Irská vesnice za Prahou - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Irská vesnice za Prahou

, Kateřina Menzelová,
Irská vesnice za Prahou
Zdroj: Euro.cz

Na místě, kde chtěl stavět H-System, vyroste nová obec

Irové jsou na českém rezidenčním trhu jako doma. V rukou irských podnikatelů je například obchodní dům Kotva či pětihvězdičkový hotel Hilton. V současné době začíná developerská společnost Ballymore Properties stavební práce na projektu Statenický mlýn ve vesnici Statenice, která leží šest kilometrů od severozápadního okraje Prahy. Projekt zahrnuje nejen rodinné domy a byty, ale i dostavbu celé vesnice včetně nové radnice a sportovišť. Odhaduje se, že obec, ve které nyní žije kolem 750 lidí, se rozroste až na 2500 obyvatel.

Statenický funkcionalismus.

Na místě, které chce společnost Ballymore Properties zastavět, je v současnosti skládka materiálu po nechvalně proslulé firmě H-System. Ta zde zamýšlela postavit byty, její plány ale zkrachovaly. Statenický mlýn nabídne v pěti rezidenčních domech 85 bytů a 32 rodinných domů.
Bytové domy navrhla kancelář Ian Bryan Architects, která v Česku působí od roku 1997. Již dříve pracovala na architektonickém řešení administrativních prostor paláce Myslbek v Praze v ulici Na Příkopě, britské ambasády v Praze nebo obchodních prostor Českého Mobilu. Ve Statenicích budou k dispozici byty od jednopokojových až po třípokojové apartmány s dvěma koupelnami. „Jde o kombinaci tradice a moderního způsobu bydlení,“ popisuje rezidence Ian Bryan. Zájemce za ně zaplatí od 38 tisíc za metr čtvereční. Ačkoli je nyní možné sehnat byty přímo v Praze již od 25 tisíc korun za metr čtvereční, Ballymore Properties se nedostatku kupců neobává. „Očekáváme velký zájem, již teď je značná poptávka po rezervacích,“ tvrdí John Stotter, ředitel společnosti.
Rodinné domy pro projekt Statenický mlýn navrhla kancelář Lewis & Hickley, založená již v roce 1894 ve Velké Británii. K nejvýznamnějším projektům pražské pobočky patří návrh interiérů pro pražský Corinthia Towers Hotel, obchodních prostor společnosti Mango v ulici Na Příkopě a Office Park Nové Butovice. Vzorem pro 32 rodinných domků ve Statenicích se staly funkcionalistické vily z 20. let minulého století.
Souběžně s rezidencemi vybuduje developer ve Statenicích náměstí s fontánou a parkem. Vyroste také řada obchodů a kaváren, postavena bude radnice, pošta a restaurace. V parku vznikne okrasné jezero s restaurací ve stylu staročeského mlýna. V přízemí restaurace bude k dispozici fitness centrum, kosmetický a masážní salon. Irové chtějí také zřídit hřiště, tenisové kurty a golfový putting green. Vybudováním vesnické komunity má developer v úmyslu odlišit Statenice od ostatních satelitních městeček, kde chybějí infrastruktura a služby.

Záleží na podmínkách.

„Projekt by měl být dokončen v roce 2006,“ tvrdí John Stotter, ředitel Ballymore Properties v České republice. Celkové náklady jsou odhadnuty na 20 milionů eur. Stotter předpokládá, že část nákladů bude pokryta z bankovního úvěru. „Se kterou bankou budeme spolupracovat, zatím není jasné, bude záležet na podmínkách, jež nám nabídnou,“ dodává. Rozhodnuto není doposud ani o dodavateli stavby. Ten bude vybrán ve veřejné soutěži, kterou Irové pravděpodobně vypíší na konci letošního roku.
Investor a developer projektu, irská společnost Ballymore Properties, působí v oblasti developmentu téměř čtvrt století. Jejím nejznámějším projektem je revitalizace oblasti starých londýnských doků, která probíhala po celá 90. léta minulého století. V blízkosti Canary Wharf vznikly luxusní rezidenční komplexy Dundee Wharf a Millennium Harbour. V roce 2000 rozšířila společnost své investiční portfolio například o londýnský New Providence Wharf, který zahrnuje přes tisíc bytů, 45 tisíc metrů čtverečních kanceláří a na dvě stovky hotelových pokojů.
V regionu střední Evropy působí Irové na Slovensku, v Maďarsku a od roku 2001 v Praze. V Česku kromě Statenického mlýna připravují dva projekty – rekonstrukci historické budovy v Hybernské ulici a rekonstrukci a dostavbu bloku domů v dolní části Václavského náměstí. Ty Ballymore získala na konci dubna letošního roku za zhruba 800 milionů korun. Dalších několik miliard korun společnost chystá do budov investovat. Rekonstrukce objektů na Václavském náměstí bude, jak tvrdí Stotter, trvat asi dva roky. V objektech vzniknou obchodní, zábavní a kancelářské prostory.
V Bratislavě na dunajském nábřeží chystají Irové na ploše 200 tisíc metrů čtverečních polyfunkční komplex Eurovea, který bude jedním z největších svého druhu ve střední Evropě.

John Stotter
Projektů je hodně, ale všechny jsou stejné

EURO: Proč jste si vybrali pro svůj první projekt v České republice právě Statenice?
STOTTER: Zakoupili jsme tam pozemky, protože se nám líbí okolí, příroda. Je tam také výborné spojení na letiště. Já sám blízko bydlím a vesnici dobře znám.

EURO: Znamená to, že se v budoucnu budete věnovat spíše rezidenčnímu developmentu než komerčním projektům?
STOTTER: Nikoliv, všechny naše projekty představují určitý mix mezi rezidenční a komerční výstavbou. Ve Statenicích vyrostou kromě bytů a domů také obchodní prostory.

EURO: Chystáte svůj první projekt v České republice. Nedomníváte se, že jste se na zdejším trhu ocitli příliš pozdě?
STOTTER:Ne, to si nemyslím. Naopak nyní je vhodná doba. V současné době tady roste turistický ruch, Praha se stává populární destinací pro mnoho cizinců, Česká republika se stala členem Evropské unie, do země proudí zahraniční investice.

EURO: V poslední době se ale hovoří o tom, že nabídka administrativních ploch již převyšuje poptávku a roste neobsazenost administrativních budov…
STOTTER: To je sice pravda, v poslední době bylo dokončeno množství administrativních objektů. Vždy ale bude poptávka po kvalitních projektech.

EURO: Minulý rok byla na českém realitním trhu uzavřela řada transakcí, za nimiž stáli irští investoři. Proč jsou Irové v Česku tak aktivní?
STOTTER: Vidí vhodné příležitosti k investicím. Navíc je zde podobné ekonomické prostředí jako v Irsku a podobné podmínky k podnikání.

EURO: Společnost Ballymore působí v regionu střední Evropy v Česku, na Slovensku a v Maďarsku. Plánujete v nejbližší době expanzi také do Polska?
STOTTER: V současné době nikoliv, ale do budoucna tuto možnost nevylučuji.

EURO: Nejrozsáhlejším projektem ve střední Evropě bude Eurovea v Bratislavě. Co všechno bude zahrnovat?
STOTTER: Eurovea bude typický projekt naší společnosti, co se týká rozsahu. Celý komplex nabídne 250 tisíc metrů čtverečních obchodních ploch, restaurací, zábavních prostor a administrativních ploch. Jeho součástí bude hotel, divadlo, multikino, muzeum a kasino.

EURO: Na jaře letošního roku jste zakoupili komplex domů na Václavském náměstí. Jak daleko jste s přípravou projektu?
STOTTER: V listopadu připravíme dotazník, ve kterém se Pražanů zeptáme, co by v těchto prostorách rádi viděli. Je jasné, že největší část ploch bude věnována obchodům, zbytek bude tvořit mix administrativních prostor a luxusní rezidenční výstavby.

EURO: Je nějaký rozdíl mezi trhem s rezidenčními prostory v Česku a v západní Evropě?
STOTTER: Česko je stále v porovnání se západní Evropou levnější. Vyplatí se zde investovat do nemovitostí, a to i díky výhodným hypotékám. Na druhou stranu, na zdejším trhu je sice k dispozici hodně projektů, ale všechny jsou stejné. V budoucnu, až dojde k nasycení trhu, bude hodně záviset na tom, co daný projekt všechno nabízí.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze