Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Apartmán v Krkonoších: chalupa 21. století bez starostí a s výnosem

Pokud si pořídíte vlastní horský apartmán, můžete trávit zimní a letní dovolenou…

Zajímavosti o golfu, které jste nevěděli

Golf je vyhledávaným sportem, který se těší čím dál větší oblibě. Má dlouholetou tradici…

AAA Auto: Zdaleka nejen obchodník s ojetými vozy

Síť autocenter AAA Auto působí v České republice už bezmála třicet let. Aktivity firmy…

Saudi Aramco, ilustrační foto
Saudi Aramco, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz

Na 100 miliard dolarů zapomeňte. Rijád získá z privatizace Saudi Aramco pouze čtvrtinu

19. listopadu, 13:00  -  František Novák
Saudi Aramco, ilustrační foto
Saudi Aramco, ilustrační foto
Autor: Profimedia.cz
19. listopadu, 13:00

Pouštní království musí krotit svá vysoká očekávání ze vstupu největší ropné společnosti světa na burzu. Předpokládaný výnos sto miliard dolarů za úpis akcií státní ropné společnosti Saudi Aramco se ukázal jako nereálný. Zahraniční investoři projevili jen vlažný zájem a Rijád se připravuje na to, že z privatizace získá pouze čtvrtinu původně předpokládané částky. Saudská Arábie chce na trh umístit 1,5 procenta akcií ropného gigantu.

Částečná privatizace státní ropné firmy Saúdské Arábie Saudi Aramco nejde podle původních představ korunního prince Mohameda bin Salmána. Království muselo výrazně snížit svá očekávání, protože reakce mezinárodních investorů byla příliš vlažná, napsaly Financial Times.

Úpis akcií by měl od investorů přinést 24 až 25,6 miliardy dolarů, což je pouze čtvrtina původního odhadu korunního prince, jenž je odpovědný za privatizaci ropného průmyslu.

„Saúdové byli na svůj klenot příliš pozitivně naladěni. Pokud bychom vzali v úvahu jejich cíl ocenit Saudi Aramco na dva biliony dolarů a roční čistý zisk 111 miliard dolarů, dostali bychom valuaci poměr ceny akcie k čistému zisku na akcii (P/E) na úrovni 18násobku. A to je výrazně výše, než činí globální průměr sektoru ropy a plynu. Navíc jsou u Saudi Aramco přítomna mnohem větší rizika než u světových lídrů v oboru, jako jsou Exxon či Shell. Útoky na ropná zařízení ze září jsou toho jasným důkazem,“ uvádí Michal Stupavský, investiční stratég společnosti Conseq.