Investice v roce 2011: Do akcií dejte jen deset procent volných peněz

19. ledna 2011, 07:13 - Jan Stuchlík
19. ledna 2011, 07:13

Investor, který bude chtít i letos vydělat na pokračujícím ekonomickém oživení, má dvě možnosti. Buď bude pečlivě vybírat perspektivní tituly sám, nebo peníze svěří správcům podílových fondů. I tak by do akcií měl dát zhruba deset procent volných peněz.

Foto: archív Profit

Investičních příběhů pro letošní akciovou sezónu bude několik, ale skoro vždy se budou točit kolem rychlého bohatnutí rozvíjejících se zemí v Asii či Latinské Americe. Vybírat si však přímo akcie tamních firem, které budou z rychlého ekonomického růstu těžit nejvíce, může být pro českého investora složité. Jednoduší bude vsadit třeba na osvědčené průmyslové obry, které část produkce přímo vyrábí nebo vyváží do rychle rostoucích států.

Nejčastěji se mluví třeba o výrobcích zboží denní spotřeby jako Procter&Gable či Unilever. Na asijském růstu se přiživí i automobilky jako Volkswagen či Daimler. Pozadu nezůstanou ani výrobci luxusního zboží jako Louis Vuitton či Richemont. „U takto velkých firem se samozřejmě i díky příznivému vlivu rozvíjejících se zemí nemohu tržby znásobit, ale zaměření na tyto země může přinést nadprůměrný růst tržeb a zisku,“ vysvětluje Petr Zajíc, senior portfolio manažer společnosti Pioneer Investments.

O nadprůměrný růst zisku jde především. Každé nečekaně velké navýšení zisku posune vzhůru i cenu akcií.

Je možné, že se objeví i tragédie s dobrým koncem pro investory. Příkladem může být kolaps dalšího evropského státu kvůli příliš velkým dluhům, který budou muset zachránit ostatní členové Evropské unie, jako tu udělali v případě Řecka a Irska. „Problémy některé z evropských zemí mohou přinést velmi zajímavou investiční příležitost v podobě nákupu společnosti, která bude neprávem házena do stejného koše s jinými, méně úspěšnými, jen proto, že pochází z postižené země,“ soudí Jan Hájek, portfolio manažer podílového fondu ISČS Top Stocks.

Obecně platí, že se vyplatí kupovat akcie firem, které nejsou příliš zadlužené, vykazují dobrý zisk, mají před sebou perspektivu růstu a zároveň je investoři zatím dostatečně neoceňují, radí analytici rakouské Erste Bank. Pro koho je sledování a odhalování takových perspektivních společností složité, může peníze svěřit správcům podílových fondů. Ti tuto práci udělají za drobné investory.

Bude vás zajímat: Investice v roce 2011: Akcie by měly růst už třetí rok v řadě Bude vás zajímat: Jak investovat do akcií

Výběr akciových fondů na českém trhu jde do stovek. Při výběru je třeba sledovat na jaké akcie se fond zaměřuje, jakou investiční strategii zastává a jak je pro investora drahý, neboli jak vysoké poplatky si za správu peněz účtuje.

Kromě toho je třeba investici správně rozložit a eliminovat tak nejen riziko propadu akcií v některé části světa, ale třeba i neúspěch některého odvětví. Pro investora, který hodlá peníze uložit aspoň na pět let, oslovení správci fondů doporučují namíchat mix akcií globálních firem, akcií z rozvíjejících se trhů a k nim přidat dluhopisy či komodity.

Pro dlouhodobého investora by mělo základ tvořit portfolio globálních akcií rozvinutých trhů. Jejich podíl by měl být zhruba poloviční. Při výběru podílového fondu bych se dál zaměřil na takové, které mají nadprůměrně zastoupené akcie z rozvíjejících se trhů, alespoň 30 až 40 procent. Preferoval bych zde akcie z Ruska, Turecka a jihovýchodní Asie. Naopak brazilským, indickým či čínským akciím bych dal menší váhu,“ doporučuje Zajíc z Pioneer Investments.

Čeští investoři se letos nemusí bát, že by jim takovou investici znehodnotila při zpětném převodu vydělaných peněz do domácí měny příliš silná koruna. Ta by se měla udržet na podobných úrovních jako je nyní.

I když letošní rok vypadá z pohledu investora jako rok plný šancí na dobrý zisk, nedá se vyloučit, že občas se trhy propadnou. Růst světové ekonomiky však pomůže tyto ztráty smazat. Přesto se vyplatí držet se jedné ze základních investorských rad: do rizikových investic, jako jsou akcie, by měl investor dávat jen zhruba deset procent volných peněz. Jen tak může i při krátkodobé vlně červených burzovních čísel zůstat v klidu, že kvůli vidině dobrého výdělku nakonec nepřijde o vše.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít