Internet zdarma v Praze nebude

18. června 2007, 00:00 - JAN NĚMEC
18. června 2007, 00:00

BEZDRÁTOVÁ PRAHA Evropská komise schválila přepracovaný projekt Bezdrátová Praha. Oproti původním záměrům bude městská bezdrátová síť sloužit pouze veřejnému sektoru. Lidé ji budou moci využít jen k prohlížení stránek města a státní správy. Kontroverzní projekt Bezdrátová Praha dostal „poloviční“ požehnání od komise.

BEZDRÁTOVÁ PRAHA Evropská komise schválila přepracovaný projekt Bezdrátová Praha. Oproti původním záměrům bude městská bezdrátová síť sloužit pouze veřejnému sektoru. Lidé ji budou moci využít jen k prohlížení stránek města a státní správy.

Kontroverzní projekt Bezdrátová Praha dostal „poloviční“ požehnání od komise. Ta zkoumala, zda záměr na vytvoření městské Wi-Fi sítě nepředstavuje zakázanou státní podporu.

Komise se však vyjádřila pouze k první fázi projektu. V jejím rámci budou moci bezdrátovou síť využívat úřady v Praze. Veřejnosti budou přístupné pouze stránky státní správy, případně služby eGovernmentu.

ZADARMO TO NEPŮJDE

Plány na vybudování pražské metropolitní sítě provázela kritika od samotného počátku. Pražský magistrát původně plánoval postavit Wi-Fi síť, která by obyvatelům i návštěvníkům města umožnila bezplatný přístup k internetu. Po stížnostech ze strany komerčních internetových providerů a varování Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže před možnou existencí nepovolené veřejné podpory byl původní projekt rozdělen na dvě fáze. Magistrát také přestal hovořit o „internetu zdarma“.

V první fázi má vzniknout síť s omezeným přístupem pouze na weby státní správy. Budou ji tak primárně využívat pražští úředníci. Ve druhé fázi pak chce město využít síť komerčně a nabízet připojení k internetu veřejnosti prostřednictvím telekomunikačních operátorů.

Na popud telekomunikačních operátorů se projekt dostal až k Evropské komisi. Ta na konci května rozhodla, že první fáze projektu není veřejnou podporou. Tím dala zelenou výstavbě sítě. „Investice do širokopásmových sítí jsou v prvé řadě věcí soukromých společností. Státní dotace takových sítí jsou přípustné pouze tehdy, jestliže řeší jasně vymezené selhání trhu nebo problém soudržnosti. „Jsem ráda, že pražský magistrát upravil svoje plány, a tudíž projekt může být realizován bez narušení hospodářské soutěže,“ říká eurokomisařka Neelie Kroesová, zodpovědná za otázky hospodářské soutěže.

Rozhodnutí Komise nicméně neřeší druhou fázi projektu. „České orgány potvrdily Komisi, že oznámí jakékoliv budoucí plány komerčního využití sítě před jejich provedením, aby bylo možné je posoudit podle pravidel o státní podpoře,“ vymiňuje si Komise další posouzení projektu před vstupem do druhé fáze. Ta je přitom hlavním bodem sporů a důvodem stížnosti asociace telekomunikačních operátorů u Evropské komise. Operátorům se nelíbí, že by Bezdrátová Praha financovaná z veřejných peněz konkurovala komerčním poskytovatelům internetového připojení.

KRITIKA NEUTICHÁ

Rozhodnutí Evropské komise tedy oponenty projektu neumlčelo. Nelíbí se jim především vysoké náklady na vybudování sítě a chystaná druhá, komerční fáze projektu. Mezi nejhlasitější kritiky patří sdružení Internet pro všechny (IPV). To upozorňuje také na možné rušení stávajících Wi-Fi sítí, kterých funguje v Praze přibližně sto.

„Náklady na vybudování 580 přístupových bodů jsou 88 milionů korun, což je přibližně 150 tisíc na jeden. Pět let provozu stojí 254 milionů, tedy 87,5 tisíce ročně za přístupový bod. Pro srovnání – náklady na vybudování komerčně stavěných přístupových bodů se pohybují kolem 10 až 30 tisíc korun. Roční provoz stojí přibližně třetinu až polovinu této částky,“ poukazuje na vysoké náklady na projekt Tomáš Kapler z IPV. Podle něj jsou neadekvátní především z pohledu budoucího využití sítě.

Evropská komise totiž podle Kaplera s největší pravděpodobností neschválí druhou fázi projektu kvůli zakázané veřejné podpoře. Draze vybudovaná síť tak bude využívána pouze ve velmi omezené míře.

MĚSTO MLČÍ Kapler navíc tvrdí, že služby v plánovaném rozsahu první fáze byli ochotni zdarma poskytnout i provozovatelé stávajících pražských Wi-Fi sítí. Město však podle něj na nabídku nereagovalo.

Vyjádření pražského magistrátu ke kritice projektu Bezdrátová Praha se minulý týden redakci nepodařilo získat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Tento pátek bude svátek
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Začalo testování Opery 51. Už nezapomíná, které weby jste si připnuli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít