Investoři se na Bubny chytili

26. června 2008, 13:27 - Kateřina Menzelová
26. června 2008, 13:27

Orco

Developerská firma Orco Property Group oznámila, že hodlá investovat přibližně tři miliardy eur, tedy zhruba 72 miliard korun do rozvoje pozemků v pražských Bubnech. Na zprávu pozitivně reagovala pražská burza a akcie developera si mírně polepšily. Předtím však klesly na historické minimum v reakci na snížení ratingu od agentury Moody´s na hodnotu B3 z předchozí B2. Otázkou je, zda investoři nezareagovali na investiční záměry příliš optimisticky. V současné době totiž na parcelách, které Orco koupilo za 1,1 miliardy korun od Správy železniční a dopravní cesty, platí stavební uzávěra. „V lokalitě je velice komplikovaná doprava. Až do vyřešení situace platí uzávěra,“ přiznává Aleš Vobruba, viceprezident společnosti Orco. Navíc je nutná změna územního plánu. Vobruba nicméně považuje za reálné začít s výstavbou v roce 2010. „Snažíme se, abychom aspoň na části území mohli začít stavět dřív,“ dodal.
Orco chce na 25 hektarech vybudovat byty, oddechové plochy, obchodní i kancelářské prostory. Developer počítá také s výstavbou nemocnice, hotelů a vysokoškolského areálu. Projekt bude zahrnovat přibližně 1,2 milionu metrů čtverečních hrubých nadzemních ploch. Asi polovinu nové výstavby budou tvořit kanceláře, méně než třetina bude vyhrazena pro byty. Těch by v lokalitě mělo vyrůst asi 2500. V dnešních cenách by se podle zástupců developera mohlo nové bydlení v Bubnech začít prodávat od 80 tisíc korun za metr čtvereční.
„Nemocnici postavíme podle potřeb budoucího operátora, zatím jej hledáme. Potřebám provozovatele přizpůsobíme i vysokou školu. Může jít o pobočku české nebo i zahraniční univerzity. V Berlíně máme v portfoliu například budovy, které si na třicet let pronajala Humboldtova univerzita,“ řekl Vobruba. Celý projekt Bubny je založen na myšlence trvale udržitelného rozvoje. Například ohřev vody mají zajišťovat solární panely, 38 procent plochy lokality mají pokrývat trávníky v parcích i na střechách, na fasádách se má používat fotosyntetický cement, měnící oxid uhličitý na kyslík.
Částku kolem tří miliard eur by do rozvoje Bubnů mělo dát samo Orco, suma nezahrnuje případné investice magistrátu do dopravy nebo možné dotace z evropských fondů. Vedení firmy nevylučuje, že by v budoucnu mohl do projektu vstoupit také další investor. Peníze, které investor hodlá do rozvoje bubenských parcel vložit, jsou hrubým odhadem. Orco uvedlo, že by stavební práce měly skončit přibližně za deset let, tedy v roce 2018. Termín ale není stanoven pevně. Developer totiž počítá s tím, že projekt rozdělí přibližně na deset fází. Vobruba k dodává: „Časování jednotlivých etap je volné a bude záležet na situaci a absorpci trhu.“

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít