Irák přeje připraveným

27. července 2009, 00:00 - Jana Pike, <a href="http://www.lobby.cz">Lobby.cz</a>
27. července 2009, 00:00

Irák dostává stále více do hledáčku většiny zemí i společností. V Iráku, který je po Saúdské Arábii a Kanadě považován za třetí zemi světa s největšími zásobami ropy a je velkým potenciálním trhem, mohou navíc tuzemské firmy čerpat z historicky dobré spolupráce.

Autor: Martin Siebert

Obchodní a ekonomická kooperace mezi bývalým Československem a Irákem má dlouholetou tradici, na kterou lze velmi dobře navazovat, poněvadž zboží vyrobené a dodané z českých zemí má v Iráku velmi dobrou pověst. Tradice, opřená o kvalitní výrobky a investiční celky (od dob první republiky v Iráku, vyhlášené v roce 1958), je dobrou referencí pro navazování obchodních kontaktů, je však nezbytné vzít do úvahy měnící se charakter a priority iráckého trhu, ekonomické záměry nového režimu v Iráku v oblasti průmyslové výroby, zemědělství, sféry služeb a spotřeby.

Příprava privatizace

Irák nejen usiluje o politickou transformaci, ale také se připravuje na privatizační proces. V první fázi se bude jednat o privatizaci více než 100 státem vlastněných podniků, převážně bývalých zbrojovek, které přejdou na výrobu spotřebních produktů. Připraveny jsou projekty privatizace v oblasti energetiky, těžby a zpracování ropy. Firmy upírají pozornost zejména na provincie regionu iráckého Kurdistánu (Erbil, Dohúk, Sulaimaniya), ve kterém je ve srovnání s dalšími regiony Iráku stabilnější politická a bezpečnostní situace, což vytváří výhodnější předpoklady pro obchodní aktivity, včetně vstupu zahraničních investic.

Klidným místem je Kurdistán

Kurdistán, který získal autonomii jako Kurdská autonomní oblast, má totiž vlastní regionální vládu, a díky tomu je víceméně izolován od neklidného zbytku země a je klidným územím současného Iráku. 1. června se navíc místní vládě podařil husarský kousek – konečně proběhlo slavnostní oficiální zahájení exportu ropy z Iráku do Turecka. Export ropy z Erbilu, správního centra regionu Kurdistánu, je ze strany centrální vlády ústupkem, který nemá v historii vztahů obou národů (Kurdů a Arabů) obdoby. Na straně Kurdů je důvod k velkým oslavám, poněvadž se stávající vládě podařilo to, co bylo ještě v loňském roce nemyslitelné – zajistit si vlastní příjmy z ropy. Ropa proudí nově postaveným ropovodem, který je napojen na stávající irácký ropovod vedoucí do ropného terminálu Ceyhan v Turecku, odtud může být ropa prodávána na mezinárodní trh, včetně Evropy.

Možnosti jsou v řadě oborů

Dlouhodobě je ekonomická spolupráce rozvíjena v oblasti dodávek investičních celků (rafinerie, cementárny, cukrovary), což pokračuje v omezené míře (vzhledem k neuspokojivé bezpečnostní situaci) dodnes. Současný export z České republiky do Iráku má velkou šanci zaznamenat řádový nárůst, velmi dobrým předpokladem je stabilně stoupající těžba ropy, která činí z Iráku významného solventního partnera. Navýšení vývozu zboží z evropského prostoru do Iráku je jednou z hlavních obchodně-politických priorit Evropské unie vzhledem k zajištění energetické bezpečnosti a s tím související diverzifikace dodávek energetických surovin. Těmi jsou hlavně plyn a ropa. Dalším významným důvodem je mimořádně negativní obchodní bilance eurozóny s Irákem. Česká republika má dnes všechny předpoklady k tomu stát se významným exportérem do Iráku.

Češi se v Iráku neztrácejí

Dnes se aktivně v teritoriu pohybuje celá řada českých firem, jako jsou INEKON Group, Technoexport, Unis, Prokop Engineering, zaměřené zejména na dodavatelské celky, obnovu i rekonstrukci rafinerií, výstavbu a projektování přehrad či výstavbu cementáren. Potěšitelný je fakt, že domácí byznysmeni uspěli na místním trhu i v dalších oborech. Například společnost GEMA ART GROUP, která se věnuje zejména realizacím komplexních restaurátorských zakázek, začala kooperovat s Irákem již v roce 2004 v rámci Programu pomoci záchraně kulturního dědictví Irácké republiky. Projekt se týkal restaurování Královského paláce v Cteisiphonu, minaretu v Mosulu i Národní knihovny a archivu v Bagdádu. GEMA ART GROUP se i v současné době angažuje v Iráku, zejména v Kurdistánu v městě Erbil při stabilizaci a rekonstrukci místních památek. Společný projekt české a irácké geologické služby v regionu Kurdistán zase chystá firma České geologické služby. Podle informací Zastupitelského úřadu ČR v Bagdádu v průběhu Veletrhu českých firem v Erbilu, který se konal koncem května, zde společnost jednala o realizaci projektu geologického průzkumu v provincii Sulaimaniya. Akce by měla být zaměřena na vyhledávání ložisek nerostných surovin, terénní práce by měly být zajištěny společným česko-iráckým týmem geologů. Erbil je v současné době asi vůbec nejvíce skloňovaným místem pro české firmy, vždyť 24. až 26. května zde proběhl 1. Veletrh českých firem, který zajišťoval ZÚ Bagdád. Veletrhu se zúčastnilo 15 českých firem, které byly přijaty i prezidentem Kurdského regionu Masúdem Barzáním.

Více na Lobby.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít