Investiční experti: Růst akcií letos vydrží

14. března 2011, 09:11 - stu
14. března 2011, 09:11

Profit se ve spolupráci se serverem Investiční web zeptal českých investičních profesionálů, jak dlouho ještě rostoucí trend na akciových trzích vydrží.

Foto: archív Profit

Býčí trh na akciových trzích právě oslavil druhé narozeniny. Co bude dál? Dočká se i třetího výročí?

Mark Robinson, ředitel analytického oddělení, Wood & Company

Býčí trh má více než 50% šanci přežít do třetích narozenin. Vyspělé světové ekonomiky rostou poměrně výrazně, o solidním stavu firem svědčí jejich zisky. Firmy mají dostatek hotovosti, což naznačuje možnost zvyšování dividend a zpětných odkupů akcií. Hlavní riziko vidím v rostoucí inflaci, problémech zadlužené eurozóny, Spojeného království a Spojených států. Důležitý bude i vývoj bankovního sektoru, kromě výše zmíněných i v Číně.

Radim Kolmaš, investiční ředitel, Brevia finance

Předpovídání směru vývoje trhů je věštění z křišťálové koule, neboť jsou momentální hodnota i budoucí očekávání trhem reflektovány a vyjadřovány v podobě aktuální ceny. Proto považuji za poněkud vachrlaté tvrdit, že jsou trhy podhodnocené nebo nadhodnocené. Ačkoli mnozí renomovaní ekonomové v současnosti hovoří o „stále levných“ akciích, nebyl bych příliš optimistický. Důvodem jsou rizika, která spatřuji v několika oblastech. Na finančních trzích je velkým tématem růst cen komodit a z něj plynoucí hrozba inflace. V kombinaci s odporem některých centrálních bankéřů zvyšovat úrokové sazby může tento aspekt zvyšovat nervozitu investorů v podobné míře jako problémy v arabském světě a riziko jejich rozšíření do zemí Perského zálivu. Neutuchající problémy na Korejském poloostrově nebo slábnoucí růst dosud „neotřesitelné“ – i to mohou být faktory zvyšující tržní volatilitu, jež mnohdy vede ke změnám ve vnímání reálných hodnot trhů.

Milan Vaníček, hlavní analytik, Atlantik FT

Domnívám se, že letos budou vyšší rizika pro růst než v uplynulých letech. Nadále jsem lehkým optimistou a očekávám růst o 5 až 10 % v ročním vyjádření. Na druhou stranu vnímám rizika, například evropský dluh, nepokoje v arabském světě, rostoucí inflaci s potenciálně negativním scénářem do oživování světové ekonomiky.

Petr Čermák, burzovní analytik, Colosseum

Globální ekonomika zažívá významné oživení, které je již patrné i v rozvinutých zemích. Růst bude pravděpodobně pokračovat i letos. Zisky i tržby firem se zvyšují. Zhodnocení akciových indexů bylo v posledních dvou letech opravdu mimořádné a z historického pohledu se jedná o jeden z největších dvouletých růstů od Velké deprese. Nelze očekávat, že by podobné tempo pokračovalo i v budoucnu. V průběhu roku bychom se mohli dočkat „oddechové fáze“, kdy budou indexy stagnovat či mírně růst. Svět se nadále bude potýkat s řadou nevyřešených problémů, které na finančních trzích mohou způsobit nemalé turbulence. Mezi potenciální problémy je bezpochyby nutné zařadit potíže předlužené Evropy, předlužené státy v rámci USA, zvyšující se zadlužení celé země, inflační tlaky způsobené růstem cen komodit, růst úrokových sazeb a další. Ve výčtu by bylo možné pokračovat.

Lukáš Vácha, obchodní ředitel, Conseq

I přes dramatický růst uplynulých dvou let jsme přiměřeně optimističtí a další vývoj v ročním horizontu nevidíme černě. Růst cen akcií nás však již nedostane „do kolen“ a bude spíše umírněný, tedy v relacích dlouhodobých průměrů 5 až 10 %. Růst bude tažen zisky společností. Rovněž nás nepochybně čeká zvýšená kolísavost.

Milan Tomášek, investiční stratég, ČP INVEST

Jsem toho názoru, že se „třetí narozeniny“ slavit budou, ale nepůjde o nijak bujaré oslavy. Proč? Pokud se podíváme na historické chování akciových trhů od roku 1928 (sledováno na indexu S&P 500), které zaznamenaly během 2 let podobný vývoj, tedy posílení o zhruba 100 % a více, zjistíme, že je spíše důvod k opatrnosti. Z 24 pozorování bylo pouze 7 takových, kdy v dalším roce akcie opět posílily. Sice jednotkovým tempem, ale posílily. Takže nejpravděpodobnější je scénář od stagnace až po pokles do 20 %. Ale kdo ví, třeba nám centrální banky opět přichystají překvapení, například v podobě nově napumpovaných peněz do ekonomiky.

Jan Maňák, ředitel obchodu pro ČR a SR, BNP Paribas Investment Partners

Domnívám se, že býčí trh může minimálně během následujících měsíců pokračovat. Stav ekonomik rozvinutých zemí se zlepšuje, ačkoli v globální ekonomice zůstává mnoho strukturálních rizik. Mám na mysli zejména vysoké deficity veřejných financí, mimořádně uvolněnou monetární politiku ve vyspělých zemích, negativní dopady úsporných opatření na ekonomický růst a nerovnováhy v globálních finančních tocích. Věřím však, že v nejbližších měsících převáží pozitivní faktory. Ekonomiky rozvinutých zemí se budou dále zotavovat, což potvrzují i signály ze strany předstihových ukazatelů. Ziskovost společností je po silném loňském růstu loňského roku solidní a podmínky naznačují další posílení. Globální ekonomický růst by měl letos překonat 4%. A akcie jsou oceněny rozumně – indikátor P/E (poměr ceny akcie a zisku na jednu akcii) je o něco nižší, než je průměr posledních 5 let.

Jaroslav Brychta, hlavní analytik, X-Trade Brokers

V
še má v rukou americká centrální banka. Pokud v polovině roku podle plánu přestane s nakupováním dluhopisů, růst akcií se zastaví a čeká nás korekce. V případě, že se bude snažit trhy i nadále hýčkat přílivem likvidity do bankovního systému a zahájí třetí kolo kvantitativního uvolňování, čeká nás další růst, který však bude mít jen pramálo společného se stavem reálné ekonomiky. V tomto případě porostou nejen akcie, ale i komodity, jako jsou potraviny a drahé kovy. Osobně očekávám korekci.

Dan Karpíšek, akciový analytik IKS KB

V našem základním scénáři vidíme hodnoty akciových indexů ode dneška za rok výše ve srovnání se současnými úrovněmi. Krátkodobě nelze vyloučit mělčí korekci a nárůst volatility. Rizika našeho scénáře představují vyšší ceny komodit, možná eskalace napětí v arabské části světa a možné zhoršení evropské dluhové krize. V konečném důsledku věříme v převahu pozitivních faktorů: pokračující oživení světové ekonomiky, lepšící se situace na trhu práce a růst spotřebitelských výdajů ve vyspělých zemích.

Tomáš Ženčuch, portfolio manažer ISČS

Býčí trh se na akciových trzích udrží i v dalším období. Strukturální problémy posledních let (hypotéky případné zadlužení států) se netýkaly akciových společností ba naopak. Firmy využily situace k zefektivnění svých aktivit. Ziskovost je již na rekordních předkrizových úrovních, kdežto ceny akcií (vyjádřeno např. úrovní S&P 500) stále ne. Aktuální pokles cen živený nestabilitou v arabském světě je příležitostí k novým nákupům. Na problém je spíše zaděláno v segmentu státních dluhopisů. Výnosy do splatnosti neadekvátně reflektují rizikovost těchto investic.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít