Internetový přehled zdrojů BOZP

10. května 2004, 00:00 - EVŽEN BÍLEK
10. května 2004, 00:00

NOVÁ VERZE OBOROVÉHO PORTÁLU BOZPINFO V květnu letošního roku Výzkumný ústav bezpečnosti práce spustil novou verzi oborového portálu BOZPinfo (http://www.bozpinfo.cz). Portál se zabývá problematikou oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP) a ochrany životního prostředí v České republice.

NOVÁ VERZE OBOROVÉHO PORTÁLU BOZPINFO

V květnu letošního roku Výzkumný ústav bezpečnosti práce spustil novou verzi oborového portálu BOZPinfo (http://www.bozpinfo.cz). Portál se zabývá problematikou oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP) a ochrany životního prostředí v České republice.

Hlavním cílem BOZPinfo je poskytovat uživateli (z řad malých a středních podniků, státní správy a samosprávy, odborné veřejnost a další) komplexní informace a přehled informačních zdrojů z oblasti BOZP. Rozčlenění obsahu nové verze portálu vychází z rostoucího trendu ve světě - poskytovat uživateli nejen informace, ale i širší okruh s problematikou souvisejících znalostí. Základnu informačních zdrojů oborového portálu BOZPinfo tvoří především instituce v rámci resortu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (MPSV) a resortu Ministerstva zdravotnictví ČR, včetně sociálních partnerů a jiných subjektů nebo profesních sdružení v ČR a na Slovensku.

STRUKTURA PORTÁLU

Na úvodní straně BOZPinfo jsou umístěny nově publikované články v rubrikách a zpravodajství z oblasti BOZP. Naleznete zde také např. kalendář akcí, odkazy na programy a kampaně na podporu BOZP v ČR, přehled nejnavštěvovanějších diskuzních příspěvků, ankety aj. Součástí úvodní stránky je také „Téma týdne,“ což je článek zaměřený na určitou problematiku související s BOZP v České republice nebo ve světě. V pravé části hlavičky portálu má uživatel k dispozici odkaz na internetovou verzi terminologického slovníku z oblasti BOZP. Obsah oborového portálu BOZPinfo je rozdělený do devíti hlavních rubrik, jejichž zaměření respektuje požadavky uživatelů BOZPinfo.

RADY PRO VÁS

Rubrika je zaměřena na poskytování praktických návodů, např. odpovědi odborníků na dotazy čtenářů, popis orgánů a organizací státní správy, profesí a jiných subjektů zajišťujících odborný a zdravotní dozor nebo poskytujících služby v oblasti BOZP, informace pro zaměstnavatele i zaměstnance z oblasti BOZP, formuláře z BOZP ke stažení včetně pokynů k jejich vyplnění aj. Vstup do diskuzního fóra na BOZPinfo umožňuje vyjádřit se osobně.

PRÁVNÍ PŘEDPISY

Tato část zveřejňuje zpravodajství o aktualitách v právní úpravě České republiky z oblasti BOZP, vyhledávače v seznamu platných právních předpisů ČR a technických norem ČSN včetně odkazu na stránky Portálu veřejné správy, kde si můžete k vyhledanému právnímu předpisu nalézt plný text daného předpisu. V rámci rubriky je k dispozici také výběr plného znění paragrafů ze zákona č. 65/1965 Sb., ve znění pozdějších předpisů (zákoník práce) souvisejících s oblastí BOZP.

ČÍTÁRNA

Obsahuje tematicky členěné odborné články z původní tvorby nebo přebírané z periodik a jiných webů, informace o novinkách z oblasti BOZP a elektronické verze publikací vydávaných, např. Výzkumným ústavem bezpečnosti práce, Státním zdravotním ústavem a jinými institucemi. Uživatel portálu zde také nalezne recenze českých a zahraničních publikací, periodik a dalších relevantních webových stránek z oblasti BOZP, rozhovory a off-line zdroj o měsíčních přírůstcích odborné literatury ve Středisku vědecko technických informací VÚBP.

SPRÁVNÁ PRAXE

Obsah rubriky je zaměřen na poskytování informací z hlediska správné praxe v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Naleznete zde souhrn často se vyskytujících závad a nedostatků v BOZP, metodické a instruktážní texty a zásady bezpečné práce z hlediska různých činností nebo oborů. Jsou zde i články se zkušenostmi se zaváděním BOZP do praxe konkrétně u organizací, které obdržely ocenění „Bezpečný podnik“.

BOZP

Rubrika je především zaměřena na poskytování komplexních odborných znalostí z jednotlivých oborů bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, např. Úrazy a nemoci, Školení BOZP, Hodnocení rizik, Osobní ochranné pracovní pomůcky, První pomoc aj. U každého tématu jsou shrnuty základní informace a všechny další související informace dostupné buď přímo na BOZPinfo nebo na jiných webech, např. právní předpisy, otázky a odpovědi, odkazy, články, poradenství, e-publikace apod.

KAMPANĚ A AKCE

Odkazy v této části portálu poskytují přehled programů a kampaní konaných v ČR pro podporu BOZP a pravidelně aktualizovaný přehled akcí z oblasti BOZP ve formě kalendáře. Rubrika poskytuje také možnost pro pořadatele akce samostatně si zdarma vložit, po zaregistrování na našem serveru, do kalendáře informace o konané akci. Zveřejnění akce na stránkách BOZPinfo schvaluje šéfredaktor rubriky.

VĚDA A VÝZKUM

Rubrika obsahuje přehled projektů a výzkumných záměrů zabývajících se řešením problematiky BOZP v České republice. Cílem této rubriky je vytvořit informační základnu, ve které jsou shromažďovány informace o výzkumu a výzkumných pramenech z této oblasti. Uživatelé zde naleznou přehled o současném stavu vědy a výzkumu včetně dosažených výsledků. Jedním z cílů rubriky je také poskytnout zdroje pro navázání spolupráce při řešení projektů.

ODKAZY

Rubrika obsahuje strukturovanou kolekci internetových adres z oblasti BOZP a příbuzných oborů v ČR, EU ive světě. Vyhledávání v odkazech je možné podle tematického a abecedního členění nebo na základě zvolených kritérií. Součástí rubriky je seznam kontaktů na instituce státní správy a organizací poskytujících poradenství v oblasti BOZP a také přehled partnerů projektu spolupracujících na přípravě a zpracování obsahu pro BOZPinfo.

PROPAGACE

Rubrika poskytuje přístup k různým propagačním a osvětovým materiálům z oblasti BOZP, např. plakáty, osvětové materiály apod.

VAZBY NA JINÉ PROJEKTY

Oborový portál BOZPinfo je úzce propojený s rubrikami webových stránek národního informačního centra ČR (National Focal Point) (http://osha.mpsv.cz), které jsou součástí jednotného mezinárodního informačního systému z oblasti BOZP. Tento systém tvoří vzájemně obsahově propojené weby, provozované členskými a kandidátskými státy EU, koordinované Evropskou Agenturou pro bezpečnost a zdraví při práci (European Agency for Safety and Health at Work). Jednotlivé stránky tohoto webu jsou uživateli k dispozici v anglickém a národním jazyce. V ČR zajišťuje provoz těchto internetových stránek MPSV. Úkolem webu NFOP je poskytovat veřejnosti výběrové informace o BOZP mezinárodního charakteru a zajistit jejich vzájemnou výměnu v rámci EU a světa, mediálně podporovat prezentaci kampaní, viz http://osha.mpsv.cz/ew2004 a poskytovat seznam směrnic ES z oblasti BOZP. V souvislosti se vstupem ČR do EU budou jeho stránky rozšířeny o témata zabývající se praktickou implementací právních předpisů EU z oblasti BOZP v ČR a informacemi pro zahraniční podnikatele, kteří chtějí v ČR podnikat. Tyto dva weby budou rozšířeny ve 2. pololetí 2004 o internetové stránky specializované na oblast malých a středních podniků, na jejichž provozu se bude podílet Státní zdravotní ústav.

Partneři projektu

Ministerstvo práce a sociálních věcí v ČR (MPSV ČR), Výzkumný ústav bezpečnosti práce (VÚBP), Státní zdravotní ústav (SZÚ), Český úřad bezpečnosti práce (ČÚBP), inspektoráty bezpečnosti práce (IBP), Institut technické inspekce Praha (ITI), Institut výchovy bezpečnosti práce (IVBP) a jiní.

Provozovatel portálu

BOZPinfo: Výzkumný ústav bezpečnosti pr

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít