Internet, e-maily i navigace v kapse

02. dubna 2007, 00:00 - FILIP HRUBÝ
02. dubna 2007, 00:00

TELEKOMUNIKAČNÍ NOVINKY Doby, kdy byly nezbytnými pomůckami podnikatele obchodní věstník, telefon s pořádně dlouhou šňůrou a autoatlas, už dávno minuly. Na podnikatelském úspěchu se dnes výrazně podílí internet, mobilní telefon a satelitní navigace, v ideálním případě integrované do jednoho zařízení.

TELEKOMUNIKAČNÍ NOVINKY Doby, kdy byly nezbytnými pomůckami podnikatele obchodní věstník, telefon s pořádně dlouhou šňůrou a autoatlas, už dávno minuly. Na podnikatelském úspěchu se dnes výrazně podílí internet, mobilní telefon a satelitní navigace, v ideálním případě integrované do jednoho zařízení.

Integrované řešení datových služeb představila nedávno společnost Vodafone. A to v podobě služby Business email plus, datové karty Vodafone Mobile Connect a komunikátoru HTC P3300 s vestavěnou GPS navigací. Oslovili jsme tři podnikatele ze seriálu Dvanáct odvážných, aby se s námi podělili o zákaznické zkušenosti s těmito produkty.

Na e-mail z Japonska odpovězte okamžitě Takto přibližuje výhody služby Business email plus, která umožňuje ovládání e-mailové schránky z mobilního telefonu, jeden z největších tuzemských výrobců a exportérů dřevěných hraček Karel Makovský. Business email plus umožňuje kdykoli a kdekoli ovládat vaši e-mailovou schránku z mobilu. Není to otravné být stále v práci? Neřekl bych. Když nechcete nic slyšet a vědět, telefon jednoduše vypnete. Je vždy lepší mít věci pod kontrolou než trnout hrůzou, co se vám kde hroutí. Já jsem přitom podobnou službu využíval poprvé a byl jsem velmi příjemně překvapen: ohromně šetří čas a umožňuje rychle a okamžitě reagovat. Využíval jste Business email plus především k obsluze e-mailové schránky, nebo k práci s organizérem či kontakty?

Nejvíce rozhodně pro mailování. Můžete reagovat okamžitě na e-mail, ale i na běžnou SMS. Další skvělou vymožeností je možnost otevírat přílohy a tyto pak zase dál odesílat s případnými změnami či komentáři. Výborné také je, že můžete ovládat několik e-mailových schránek najednou.

Náročnost instalace Business email plus na mobilu a v počítači je údajně srovnatelná se založením e-mailové schránky.

Musíte si samozřejmě pečlivě pročíst návod, ale pro průměrně technicky nadaného člověka, který umí ovládat mobilní telefon, je to jednoduchá operace.

Patříte k největším výrobcům tradičních dřevěných hraček v Česku, ale spojení dřevovýroby a mobilních e-mailů působí trochu nesourodě. Prodáváme zejména do zahraničí a mobilní komunikace je superlevná, operativní a rychlá. Pokud zareagujete na e-mail z Japonska za týden, už nemusíte ani odpovídat. Jako příklad uvedu situaci, kdy jsem si přečetl v Chrudimi e-mail s objednávkou ze zahraničí a ihned jsem volal do firmy, aby do sušárny dřeva, při jejím plnění, přidali další sortimenty přířezů. Prostě největší výhodou je pohotovost a rychlost celého systému. Přinesla vám tato služba za paušál 200 korun měsíčně plus cenu za přenesená data adekvátní užitek? Cena je špičková a nepřipadá mi nijak vysoká, i vzhledem ke konkurenci je Vodafone na dobré úrovni. Ideální je, že cena přesně odpovídá spotřebovaným datům a od 914 korun je už připojení neomezené. Podařil se vám díky službě Business email plus nějaký průlomový obchod? Využívám ji teprve měsíc, takže podobná prověrka mne teprve čeká. Na druhou stranu si myslím, že tato služba je spíše dobrá pro menší objednávky. Případně pro ovládání e-shopu, skladu nebo potvrzování registrací. Komu byste Business email plus doporučil? Podnikatelům, manažerům nebo zaměstnancům?

Jednoznačně podnikatelům a manažerům. Co se týká zaměstnanců, je to ideální prostředek třeba pro obchodní zástupce.

Být kdekoli on-line je hlavně příjemné

Mobilní připojení k internetu s datovou kartou Vodafone Mobile Connect testoval i výrobce kajaků pro světovou kanoistickou špičku a bývalý reprezentant Vladislav Galuška.

Byla to vaše první zkušenost s mobilním internetem?

Nebyla, ale tohle je asi nejjednodušší systém, na který jsem narazil. Instalaci jsem zvládl sám podle návodu, což už je samo o sobě důkaz jednoduchosti.

Vodafone prezentuje datovou kartu jako vrchol jednoduchosti co se instalace a používání týče, souhlasil byste s tím? Když jsem to zvládl já, tak rozhodně! A co spolehlivost a rychlost připojení? Opravdu vám to nikdy nespadlo? Chuť rozšlapat notebook kvůli špatně fungujícímu připojení jsem, na rozdíl od kancelářských přístrojů, neměl. Na Klatovsku či na místech, kde jsem se pohyboval, fungovalo připojení přes datovou kartu spolehlivě. Máte představu kolik megabajtů mobilního internetu za měsíc spotřebujete? Přesně jsem to nepočítal. Odhaduji to na 100 megabajtů měsíčně pro běžnou pracovní agendu. Na vyslovení přesnějšího čísla se mě zeptejte po ukončení vodácké sezony. Většina vašich lodí „závodí“ v zahraničí. Využíváte mobilní internet i tam? Často jezdím na mistrovství světa a světový pohár. Samozřejmě také na testování našich výrobků, výstavy a další, třeba i soukromější akce. Dobré připojení je užitečné i za hranicemi, byť ho nevyužívám tolik. Jaké významné zakázky vás v nejbližší době čekají? V druhé půlce března nás čeká export 35 závodních lodí pro německé týmy včetně národního a zároveň podobné množství pro Francii. Kontejner pro Španělsko přijde na řadu koncem března a třicet závodních lodí pro Mezinárodní kanoistickou federaci se snažíme odsunout na polovinu dubna. Pak zde je několik velkých zakázek na pádla do Norska, Francie, Číny, Španělska a USA. Jak se vám daří skloubit sport a podnikání, berete si notebook do lodi? Jedno bez druhého nebude v mém případě nikdy fungovat. Do lodi bych si notebook vzal tak leda na Lužnici. Notebook, který by obstál na opravdu divoké vodě, se zatím bohužel nevyrábí. Nicméně na domácí či světové kanoistické soutěže beru notebook z důvodů analýzy jízdy závodníků a našich lodí. Jak byste doporučil připojení přes datovou kartu někomu, kdo nemá s mobilním internetem žádné zkušenosti? Čím menší zkušenosti, tím větší doporučení. Jednodušeji nelze odpovědět. Mobilní navigace ušetří spoustu času

Přední evropský producent lehokol Aleš Zemánek (Profit ho podrobně představil v č. 46/2006) ví, že při hledání zákazníků pro tak specifický produkt, jakým jsou lehokola, přijde mobilní GPS navigace vhod. Znovu se o tom přesvědčil při testování komunikátoru se zabudovanou GPS navigací HTC P3300. Podnikání s lehokoly je asi stále tak trochu pohyb v neznámém terénu. Předpokládám, že bez navigace se neobejdete. Trh v Česku i v Evropě máme zmapovaný dobře, ale máte pravdu, že lehokola jsou stále především zakázkovou výrobou pro konkrétní zákazníky. Navigaci proto využívám především při obchodních cestách do zahraničí. Hledat například v Mnichově obchod s lehokoly jen podle adresy je hrozně zdlouhavé. GPS navigace ušetří spoustu času. Kde všude jste GPS tuto navigaci zkoušel? Nemáte to daleko na Slovensko, kde se HTC P3300, stejně jako v Polsku nebo Maďarsku, vyzná. Máme samozřejmě obchodní partnery i na Slovensku, kde je využití HTC P3300 stejně příjemné jako v Česku. Brzo se chystáme na veletrh do Po
lska, takže předpokládám, že ani v pověstném polském silničním chaosu nezklame.
Využíváte GPS navigaci i v běžném pracovním dni? Samozřejmě. Občas vezeme kolo přímo k zákazníkovi, občas hledáme novou prodejnu. GPS navigace vše urychlí a zjednoduší. A co baterie? Telefon s GPS navigací je určitě dost náročný na pravidelné nabíjení. Vyhovoval vám držák s nabíječkou, který je součástí balení? Držák s nabíječkou je zásadní doplněk. I když má HTC P3300 baterii s překvapivě dlouhou výdrží, při nonstop navigaci na dlouhé cestě je průběžné dobíjení nutností. Proč by si podle vás měl telefon s GPS navigací pořídit někdo, kdo ji dosud nevyužíval?

Je to šikovná věcička, která v sobě integruje telefon, navigaci a e-mailovou schránku a tím šetří čas. Osobně s sebou nerad nosím více věcí, u nichž předem netuším, jestli je právě dnes využiji.

Vyzkoušel jste HTC P3300 přímo při jízdě na lehokole? Jen na krátké vyjížďce a navíc po známém terénu. Ale už se těším, až jej využiji při nějaké dlouhé letní cestě do neznáma na našem novém terénním lehokole. Jak se daří terénnímu lehokolu na evropských trzích? Výborně, zabydluje se. Vypadá to, že se nám podařilo vytvořit úplně nový segment trhu. BUSINESS EMAIL PLUS Služba umožňuje pracovat s daty uloženými ve firemní nebo internetové e-mailové schránce přímo v mobilním telefonu. Uživatel může kdykoli * číst, odpovídat, psát, posílat a mazat e-maily * přijímat a přikládat přílohy e-mailových zpráv * mít přístup ke svým kontaktům * pracovat s kalendářem VODAFONE MOBILE CONNECT Lze ho použít pro připojení k internetu pomocí technologií GPRS, EDGE, UMTS. Stačí, aby notebook měl * operační systém Windows 2000 nebo XP * CD mechaniku * slot pro datovou kartu typu II (PCMCIA) s podporou CardBus * prohlížeč Internet Explorer 5.5 nebo vyšší. HTC P3300 Jde o komunikátor s vestavěnou GPS navigací. Jeho součástí jsou * vestavěný GPS modul a Wi-Fi * mapy Česka a vybraných zemí na paměťové kartě * držák do auta s autonabíječkou v balení * podpora Business email plus Poznámka: Cena s tarifem Nabito 1800 je pro firemni zakazniky bez smlouvy 7977 Kč. DVANÁCT ODVÁŽNÝCH

** Podnikatelské příběhy Aleše Zemánka, Karla Makovského, Vladislava Galušky a dalších odvážných podnikatelů můžete shlédnout v rámci čtvrté série dokumentárního seriálu Dvanáct odvážných, jehož producentem je Vodafone, každou sobotu v 15.45 v televizi Prima nebo na internetové stránce www.dvanactodvaznych.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky…
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
T-Mobile se skamarádil s Netflixem. Ale nejde o to, na co myslíte…
Tržní podíly výrobců grafik v Q3 2017: Nvidia vylétla nahoru, získává tržní podíl
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít