Investice v roce 2011: Vyhnout se Číně a sledovat konkrétní firmy

18. ledna 2011, 06:57 - Jan Stuchlík
18. ledna 2011, 06:57

Sousloví „rozvíjející se trhy“ budou investoři do akcií letos slýchat poměrně často. Díky nim by měly akciové trhy i letos růst. Jenže některým z rozvíjejících se zemí by bylo dobré se vyhnout. Třeba Číně.

Foto: archív Profit

Motorem letošního hospodářského růstu ve světě budou rychle se rozvíjející státy ve východní a jihovýchodní Asii, kterým budou sekundovat latinskoamerické státy. Na utrácení tamních vlád a obyvatel spoléhá i řada nadnárodních firem z USA a Evropy. Očekávaná výše jejich zisků, od níž se odvíjí i odhadovaný vývoj jejich akcií, je postavena právě na rychlém asijském růstu. Kdyby Asie zpomalila a zisková očekávání se nenaplnila, půjdou ceny akcií těchto nadnárodních obrů dolů.

Samostatnou kapitolou jsou akcie firem z rozvíjejících se trhů. Ty budou na tamním růstu profitovat nejvíce. Nicméně i ony mohou dostat ránu v podobě ekonomického zpomalení. Největší obavy panují ohledně kondice Číny, které se potýká s inflací a tamní centrální banka už brzdí rozjetou spirálu poskytovaných bankovních úvěrů. To by mohlo zpomalit celou ekonomiku, na které jsou závislé i okolní země. Výsledkem takového scénáře by byl pád nebo v lepším případě stagnace tamních akciových trhů.

Navzdory možným rizikům se akcie v rozvíjejících se zemích těší oblibě oslovených analytiků a správců podílových fondů. Třeba proto, že velcí světoví hráči mají na těchto trzích stále ještě málo peněz vzhledem k jejich velikosti. „Hodnota všech akcií na rozvíjejících se trzích se v roce 2009 podílela na celkové tržní kapitalizaci všech světových burz 16 procenty. Například američtí investoři tam však mají zainvestováno pouze okolo osmi až devíti procent kapitálu. Proto se dá čekat, že budou tento podíl zvyšovat,“ domnívá se Jan Maňák, šéf oddělení Asset managementu v bance BNP Paribas. Toto doplňování by mohlo tlačit ceny vzhůru.

Čínské akcie je ovšem radno letos vynechat. „Čína jeví známky přehřívání, navíc tamní akcie jsou vzhledem k očekávaným ziskům firem drahé. Jako zajímavá příležitost se jeví spíše jihovýchodní Asie, kde ekonomiky zemí jako Jižní Korea, Indonésie, Malajsie, Singapur či Tchajwan nabízejí zajímavý růst,“ dodává Petr Zajíc, senior portfolio manažer ze společnosti Pioneer Investments. Z pohledu ocenění akcií je atraktivní rovněž Rusko, kterému nyní pomáhají rostoucí ceny komodit. Tamní akcie jsou, měřeno cenou akcie vůči zisku firmy, v průměru o třetinu levnější než tituly na rozvinutých trzích. To skýtá prostor pro slušný růst.

Z rozvinutých trhů dávají analytici přednost Spojeným státům. Ekonomický růst by měl být v USA v příštích pěti letech vyšší než dvě procenta za rok. Naopak Evropa se bude plahočit tempem okolo 1,5 procenta za rok. Rizikem budou dluhové problémy některých zemí, které se letos sotva vyřeší. „To jim bude bránit, aby nastartovaly rychlejší růst. Může se ale zopakovat situace z loňska, kdy naopak některé evropské země jako Německo či severské státy, těžily z globálního růstu,“ říká Jan Hájek, portfolio manažer fondu ISČS Top Stocks. Index německých akcií DAX díky tomu od loňského srpna do letošního ledna vyrostl o téměř 17 procent.

Kvůli rizikům oživení v Evropě a částečně i Americe bude lepší použít jemnější síto, než jen sázet na jednotlivé národní trhy. Za pozornost budou stát odvětví, která se na globálním růstu budou podílet nejvíce. Průmyslové společnosti, které podnikají ve stavebnictví, strojírenství či dopravní infrastruktuře budou profitovat z modernizace rozvíjejících se ekonomik a firemních investic. Producenti surovin a energií zase vydělají na rostoucích cenách komodit, které žene vzhůru poptávka z Číny či Indie. Hitem by mohly být i technologické akcie díky firemním investicím do nového vybavení a rostoucí oblibě chytrých mobilních telefonů a dalších elektronických hraček u spotřebitelů.

Věřím firmám vyrábějícím počítačový hardware a software. Především těm, které mají silnou pozici v Asii. To se týká především amerických gigantů jako Hewlett-Packard nebo IBM. Dál za pozornost stojí tituly, které mají prostor pro velkou dividendu nebo zpětný odkup akcií, jako třeba evropské společnosti Nestlé, Bayer nebo Roché,“ uvádí příklady Hatlapatka.

V USA se jako zajímavá příležitost k investicím nabízí výrobci polovodičů a biotechnologické společnosti. „U polovodičových firem není v cenách akcií dostatečně započtená silná poptávky po chytrých mobilech, tabletech či potřeba nových investic do bezdrátové infrastruktury a rostoucí počet aplikací v automobilovém a průmyslovém sektoru, které stále více využívají polovodiče,“ domnívá se Hájek.

I ve slibných odvětvích ovšem existují mezi jednotlivými firmami rozdíly. „Podívejte se třeba na roční výkonnosti akcií některých automobilek. BMW poskočilo za posledních dvanáct měsíců o 92 procent, Volkswagen o 47 procent, zatímco francouzský Renault vydělal akcionářům 21,7 procenta. Přitom tyto firmy působí na stejném trhu,“ upozorňuje na další záludnosti Jan Maňák z BNP Paribas.

Včera: Investice v roce 2011: Akcie by měly růst už třetí rok v řadě Zítra: Jak investovat do akcií

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít