Investujte do kláštera

19. února 2007, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
19. února 2007, 00:00

KLÁŠTER HOSTINNÉMezi takzvanými brownfields se objevují i velmi zajímavé stavby. Příkladem je bývalý klášter ve východočeském Hostinném, který je cennou ukázkou českého baroka. V současnosti je však prázdný a nutně potřebuje rekonstrukci.Rozsáhlý areál Františkánského kláštera v Hostinném je situován mimo historické jádro města.

KLÁŠTER HOSTINNÉ

Mezi takzvanými brownfields se objevují i velmi zajímavé stavby. Příkladem je bývalý klášter ve východočeském Hostinném, který je cennou ukázkou českého baroka. V současnosti je však prázdný a nutně potřebuje rekonstrukci.

Rozsáhlý areál Františkánského kláštera v Hostinném je situován mimo historické jádro města. Jedná se o nepravidelný pozemek, na jehož západním nároží stojí kostel. Hned vedle je patrová budova konventu a severozápadně se rozkládá hřbitov.

Všechny budovy jsou postaveny v barokním slohu a ačkoliv nejsou nijak výrazně zdobené, dohromady tvoří unikátní a v Evropě nevídaný celek. Památka je však dnes velmi zanedbaná. Kromě kostela se většina objektů rozpadá a nutně potřebuje rekonstrukci.

Majitel areálu Nadační fond Konvent Pax ale nemá na opravy peníze, v současnosti proto jedná s městem. To už má vypracovaný plán, podle kterého by z kláštera mělo vzniknout kulturní a společenské centrum.

VYBÍRAVÍ JEZUITÉ

První zmínky o Hostinném pocházejí z první poloviny 13. století, klášter zde ale vznikl teprve koncem století sedmnáctého. První snahy o jeho založení přitom sahají až do poloviny sedmnáctého století, kdy tehdejší majitel panství Vilém Lamboy zval do Hostinného řád jezuitů.

Vše bylo na dobré cestě, nejvyšší polní vachmajstr Lamboy však nebyl zrovna boháč, takže nemohl při budování kláštera nabídnout takřka žádnou pomoc. Jezuité chvíli váhali, nakonec ale nabídku odmítli.

Vilémův syn Jan se proto zaměřil na františkány, kteří tak velké nároky neměli. Roku 1666 se obě strany dohodly a o jedenáct let později stavba kláštera začala. Architektem se stal stavitel pražského Nového Města Martin Reiner. Protože ale brzy zemřel, práci za něj dokončil Wolfgang Dientzenhofer.

KOMUNISTICKÁ TEČKA

Klášter se stavěl několik desetiletí a konečnou podobu dostal teprve roku 1748. Jeho existence byla ale brzy ohrožena. Už koncem 18. století byl totiž za reforem Josefa II. málem zrušen, řádu se však nakonec podařilo hrozbu odvrátit.

Definitivní tečku za jeho fungováním tak udělali až komunisté roku 1949. Kostel odsvětili a klášter uzavřeli. Celý areál rychle chátral a brzy se začal rozpadat. Částečná rekonstrukce proběhla jen roku 1969, kdy byly do kostela umístěny antické plastiky.

Po revoluci v roce 1989 získal klášter zpět řád františkánů, budovy však brzy převedl na nadaci Konventus. Ta se po roce 2002 změnila na nadační fond, který objekty vlastní dodnes.

Tabulka

POPIS OBJEKTU

název Františkánský klášter

místo Hostinné

kraj Královéhradecký

adresa č. p. 119

typ církevní stavba

stav havarijní

využití částečné

kult. památka od roku 1958

vlastník NF Konvent Pax

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž…
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes dorazil Citroën C3 Aircross
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Technologie
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít