Investiční pobídky přejdou pod Brusel

28. července 2003, 00:00 - Dušan Šrámek
28. července 2003, 00:00

Opozice chce zrušit vybraným firmám daňové prázdninyO investičních pobídkách poskytovaných v ČR bude v budoucnu rozhodovat Evropská komise. Pobídky mají být omezenější. Ani to však opozici se zvýhodňováním velkých investorů nesmiřuje.Česká republika musí přijmout před vstupem do EU nový zákon o investičních pobídkách.

Opozice chce zrušit vybraným firmám daňové prázdniny

O investičních pobídkách poskytovaných v ČR bude v budoucnu rozhodovat Evropská komise. Pobídky mají být omezenější. Ani to však opozici se zvýhodňováním velkých investorů nesmiřuje.

Česká republika musí přijmout před vstupem do EU nový zákon o investičních pobídkách. Ten by měl pravomoci v oblasti poskytování investičních pobídek přenést z českého antiminopolního úřadu na Evropskou komisi. Poskytování investičních pobídek patří mezi formy veřejné podpory, tedy mezi instrumenty, kterými stát podporuje soukromé podnikatele. Podle definice OECD jsou to „specifické výhody, které poskytují vlády jednotlivých zemí za účelem získání přímých zahraničních investic.“ V ČR systém investičních pobídek neplatí pouze pro zahraniční investice, ale obecně pro všechny investice, u nichž výše v celorepublikovém rámci dosáhne 350 milionů korun, u regionálních investic je to 10 milionů. Dosavadní možnosti na podporu investičních pobídek jsou fiskální (především odpuštění daní), finanční (vytváření dotace na tvorbu pracovního místa) či regulační (výstavby průmyslových zón). Charakter pobídkových možností se liší podle jednotlivých států. Tak například Velká Británie, Lucembursko nebo Itálie používají dotace na tvorbu pracovních míst, rekvalifikace, vědu a výzkum či na zakládání podniků.

EU chce pobídky omezit

V současné době se začíná v Evropské unii diskutovat o zpřesnění a zpřísnění podmínek pro poskytování investičních pobídek, protože do určité míry vytvářejí nerovnovážné postavení na trhu mezi těmi, kdo pobídku obdrží a ostatními. Uvažuje se o zrušení daňových prázdnin, které podle kritiků nejvíce deformují trh. Podstata novely spočívá v tom, že bude vytvořen ucelený národní program poskytování veřejné podpory, který by jako celek schválila Evropská komise. Jednotlivé projekty pak budou schvalovány ministerstvem průmyslu a obchodu. Přechod kompetencí na Evropskou komisi je nezbytným opatřením, protože o principech poskytnutí veřejné podpory uvnitř Unie nerozhodují jednotlivé státy, ale Evropská komise.

Opozici zvýhodňování vadí

Dosavadní praxe v ČR byla taková, že každou investiční pobídku hlídal antimonopolní úřad. Právě přesun kompetencí při schvalování jednotlivých investičních pobídek z Úřadu pro kontrolu hospodářské soutěže na ministerstvo průmyslu a obchodu se stal při projednávání ve sněmovně cílem kritiky opozičních poslanců. Ti tvrdí, že rozhodování na úrovni ministerstva může vést k voluntarizmu či ke korupci. Poslancům rovněž vadí, že kvůli nerovnovážnému postavení, které zvýhodňuje nabyvatele investičních pobídek, přetahují pracovní místa ostatním podnikatelům. To ostatně udává i údaj ministerstva práce a sociálních věcí. Z uchazečů o práci totiž bylo v podnicích, které obdržely investiční pobídku, zaměstnáno pouze 30 % zaměstnanců. Ve chvíli, kdy se stát snaží reformou veřejných financí ušetřit a získat každou korunu a kdy se například pro živnostníky ve ztrátě zavádí minimální daň, předpokládaná výše daňových úlev pro investiční společnosti již dosáhla téměř dvaceti dvou miliard korun. I ministerstvo průmyslu a obchodu připouští, že mnohé společnosti po skončení daňových prázdnin přesunou výrobu jinam.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít