávači. Ostře prosazují své zájmy a bývají tvrdohlaví. Mají-li na dosažení dohody či řešení případných problémů zájem, jsou schopni hledat cestu přes všechny formálně administrativní překážky. N a začátku jednání se Irové nezabývají detaily, ale snaží se dohodnout zásady vzájemného obchodu. I po dosažení formální dohody však Irové budou opět žádat vysvětlení některých pasáží předloženého návrhu kontraktu nebo se budou snažit změnit některé principy smlouvy. Žádnou smlouvou si čeští obchodníci nemohou být skutečně jisti až do doby podepsání všech dokumentů.

ŠPATNÁ POVĚST SE ROZKŘIKNE Po podepsání smlouvy, při realizaci samotných obchodních operací se Irové snaží přesně plnit veškeré sjednané závazky a totéž očekávají i od partnerů. Při jednáních o datech dodávky je lepší stanovit pozdější lhůtu než slíbit a nedodržet ji. V případě zpoždění dodávky je vhodné požádat o nový dodací termín. U svých obchodních protějšků ocení nejen odborné schopnosti, ale zejména spolehlivost. Irští obchodníci se mezi sebou dobře znají a jsou značně propojeni. V případě, že zahraniční firmy neplní podmínky kontraktů tak, jak bylo dohodnuto, je nutno očekávat, že se vše rychle rozkřikne a obvykle to mívá negativní důsledky na vývoj obchodních vztahů až po odchod z trhu. UDRŽUJTE OSOBNÍ KONTAKT

Irové u partnerů oceňují zejména obchodní zdatnost a odbornou znalost výrobků, což však nesmí přerůst k poučování či dokonce k projevům převahy či nadřazenosti. Na irský trh lze proniknout různými cestami, a to jak vytvořením vlastní prodejní kanceláře, tak prodejem přes zástupce nebo distributora, prodejem přes velkoobchodníky nebo dealery či přímým prodejem do obchodních domů, řetězců obchodních domů, specializovaným družstvům. Pravidelné návštěvy a udržování osobního kontaktu s odběrateli či dovozci jsou v Irsku důležité. Před uzavřením kontraktu, například se zástupcem, se doporučuje podrobně se seznámit s pravidly, která platí v celé EU. Termíny obchodních schůzek s irskými partnery se musí sjednávat ipotvrzovat předem - nelze přijít bez ohlášení. Schůzky zpravidla netrvají déle než jednu až dvě hodiny. Obchodní kontakt je vhodné navázat formou dopisu, i když i telefonát je přijatelný. Ve velkých firmách připravují denní plán pro své nadřízené sekretářky, u kterých se musíte spředstihem objednat. V malých společnostech můžete zavolat přímo osobě, se kterou se chcete sejít a požádat o setkání v tom případě, že se s ní již osobně známe. N a schůzky se dostavte včas. I když vás Irové většinou pohostinně nechají, abyste si v klidu začekali.

**VIZITKY V ANGLIČTINĚ

Pro obchodní jednání je nutné mít vizitky v angličtině. Uvádí se na nich pouze funkce, akademické tituly se nepoužívají ani v písemném, ani v osobním styku.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Je tu Mini-ITX deska pro Skylake-X. Díky slotům SO-DIMM má pořád čtyřkanálové paměti
Právě vyšlo Ubuntu 17.10. Populární linuxová distribuce má několik klíčových novinek
Fotografové zapláčou. Adobe ukončí Lightroom 6, budoucnost je v předplatném
Dva displeje spojené v jeden. ZTE Axon M je hodně opožděnou revolucí
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít