Invaze vkladových bankomatů. Proč banky přechází na bezhotovostní režim? - Euro.cz

Přihlášení

Invaze vkladových bankomatů. Proč banky přechází na bezhotovostní režim?

, Jana Pohunková,
Invaze vkladových bankomatů. Proč banky přechází na bezhotovostní režim?
Zdroj: Dotfox
Komerční sdělení

Už v loňském roce započala velká změna v řadě bankovních domů. Ty se rozhodly vyměnit pokladní za stroje, a to v mnohem větším počtu než tomu bylo doposud. Místo čekání na přepážce vás tak na mnoha bankovních pobočkách bude čekat vkladový bankomat. Proč banky přechází na bezhotovostní provoz?

Tradiční české banky jdou ve šlépějích mladší konkurence, která v rámci nižších nákladů pokladny na pobočkách ani nezaváděla. Banky jako Air bank, Equa bank nebo mBank hotovostní servis na přepážkách ihned od prvopočátku nahradily bankomaty s možností vkládání hotovosti.

Proč banky přechází na bezhotovostní provoz?

Důvodů, proč banky ruší pokladní přepážky a zařazují do svých řad vkladové bankomaty, je více. Tím nejhlavnějším je, že primární rolí poboček je nabírat nové klienty, sjednávat půjčky a nabízet další bankovní služby, nikoliv se zabývat penězi v hotovosti.

Dalším důvodem je i velmi nízká nezaměstnanost, která umožňuje zaměstnancům větší fluktuaci. Udržet tak za přepážku pracovníka je čím dál těžší. Řada z nich odchází za lukrativnější nabídkou. Avšak banky nezatajují ani to, že díky tomu jim vkladové bankomaty ušetří na mzdových nákladech.

Do třetice všeho dobrého pak nová služba je vyústěním velmi populárního využívání bezhotovostních plateb, které si čeští zákazníci oblíbili.

Bezhotovostních poboček přibývá jak hub po dešti

K malým nízkonákladovým bankám se tak v loňském roce přidaly velké bankovní domy, jako jsou například Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka nebo Raiffeisenbank. Ty se shodují na tom, že
bezhotovostní pobočky v jejich řadách budou nejdříve přibývat ve velkých městech.

Česká spořitelna jen v loňském roce převedla z hotovostního režimu na bezhotovostní téměř 20 poboček, v letošním roce jich plánuje zavést dalších 14 až 21. Díky tomu by už letos mohla být každá desátá pobočka České spořitelny takzvaně „cash-less.“ U Raiffeisenbank podíl bezhotovostních poboček koncem roku 2018 činil dokonce až 30 %.

Některé banky ale velký boom „cash-less“ poboček nechává chladné. Tou je například UnicCredit Bank. Důvod jejího počínání je prostý, své sítě budovala už rovnou jako bezhotovostní. I proto banka neplánuje zavádět velké změny.

Bez změn k celé situaci přistupuje také MONETA Money Bank, jejíž prioritou je poskytnout zákazníkům ucelenou nabídku produktů a služeb, chce tedy zachovat i pokladní přepážky, na kterých bude možné pracovat s hotovostí.

Co byste měli o vkladových bankomatech vědět?

  • Při jejich používání ušetříte, jsou totiž bez poplatku.
  • Pro jejich využití potřebujete platební kartu.
  • Obvykle není možné vložit více jak 300 000 Kč.
  • Je možné vložit i jen jednu bankovku.
  • S kovovými bankovkami u většiny bankomatu nepochodíte.