Investiční úvěr táhne. Dluhy firem u nebankovních společností vzrostly na 145 miliard - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Investiční úvěr táhne. Dluhy firem u nebankovních společností vzrostly na 145 miliard

, čtk,
Investiční úvěr táhne. Dluhy firem u nebankovních společností vzrostly na 145 miliard
Zdroj: Profimedia.cz

Obchodní společnosti měly loni u nebankovních finančních společností dluhy za 145,4 miliardy korun, tedy meziročně o 15 procent více. Dluh mělo u nebankovních institucí zhruba 66 700 firem a průměrný dluh činil 2,18 milionu korun.

„Nejoblíbenějším úvěrovým nástrojem mezi obchodními společnostmi je jednoznačně investiční úvěr, který registrujeme již u téměř 50 tisíc firem. To je téměř o šest tisíc společností více než koncem roku 2016. S velkým odstupem následuje koupě na splátky, kterou využívá 13 tisíc společností a jejíž obliba v posledním roce stagnuje,“ uvedl výkonný ředitel Nebankovního registru klientských informací Jiří Rajl.


Exekuce jako obří problém Česka. Čtěte:

Národ v exekuci: v dluhové pasti jsou dva miliony Čechů

Exekuce, ilustrační foto

Chabrus na vás. Dražební mafie jako postrach dlužníků


Celkově suma půjčených peněz u investičních úvěrů loni stoupla o 9,7 miliardy na 55,2 miliardy korun. Následoval finanční leasing se 46,5 miliardy korun, operativní leasing s 23,4 miliardy korun a koupě na splátky s 20,2 miliardy korun. Vyplývá to z dnes zveřejněných statistik Nebankovního registru klientských informací.

Nejvyšší částku dluhu na jednu společnost nebankovní registr loni registroval v Pardubickém kraji, a to 3,1 milionu korun. Následuje Vysočina (2,9 milionu korun) a Plzeňský kraj (2,7 milionu korun). Naopak nejmenší dluh na jednu společnost byl v Ústeckém kraji (1,8 milionu) a v Moravskoslezském kraji (1,9 milionu korun).


Jak na nebankovní půjčku: skryté poplatky stále existují

 Půjčka - ilustrační foto


Celkový objem ohroženého dluhu, u kterého firmy nezaplatily tři po sobě jdoucí splátky, loni stoupl o 170 milionů na 1,09 miliardy korun. „Objem ohroženého dluhu roste o něco rychleji než objem celkového dluhu. Především v kontextu zlepšujícího se ekonomického prostředí je tento nárůst poněkud překvapivý,“ uvedl Rajl.

Dále čtěte:

Kde je ten národní kapitál?

Českým národním zájmem je nestát jenom u montážního pásu

Upsaly se Číně. Osm zemí dluží Pekingu víc, než budou moci splatit


Ohodnoťte tento článek
Diskuze