Investice v roce 2011: Akcie by měly růst už třetí rok v řadě

17. ledna 2011, 07:42 - Jan Stuchlík
17. ledna 2011, 07:42

Dva roky se dalo vydělat skoro na jakýchkoli akciích. Letos si už investoři budou muset vybírat lépe. Vsadit se dá třeba na nadnárodní firmy, které budou těžit z rychlého růstu v Asii či Latinské Americe.

Foto: archív Profit

Letos světové akciové trhy vstupují do třetího růstového roku. Pro investory je to na první pohled dobrá zpráva. Všech deset takzvaných býčích akciových trhů od roku 1949 se dožilo třetích narozenin. Ve Spojených státech, pořád ještě nejsilnější ekonomice světa, která se pomalu ale jistě drápe z nejhorší poválečné recese, se růst akcií potkává se třetím rokem prezidentského funkčního období. Historicky to byla vždy dobrá doba pro investice, tvrdí studie agentury Standard&Poor’s. Ve třetím prezidentském roce posílil akciový index S&P 500 od roku 1945 v průměru o 17 procent. Nejvýnosnější bývá během prvních šesti měsíců.

K těmto historickým zkušenostem stačí připočíst ďábelský růst rozvíjejících se ekonomik v Asii či v Latinské Americe. Řada z vyspělých států navíc spoléhá na to, že se z recese vyškrábe právě po zádech rychle rostoucích asijských obrů jako Čína či Indie. Stačí se podívat na Německo a zprostředkovaně i na Česko, které loni těžily z rostoucí poptávky v asijských zemích. Velké nadnárodní firmy si zase slibují, že si na tamních trzích vylepší zisky, což pomůže i cenám jejich akcií.

Růst rozvíjejících se ekonomik, především v Číně a v Indii, je nezbytnou podmínkou, aby si oživení globální ekonomiky udrželo nynější tempo. Na tom, jak rychle poroste americká či evropská ekonomika, bude záviset, zda lze očekávat i silnější růst akciových trhů nebo spíše jejich stagnaci,“ říká Marek Hatlapatka, analytik z investiční společnosti Cyrrus.

Důležitost asijských a latinskoamerických ekonomik pro světovou ekonomiku stoupá. V letech 2008 a 2009 se na světovém hospodářském růstu podílely ze čtyřiceti procent. Před dvaceti lety to bylo jen z dvaceti procent.

Pohled na odhady vývoje těchto států, které zpracovávají mezinárodní instituce, je zatím slibný. Státy východní a jihovýchodní Asie by měly až do roku 2015, kde končí předpověď Mezinárodního měnového fondu, růst o více než osm procent za rok. Tímto tempem budou už za čtyři roky, měřeno hrubým domácím produktem, o polovinu bohatší než dnes. Latinská Amerika jako celek poskočí o více než pět procent za rok. V tom jsou započteny i velké investice do silnic, nemocnic, škol či bytů, jak se budou tyto bohatnoucí země snažit přiblížit životní úroveň obyvatel západním standardům.

Na druhé straně je však na místě obezřetnost. Největší motor Asie, Čína se potýká s inflací, kterou se tamní centrální banka snaží krotit tím, že bankám dává méně prostoru k půjčování. Zahraniční ekonomové se proto obávají, že příliš razantní šlápnutí na brzdu by mohlo propíchnout bublinu na trhu s nemovitostmi a výrazně tak zchladit i celkový růst. Přitom na obchodu s Čínou jsou závislé i okolní státy. Ekonomové z MMF navíc spočítali, že propad růstu čínského HDP o jeden procentní bod, znamená zpomalení růstu v ostatních ekonomikách světa dohromady o 0,4 procentního bodu za pět let.

Výraznější zpomalení asijských zemí by mohlo vést k propadu trhů, protože velká část očekávaného růstu tržeb a zisků firem z USA a Evropy je postavena na pokračující asijské expanzi,“ soudí Hatlapatka. Stačí tedy čínské škobrtnutí a vidina snadného zisku akciových investic se může rozplynout. Zvlášť kdyby se k němu přidal i rychlý úprk spekulativního kapitálu z dalších rozvíjejících se zemí, který do nich v honbě za vyšším výnosem v uplynulých měsících přitekl. Tamní trhy by pak čekal rychlý pád.

Nástrah letos na investory čeká dost. Už nepůjde jen tak vsadit na konkrétní zemi či region jen podle toho, jak rychle jeho ekonomika poroste. Bude třeba obezřetně vybírat odvětví, nebo ještě lépe konkrétní firmy, do jejichž akcií uložit peníze.

Zítra: Jaká odvětví a firmy se letos svezou na růstové vlně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít