Investice počítané na stamiliardy

12. července 2004, 00:00 - PAVEL ŠNAJDR
12. července 2004, 00:00

VODOVODY A KANALIZACEV přechodném období, to je v letech 2004-2010, se musí v ČR kvůli naplnění směrnice EU o vodě proinvestovat na 80 milard korun. Kromě toho odborníci předpokládají další investice do běžného rozvoje vodárenské infrastruktury kolem 100 milard korun.

VODOVODY A KANALIZACE

V přechodném období, to je v letech 2004-2010, se musí v ČR kvůli naplnění směrnice EU o vodě proinvestovat na 80 milard korun. Kromě toho odborníci předpokládají další investice do běžného rozvoje vodárenské infrastruktury kolem 100 milard korun. Po ukončení přechodného období by se měl celý sektor financovat sám bez dotací.

Více než dvě třetiny podniků vodovodů a kanalizací, takzvaných VaKů, v České republice prošlo transformací. Do některých vstoupili soukromí, většinou zahraniční investoři, zhruba třicet procent VaKů však dosud žádného soukromého partnera nemá. Vývoj směřuje k provoznímu modelu, tj. oddělenému vlastnictví infrastruktury od provozování. V takovém modelu zůstávají města a obce, které jsou ze zákona odpovědné za zajištění dodávek vody pro své obyvatele, majiteli vodárenských sítí. Při optimálním nastavení parametrů provozních smluv mohou rozhodovat o cenové a investiční politice a jako majitelé infrastrukturní společnosti žádat o dotace. Provozovatel naopak musí

garantovat profesionalitu, vývoj, výzkum a finanční kapacitu.

Hlavními partnery municipalit jsou dnes francouzské společnosti Veolia Water a Ondeo a rakouská Energie AG. Největší společností s ryze soukromými vlastníky jsou Severomoravské vodovody a kanalizace, které zásobují vodou přibližně dvanáct procent obyvatel ČR. V absolutních číslech to je přímo 740 000 lidí v Moravskoslezském kraji a nepřímo dalších 420 000 lidí v Ostravě prostřednictvím prodeje vody OVaKu. Majoritním vlastníkem SmVaKu se nedávno stala investiční skupina Penta.

MEZIREZORTNÍ KOMISE PRÝ ZKLAMALA

Minoritní akciový podíl v několika vodárenských společnostech má soukromá firma CCC. Její zástupci done-

dávna zasedali v mezirezortní vodárenské komisi, která připravovala koncepci rozvoje odvětví tak, aby se dokázalo vyrovnat s plánovanými investicemi. Nakonec byli odvoláni ministrem financí Bohuslavem Sobotkou kvůli podezření ze střetu zájmů.

Komise, jež měla připravit půdu pro plnění závazků ČR vůči Evropské unii, vznikla zhruba před rokem. „Všichni od té doby dostáváme osobní dopisy firmy Compas Capital Consult jak postupovat, respektive varování jak nepostupovat a raději nic nedělat,“ říká k tomu předseda Svazu měst a obcí, primátor města Hradce Králové Oldřich Vlasák. K činnosti mezirezortní vodárenské komise je velmi kritický i proto, že - na rozdíl od CCC - s představiteli Svazu měst a obcí prakticky nejednala. „Ambicí komise nebylo řešit komplexně celou problematiku vodárenství, šlo pouze o urči- tý pokus o formulování stanovisek,“ podotýká.

Jednoznačně odmítavě reaguje na Vlasákova slova ředitel společnosti CCC Radek Novotný s tím, že ani nezaznamenal snahu Svazu měst a obcí se na jednání komise podílet. Zdůraznil, že jeho firma dlouhodobě poskytuje městům a obcím poradenské služby, zpracovala analýzu vývoje vodárenského odvětví, popsala infrastrukturu a hospodaření nejvýznamnějších vodárenských společností od roku 1994 do roku 2003 a má také analýzu podmínek čerpání fondů EU a rozbor regionální potřeby investic. „Vypracovali jsme vlastní provozní model, který je výhodný pro podniky VaK a také pro města a obce. Akcie vodárenských společností vlastníme, neboť jako akcionář máme nárok na informace. Díky tomu máme kvalitní informační databázi. Chceme se prosadit jako poradenská firma v tomto odvětví v České republice a následně případně i na Slovensku. Pokud jde o náš provozní model, chceme prosadit alespoň jeho základní principy,“ vysvětluje Novotný.

Voda podle něj je a bude čím dál tím víc strategickou surovinou. „Zatím každému z kohoutku teče, takže to není téma jako ropa a Blízký východ. Stát a samosprávné celky se krátkozrace připravují o kontrolu obchodování s vodou a nezískávají odpovídající protihodnoty,“ prohlásil ředitel CCC.

Oldřich Vlasák zdůrazňuje, že po roce 2010, tj. po ukončení vyjednaného přechodného období, se bude obor vodovodů a kanalizací muset obejít bez dotací a financovat sám. To je podle něj obrovský úkol a mnohdy jsou tak představy podobných firem s krátkodobým podnikatelským záměrem v rozporu s municipální zákonnou a dlouhodobou odpovědností.

PROVOZNÍ MODEL USNADŇUJE ČERPÁNÍ FONDŮ EU

Pavel Punčochář, vrchní ředitel sekce vodního hospodářství ministerstva zemědělství, je přesvědčen, že naplnit Směrnici EU o čištění odpadních vod představuje velmi těžký požadavek především kvůli velkým nákladům. Hlavní zdroje financování jsou tři: dotační fondy EU, státní rozpočet a fondy, které operují na území ČR. „Ministerstvo zemědělství od začátku podporuje spojení veřejného sektoru se soukromým kapitálem, takzvané PPP (Public Partner Partnership), pro které je velmi podstatné, aby vztahy byly zcela jasně deklarovány, smluvně vymezeny. Proto se snažíme apelovat na změny směrem k provoznímu modelu, protože u smíšených společností dochází k různému podílu privátního sektoru a možnost čerpání fondů EU se snižuje,“ zdůraznil Punčochář.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Převod dovolené z roku 2017 do nového roku
Banky mění hypoteční sazby jak na běžícím pásu
Jak vysoký je minimální důchod?
Valorizace 2018: kolik si od ledna důchodci polepší?
Jak se bude v roce 2018 počítat čistá mzda v ČR a jak na Slovensku?
Auta
Mazda MX-5 dostala motor 1.5 Turbo. Má 210 koní 268 Nm
Dacia Duster opět bohatým bere a chudým dává (první jízdní dojmy)
McLaren Senna je extrémní okruhový nástroj za 22 milionů. Už je vyprodaný
Retro: Lamborghini LM002 měl být původně stíhací off-road pro armádu
Renault-Alpine A110 bude zábavné a rychlé auto. I s automatem
Technologie
Intel uvádí procesory Gemini Lake. Pentia a Celerony s Wi-Fi, LPDDR4 a jádry Goldmont+
Paměťový superpočítač od HP bude bojovat s Alzheimerem. Jeden člověk je pro něj 100 GB dat
475 laptopů od HP obsahovalo neaktivní keylogger. Schovával se v ovladači ke klávesnici
Stáhněte si zdarma PC hru Assassin’s Creed IV: Black Flag
Tyto hodinky dostanou Android Wear Oreo a s ním i češtinu
Hry pro příležitostné hráče