Internet – bajty nebo informace?

18. listopadu 2008, 15:50 - Ivan Pilný
18. listopadu 2008, 15:50

Glosa postaršího technokrata

Právě probíhající finanční krize mne donutila k úvahám, jakou roli v ní hraje nebo může hrát internet. Parafrázuji-li výrok mého bývalého šéfa Billa Gatese, v reálném světě rychlost šíření špatných zpráv směrem k managementu vypovídá něco o efektivitě podniku. Mimo podnikovou sféru to neplatí, špatné zprávy se alespoň u nás šíří rychlostí „Blesku“ . O stavu společnosti to cosi také vypovídá, asi ne příliš kladně. Internetem se ovšem zprávy šíří rychlostí světla nebo, chcete-li, „myšlenky“. To platí samozřejmě hlavně o špatných zprávách nebo drbech. Pozitivní zprávy, pokud vůbec neuváznou v půlce cesty, jsou vezeny kulhavou kobylou. Funguje efekt sněhové koule, nářky se kumulují, až vyrobí poplašnou zprávu. Je zajímavé, že v reálném světě je občas za šíření poplašné zprávy někdo odsouzen. Na internetu si takový případ nepamatuji, přestože se už vyšetřují i krádeže virtuálního zboží. Mlhu zvětšují také výlevy blogerů a reakce na ně. Odlišit renomovaný a důvěryhodný zdroj od blábolu je obtížné. I tolik propagovaná autenticita se dá lehce zfalšovat. Odborníky od pseudoodborníků rozezná málokdo, rozhodně to nejde podle návštěvnosti ani podle toho, kdo se ve vyhledávačích objevuje na prvních stránkách. Spektrum názorů má mnohokrát více barev než duha, takže orientaci neusnadní.
Nelze popřít, že existují i pozitivní jevy. V Česku se vám občas stane, že nevědomky jdete směrem k uzavřenému východu pasáže. Uprostřed potkáte někoho, kdo už to ví. Na jeho tváři se objeví škodolibý úsměv a klidně vás nechá pokračovat, ať si také naběhnete. Na internetu je to lepší, lidé se dělí o dobré i špatné zkušenosti. Nalezl jsem na internetu báječný hotel. Po nastěhování měl jen dvě vady, byl přímo naproti nádraží a parkoviště bylo vzdálené dva kilometry. Od té doby nejdříve čtu názory předchozích hostů. Někdy bohužel nestačí ani to, od posledního záznamu vyměnili kuchaře nebo zahájili rekonstrukci za provozu. Ti, kteří poskytují zpětnou vazbu, dělají užitečnou práci, i když se mezi nimi občas vyskytnou grafo- nebo videomani.
Otazník v titulku asi nevyřeším. Nezbývá než na internetu stejně jako v životě hledat někoho, jehož názorům mohu důvěřovat, protože jsem se přesvědčil několikrát o jejich hodnotě a pravdivosti. Bajtů je ohromné množství, najít v nich skutečné informace je těžké. Jedinou útěchou může být to, že bude hůř. Serverových farem přibývá, bajty se množí. Blogy rostou jako houby po dešti, těch kvalitních je ještě méně než pravých hřibů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Technologie
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
HP představilo pracovní konvertibilní tablet pro lidi pracující s nástroji firmy Adobe
Levněji to ještě nebylo. Office 365 na celý rok jen za 599 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít