Internetová úřední deska je samozřejmostí

06. března 2006, 00:00 - RENATA BARTOŠKOVÁ
06. března 2006, 00:00

KOMUNIKACE SAMOSPRÁVY Tentokrát jsme se zaměřili na úřední desky, které musí obce od ledna 2006 zveřejňovati na internetu. Pro velká města to nepředstavuje žádný problém. Zato menší obce to často považují za zbytečný přepych, na který nemají peníze.

KOMUNIKACE SAMOSPRÁVY Tentokrát jsme se zaměřili na úřední desky, které musí obce od ledna 2006 zveřejňovati na internetu. Pro velká města to nepředstavuje žádný problém. Zato menší obce to často považují za zbytečný přepych, na který nemají peníze. Od 1. ledna 2006 vstoupil v účinnost nový správní řád, zveřejněný ve Sbírce zákonů pod číslem 500/2004. Úřady tedy měly více než rok připravit se na novinky, které nová norma přináší - zjednodušeně řečeno jde hlavně o větší vstřícnost k občanům. Tento zákon mimo jiné definuje také úřední desky obcí (§ 26) a nahrazuje tak všechny jejich předešlé definice. Úřední desku musí zřizovat každý správní orgán a musí být nepřetržitě veřejně přístupná. Novinkou je, že obsah úřední desky je nutné zveřejnit též způsobem umožňujícím dálkový přístup - tedy na internetu. ROZHODUJE NADŘÍZENÝ ÚŘAD

Zákon také ukládá těm obcím, které samy nejsou schopny desku provozovat, aby si naplnění povinnosti zajistily uzavřením veřejnoprávní smlouvy s obcí s rozšířenou působností, v jejímž správním obvodu mají sídlo. Pokud nedojde k vzájemné dohodě a uzavření smlouvy, rozhoduje v této věci nadřízený úřad. Ten pak může tuto povinnost vykonávat sám, nebo jejím vykonáváním pověřit jiný podřízený orgán ve svém správním obvodu.

Pokud obec nemá řádnou úřední desku na internetu, může ji příslušný krajský úřad vyzvat ke zjednání nápravy. Pokud totiž na internetu nejsou všechna usnesení, mohou být podle správního řádu zpochybněna. Kraj tak může navrhnout ministerstvu vnitra pozastavení účinnosti příslušného usnesení či rozhodnutí, které na webu chybělo.

VELKÁ MĚSTA NEMAJÍ PROBLÉM

Nejprve jsme se podívali na všech čtrnáct krajských měst. Všechna měla úřední desky na internetu v pořádku. U většiny magistrátů jsme hned na úvodní stránce našli v nabídce hlavního menu proklik na úřední desku. Někde je hledání mírně složitější -například na webu města Ústí nad Labem se úřední deska skrývá pod kolonkou „Veřejná správa“. Celkově jsou ale stránky krajských měst tvořeny přehledně a nikde jsme nemuseli úřední desku složitě hledat.

Internetové úřední desky jsme prověřovali také u několika náhodně vybraných okresních měst (Jindřichova Hradce, Rakovníka, Rychnova nad Kněžnou, Semil, Tábora, Trutnova a Uherského Hradiště). Výsledek byl stejně uspokojivý jako u měst krajských. Také co se týče aktuálnosti informací, bylo vše v pořádku. Na internetových stránkách jsme našli i aktualizace pocházející přímo z testovaného dne.

Úřední deska se liší jen svým pojetím - zatímco někde najdeme chronologický výpis naposledy vložených dokumentů, jinde musíme hledat podle obsahu sdělení. Někde je hledání komplikovanější, když odkaz na úřední desku není hned na úvodní stránce. Například v Semilech nejdříve klikneme na odkaz Informace, kde úřední desku nenajdeme. Ukrývá se až pod druhým odkazem, nazvaným Radnice.

PŘEPYCH PRO MALÉ OBCE Za provoz úřední desky na webu zaplatí obce podle propočtů 2500 až 75 670 korun ročně v závislosti na počtu obyvatel.

V horší situaci se ocitají zejména některé menší obce, které často považují zveřejňování úřední desky v elektronické podobě za přepych. Menší radnice většinou uvádějí, že na provoz webových stránek nemají dostatek peněz. Více peněz na výkon státní správy chtějí v souvislosti s novým nařízením třeba starostové z Vysočiny. Dotace státu podle nich nestačí náklady na instalaci a provoz elektronické úřední desky pokrýt.

Také některé obce v Ústeckém kraji považují povinnost zveřejňovat úřední desku v elektronické podobě za neopodstatněnou. Za zbytečné to považuje například starosta Židovic na Litoměřicku Dušan Pollák. Podle něj si lidé desku přečtou na nástěnce, protože většina jich doma internet nemá. Židovice úřední desku na internetu mají, starosta to však považuje za přepych. Podobný názor zastává i starosta nedalekého Vražkova Oto Sedláček a zástupci dalších obcí v Ústeckém kraji.

Východočeská obec Očelice, která má 240 obyvatel, zveřejňuje svoji úřední desku pomocí prostředníka, společnosti Česká vydavatelská pro internet. Ta obci poskytuje redakční servis, zahrnující také zveřejnění úřední desky. Cena se odvíjí od velikosti obce a počtu obyvatel. V případě těch nejmenších obcí, jako jsou například Očelice, stojí redakční servis 175 korun měsíčně plus DPH. Zřizovací poplatek je tisíc korun plus DPH.

SCHOVANÉ VEŘEJNÉ ZAKÁZKY

Poskytují krajské úřady a magistráty na svých webech aktuální přehled také o vypsaných veřejných zakázkách? Bohužel ne. Ve většině krajů musí podnikatel po těchto informacích složitě pátrat. Vyplynulo to z testů uskutečněných týdeníkem Profit vloni na podzim (viz č. 44 a 47/2005).

Zjistili jsme, že pouze pět ze 14 krajských úřadů poskytuje na svých internetových stránkách informace o aktuálně vypsaných veřejných zakázkách. Ve zbývajících devíti krajích nejdou podnikatelům vstříc. Na jinak informačně bohatých webech zájemce často nejen že nenajde přehled zakázek, ale ani žádný odkaz na takzvanou Centrální adresu.

U magistrátů krajských měst je situace poněkud lepší, i když na webech dvou z těchto úřadů to vypadá, jako by zde pojem veřejných zakázek ani neznali.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít