Investice bez rizika a s dobrodružstvím

17. ledna 2005, 00:00 - MARTINA MARTINOVIČOVÁ
17. ledna 2005, 00:00

CHYTRÉ PRODUKTY Možnost investovat do akciového či měnového trhu bez rizika finanční ztráty a bez nudy běžných termínovaných vkladů. To umožňuje takzvaný garantovaný vklad. Oč jde? Garantovaný vklad znamená, že klientovi se po uplynutí doby vkladu vrátí jistina a předem dohodnutý úrok.

CHYTRÉ PRODUKTY Možnost investovat do akciového či měnového trhu bez rizika finanční ztráty a bez nudy běžných termínovaných vkladů. To umožňuje takzvaný garantovaný vklad. Oč jde? Garantovaný vklad znamená, že klientovi se po uplynutí doby vkladu vrátí jistina a předem dohodnutý úrok. Získá však i možnost dalšího výnosu, jehož výše má předem daný mechanismus, ale není dopředu zaručena. Tyto vklady lze zařadit mezi takzvané strukturované produkty, stejně jako například garantované fondy. Jaká je jejich konstrukce, co mají společného? Jde o to, že klient zcela jistě po uplynutí doby vkladu získá zpět částku, kterou investoval, plus výnos, jenž se pohybuje do jednoho procenta ročně. „K tomu získává jako bonus možnost dalšího zisku,“ vysvětluje Petr Schůt z České spořitelny. Proč? Banka totiž část z pevného výnosu investuje na rizikovějším a i výnosnějším akciovém či měnovém trhu. Proto má klient garantován zpravidla nižší výnos, než je u odpovídajícího normálního termínovaného vkladu. Banka totiž jen část peněz uloží do bezrizikové oblasti peněžního trhu, z níž pořídí zmíněný garantovaný výnos, a část peněz investuje například do vybraných akcií, podílových listů nebo na měnový trh. Tím s částí peněz provádí rizikovější investici, která tak může přinést vyšší zisk. „Klient ovšem nenese riziko případné ztráty z investice na zmíněném akciovém či měnovém trhu, minimální výnos má garantován,“ potvrzuje Schůt. JISTOT A PLUS FOND

Například Živnostenská banka nabídla klientům emisi garantovaného termínovaného vkladu Eurotop 30, která dává možnost podílet se na růstu akcií třiceti významných evropských společností. Tento vklad kombinuje výhody klasického termínovaného vkladu a zajištěných produktů vázaných na vývoj ceny podílového listu lucemburského fondu Top European Players ze skupiny fondů Pioneer. Fond investuje do akcií významných evropských firem, jako jsou British Petroleum, Vodafone, BNP Paribas, Barclay´s, BMW, GlaxoSmithKline, Nestlé, Porsche a další. Klient získává stoprocentní podíl na průměrném zhodnocení majetku lucemburského fondu. Minimální výše investovaného vkladu činí 10 tisíc korun, celková doba splatnosti termínovaného vkladu je čtyři roky, přičemž banka garantuje úrok 1 procento při splatnosti.

JISTOTA PLUS INDEX

Poněkud konzervativnější je například čtyřletý vklad Eurotop 50 Živnostenské banky, který nabízí možnost podílet se na růstu akciového indexu 50 největších evropských společnosti. Garantuje opět stoprocentní garanci návratnosti vložené investice plus minimální úrokový výnos 0,4 procenta za čtyři roky. Možnost dosáhnout nadprůměrného výnosu se odvíjí právě od vývoje indexu Dow Jones EUROSTOXX 50. Tento akciový index je složen z takzvaných „blue chip“ akciových titulů 50 největších evropských společností podle tržní kapitalizace - například Allianz, Nokia, Daimler-Chrysler, Siemens, Royal Dutch, Deutsche Telekom, Unilever, Total či Volkswagen. Pokud bude hodnota indexu Dow Jones EUROSTOXX 50 růst, získá klient opět stoprocentní podíl z průměrného výnosu indexu za dané období. Do vkladu lze investovat v korunách od úrovně 10 tisíc korun. N a konci čtyřletého investičního období banka vyplatí investované prostředky včetně výnosů rovněž v českých korunách.

JISTOTA PLUS KURZ

Zajímavý je i nový produkt České spořitelny, a sice prémiový vklad. Ten rovněž spojuje v sobě vlastnosti termínovaného vkladu s možností zvýšení úrokové sazby ve formě prémie. Ta je ovšem odvozena z možností, které pro zhodnocení poskytuje trh zahraničních měn. Vklad se uzavírá na dobu jednoho roku nebo kratší, produkt je tedy poměrně dost likvidní. Jak funguje? Petr Schůt vysvětlil, že Česká spořitelna v současné době nabízí prémiový vklad na půl roku. Běžný termínovaný vklad na tuto dobu úročí spořitelna roční sazbou kolem 1,3 procenta. U prémiového vkladu má klient garantován pouze výnos 0,3 procenta. Rozdíl proti zaručenému výnosu, tedy ono jedno procento, klient prostřednictvím závazku spořitelny jakoby investuje na měnovém trhu. To pro klienta znamená dvě možnosti - buď získá pouze základní výnos, nebo navíc prémii pěti procent. Předem stanovenou podmínkou získání prémie je, že v době splatnosti bude kurz koruny k euru (podle kurzu ČNB střed, jejž lze najít v denním tisku) ve stanoveném pásmu, tedy například 30,30 až 31,10 koruny za euro. Toto pásmo klient zjistí při koupi produktu a může si sám třeba každý den ověřovat vývoj kurzu v tisku. Tak i zjistí, jestli po uplynutí doby vkladu získá úrok 5,3 procenta, nebo jen 0,3 procenta, který obdrží, i pokud by kurz vystřelil kamkoliv. Vklad lze založit s částkou deseti tisíc korun a jejími násobky.

**JISTOTA PLUS AKCIE

Nejzajímavější konstrukci mezi dlouhodobějšími zajištěnými investicemi má fond, který se v nabídce České spořitelny objevil právě nyní. K dosažení vysokých výnosů totiž tento fond nepotřebuje - oproti mnoha konkurenčním produktům - nutně růst akciových trhů. Výnos až 40 procent je dosažitelný i při stagnaci či dokonce v případě určitého poklesu akciových trhů. „Doba trvání fondu je určena na pět let, minimální investice do něj pět tisíc korun,“ vysvětlil Martin Viktora, ředitel úseku podpory prodeje České spořitelny. Výnos fondu se podle něj řídí vývojem vybraného koše 25 akcií kvalitních firem, jimiž jsou například British Airways, Český Telecom, ČEZ, Deutsche Telekom, Erste Bank, Coca-Cola, Walt Disney, Vodafone Group nebo Volkswagen. Počáteční výnos 40 procent se sníží v případě, kdy ve sledovaných ročních obdobích dojde k poklesu některé z vybraných akcií o více než 26,5 procenta. „Pokud klesne jedna akcie pod tento limit, snižuje se výnos o dvě procenta, pokud dvě akcie, snižuje se výnos o čtyři procenta, pokud tři akcie, tak o šest procent a pokud čtyři a více akcií, tak se výnos snižuje o osm procent,“ vysvětlil Viktora. Další rok je tomu obdobně. Takto je zajištěna minimálně plná návratnost původně investované částky. Fond se navíc prodává bez obvyklého vstupního poplatku. N a vývoj světových kapitálových trhů je navázán i v pořadí již druhý zajištěný fond Komerční banky, a sice Max - světový zajištěný fond 2. Jeho upisovací období skončilo v závěru loňského roku. Nicméně jde o otevřený podílový fond, který realizuje případný výnos z růstu akciových trhů, zároveň však garantuje 105procentní návratnost investice. Té klient dosáhne ke dni zrušení fondu, který má trvat pět let. F ond má stanoveny tři profily, které se od sebe liší podílem akcií a dluhopisů v portfoliu, a v den ukončení existence fondu obdrží klient 70 procent výnosu profilu s nejvyšší průměrnou výkonností. Že je o produkty se zajištěným výnosem zájem, dokladují například údaje z Československé obchodní banky. Zajištěný podílový fond Světový strom 1 nashromáždil za upisovací období 338 milionů korun, ČSOB jej uvedla na trh již před déle než rokem. Koncem loňského roku banka navázala dalším fondem ČSOB Světový strom 2, který je čtyřletý a může dosáhnout výnosu až 30,88 procenta. Minimální výnos přitom garantuje na úrovni 9,15 procenta. Jeho konstrukce je založena na vývoji hodnoty koše 20 vybraných akcií a vychází ze základního úročení 3,8 procenta pro první období. V případě, že žádný z titulů v koši nepoklesne pod 85 procent výchozí hodnoty, násobí se činitelem 1,5 výnos pře
dchozího období, pokud ano, stejným činitelem se předchozí výnos dělí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
XF Sportbrake vrací Jaguar do hry velkých ředitelských…
Zaspí silničáři i letos? Časem by mohlo být každoroční překvapení ze sněhu minulostí
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit. Vznikne pouze 30 exemplářů
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Technologie
Nejsme napojení na ruskou vládu, říká Kaspersky a poskytne důkaz
Opustí AMD s GPU továrny GlobalFoundries? Čipy Navi na 7 nm má prý vyrábět TSMC
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Google Pixel 2 je v Česku, ale stojí pořádný balík
Logitech MX Master 2S: jak jednou myší ovládat tři počítače (vyzkoušeno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít