Investoři sklidí ovoce. I shnilé

17. března 2008, 00:00 - Martina Martinovičová
17. března 2008, 00:00

VYPLÁCENÍ DIVIDEND - Loňské rekordní tempo růstu ekonomiky pocítí i investoři, ale jen ti, kteří vsadili na ostřílené matadory. Meziročně vyšší dividendu bude zřejmě vyplácet ČEZ a Komerční banka, na své si přijdou i majitelé akcií Telefóniky O2 a firmy Philip Morris.

Akcie ČEZ a Komerční banky, které jsou obchodované ve výběrovém trhu SPAD pražské burzy, by podle očekávání měly letos vyplatit vyšší dividendy než loni. Španěly vlastněná Telefónica O2 a developerská Orco vyplatí zřejmě stejné dividendy jako loni. Odhady se různí u tabákové firmy Philip Morris – analytici společnosti Cyrrus čekají o něco vyšší dividendu než loni, analytici České spořitelny zase nižší.

Celkem osm z dvanácti titulů SPAD (nezapočítáváme akcie VIG – pojišťovny Vienna Insurance Group, se kterými se na pražské burze obchoduje až od letošního 5. února) by mělo přinést svým majitelům alespoň nějaké dividendy, zbylé zřejmě nikoliv. Oproti loňsku to není nikterak zásadní změna, neboť v roce 2007 vyplatilo svým akcionářům dividendy sedm z jedenácti blue chips titulů. Dividendový výnos dosahoval zhruba od jednoho do osmi procent. S ohledem na vývoj na trhu v letošním prvním čtvrtletí by tento výnos mohl být letos pro ty, kdo budou chtít nakoupit cenné papíry jen pro dosažení dividendy, výrazně zajímavější. Ceny akcií totiž výrazně klesly, dají se tedy koupit levněji. Celkem se firmy obchodované na pražské burze ve výběrovém systému SPAD odmění svým investorům dividendami ve výši 56 miliard korun. V loňském roce to byly 44 miliardy korun.

ČEZ se ukáže

Největší meziroční nárůst vyplácené dividendy pravděpodobně již podruhé zaznamená společnost ČEZ, která by měla podle očekávání analytiků vyplatit 37 korun na jednu akcii. Loni to bylo 20 korun, o třetinu více než za rok 2006, kdy to bylo 15 korun. Takový procentní nárůst dividendy žádný jiný titul SPAD zřejmě nezaznamená. ČEZ se drží ohlášené dividendové politiky, která zní: vyplácet 40 až 50 procent ze zisku. Štědřejší by měla letos být i Komerční banka, u níž analytici očekávají návrh hrubé dividendy ve výši 180 korun, přičemž loni valná hromada schválila dividendu ve výši 150 korun.

Zhruba stejně jako loni by mohly na dividendě vyplatit společnosti Orco a Telefónica O2. Developerská Orco loni vyplatila dividendu ve výši jedno euro na akcii, o čtvrtinu více než rok předtím, letos by měla být zhruba na loňské úrovni. Rovněž akcionáři Telefóniky O2, kteří loni získali dividendový výnos osm procent, kdy hrubá dividenda činila 50 korun, by letos měli přijít také k padesátikoruně za každou v pravý okamžik drženou akcii. O malinko vyšší než loni by měla být podle odhadu analytiků České spořitelny dividenda tabákové společnosti Phillip Morris, která pravidelně vyplácí celý nekonsolidovaný čistý zisk. Loni to bylo 600 korun, letos odhadují 639 korun. Společnost Cyrrus ale odhaduje pouhých 498 korun.

Zapomenout na dividendu velmi pravděpodobně mohou „áčkoví“ investoři, majitelé akcií realitního developera ECM, mediální CME a asi i Unipetrolu. Ačkoliv u posledního jmenovaného titulu se o výplatě zadržovaného zisku již delší dobu spekuluje.

Reforma zamíchala i s kapitálovými výnosy

Letos se na kapitálových výnosech (rozdíl mezi prodejní a pořizovací cenou investice) nepodepíše jen klesající trh, ale i daňová reforma. Ta podle hlavního ekonoma Atlantik FT Milana Vaníčka činí z investování na kapitálových trzích efektivnější nástroj k zhodnocování vydělaných peněz. Nadále platí, že ti investoři, kteří realizují zisk z nákupu a prodeje akcie po více než půl roce, jsou ušetřeni zdanění zisku z prodeje cenných papírů (s podmínkami uvedenými níže v textu).

Zavedení jednotné sazby daně pro fyzické osoby ve výši 15 procent je ale výrazným polepšením pro krátkodobé investice. Zejména ji pocítí ti, kteří se pohybovali ve vyšších pásmech ročních příjmů, a tudíž investice zdaňovali nejvyšší progresivní sazbou daně z příjmu 32 procent. Dosud se patnáctiprocentní sazbou zdaňovaly zejména úrokové příjmy z dluhopisů, vkladů na běžných a termínovaných účtech a dividendy z akcií. „Od roku 2008 se rovná sazba daně z příjmů fyzických osob vztahuje i na kapitálové výnosy podléhající dani,“ upozorňuje Vaníček.

„Prodáme-li cenný papír před uběhnutím šestiměsíční lhůty, měli bychom vyčíslit dosažený zisk do daňového přiznání v rámci paragrafu 10 (ostatní příjmy) zákona o daních z přijmu. Jako náklad si můžeme kromě pořizovací ceny uplatnit také náklady související s jeho pořízením a prodejem,“ vysvětluje Vaníček. Zdaní se ovšem jednotnou patnáctiprocentní sazbou, takže někteří investoři mohou i výrazně ušetřit.

Zahraniční výnosy přepočítejte

Ti, kteří investují v cizí měně, vypočítají zdanitelný příjem v cizí měně, a pro účely daňového přiznání jej mohou přepočítat speciálním kurzem do české koruny. Tento kurz je stanoven jako průměrný za daný rok a je jednotný pro všechny uskutečněné obchody. Ministerstvo financí jej zveřejňuje vždy po konci kalendářního roku. Na zdanění bude mít nově vliv i to, do čeho investor vkládá peníze. Podle novely se šestiměsíční časový limit pro osvobození od daně týká pouze „investičních cenných papírů“, které jsou charakterizovány obchodovatelností na kapitálovém trhu, a „cenných papírů kolektivního investování“, což jsou různé druhy a typy podílových či investičních fondů založených v Česku i v zahraničí. Podmínka obchodovatelnosti může sehrát svou roli v případě, že investor prodá napřímo cenné papíry, které se na trhu běžně neobchodují. S výnosy z prodeje podílových listů fondů by problém být neměl.

Novou podmínkou pro uplatnění osvobození je podle Vaníčka i to, aby výše podílu investora na základním kapitálu a hlasovacích právech držené společnosti nepřesáhla v celém období 24 měsíců před prodejem pět procent. Pokud bude držet investor podíl vyšší, nebo prodaný cenný papír nesplní definici novelou vymezených cenných papírů, prodlouží se lhůta pro osvobození na pět let.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Apple má v iMacu Pro ARM procesor A10. Běží na něm Siri a náhrada Intel ME, i po vypnutí
Herní pocta metalové hudbě jménem Brütal Legend je teď ke stažení zdarma
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít