Investoři a něžné pohlaví. Ženy podnikatelky čelí předsudkům, vyberou méně peněz - Euro.cz

Přihlášení

Investoři a něžné pohlaví. Ženy podnikatelky čelí předsudkům, vyberou méně peněz

,
Investoři a něžné pohlaví. Ženy podnikatelky čelí předsudkům, vyberou méně peněz
Zdroj: Profimedia.cz

Studie banky HSBC ukazuje, že největší podíl podnikatelek se setkává s předsudky při financování svého byznysu ve Velké Británii a ve Spojených státech. Projevují se u otázek týkajících se jejich rodinných poměrů nebo důvěryhodnosti jako vedoucích pracovníků. Ženám se nedaří zajistit tolik kapitálu jako mužům. V průměru dostanou od investorů o pět procent méně.

Podnikání je vnímáno vetšinou společnosti spíše jako doména mužů. Banka HSBC si udělala průzkum She´s the Business, aby podpořila podnikatelský duch žen. Zjistila ale, že to má něžné pohlaví složitější, pokud se jedná o získání investorů na jejich podnikatelský záměr. Často ženy narážejí na předsudky.

Nejvíce se ženy podnikatelky setkaly s předsudky u investorů ve Spojeném království (54 procent), ve Spojených státech (46 procent) a Singapuru (41 procent).

Předsudků se nejvíce obávají podnikatelky v Singapuru, kde to je 80 procent žen, ve Spojených státech to je 77 procent dotázaných podnikatelek. V průměru se 58 procent žen obává, že na ně investoři budou hledět s větším despektem než k mužům.


Přečtěte si rozhovor s majitelkou realitní kanceláře Elenou Jakubovič:

Byt na investici? V centru nebo jeho blízkosti, říká Elena Jakubovič

 Elena Jakubovič, zakladatelka Y&T Luxury Property Prague Czech Republic


Šetření se provádělo v polovině loňského roku a bylo dotazováno 1202 podnikatelů, z toho 604 žen. Do průzkumu bylo zařazeno osm zemí – Čína, Francie, Hongkong, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty, Singapur, Spojené státy a Velká Británie.

Pokud se jedná o vlastní prostředky, které ženy musí na rozjezd podnikání dát, tak nejsložitější podmínky mají v Číně. Tam v průměru musí žena do podnikání vložit v přepočtu 4,7 milionu korun. Muži uvádějí částku 3,8 milionu korun. Nejméně to je ve Francii, ženy dávají do podnikání 2,2 milionu korun, muži 2,7 milionu korun.

Obecně ženy získají od investorů průměrně 57 procent cílové částky, muži 61 procent. Celkem ženy vyberou ale o pět procent méně kapitálu než muži.

„V HSBC věříme, že rozmanitost a inkluze jsou základem pro dlouhodobý podnikatelský úspěch. Chce-li o něj firma usilovat, musí její majitelé, lídři a zaměstnanci reflektovat zájmy jejích zákazníků a širší veřejnosti. V celé skupině jsme si stanovili ambiciózní cíle zaměřené na rovnováhu mezi pohlavími,“ komentoval průzkum generální ředitel HSBC Česká republika Richard Keery.

Dále čtěte:

Boj proti dominanci bílých mužů. Newyorské firmy se už nesmí ptát na předchozí výši platu

Digitální MeToo. Umělá inteligence odhaluje šikanu a sexuální obtěžování v e-mailech

 Sexuální obtěžování na pracovišti - ilustrační foto

Diskuze