Inspirace Rolls-Roycem - Euro.cz

Přihlášení

Inspirace Rolls-Roycem

, Kateřina Menzelová,
Inspirace Rolls-Roycem
Zdroj: Euro.cz

Vláda banku znárodní, bonitní úvěry ale ponechá v soukromých rukou

Po pěti měsících hledání soukromého investora, který by zachránil hypoteční banku Northern Rock, došla britské vládě trpělivost. Místo vyhlášení vítěze tendru přistoupila ke znárodnění ústavu. Jde o první velký převod firmy do státních rukou ve Velké Británii od roku 1971. Tehdy vládnoucí konzervativci zachraňovali strojírenský koncern Rolls-Royce. Krok vlády se setkal nejen s kritikou opozice, ale i s nesouhlasem bank a především akcionářů Northern Rocku, kteří chystají proti vládě řadu žalob.
Kabinet Gordona Browna jednal minulý týden o návrhu zákona, podle kterého bude postupovat při znárodňování bank. Poprvé má být nový zákon, jehož autorem je ministr financí Alistair Darling, aplikován v praxi při znárodnění hypoteční banky Northern Rock, která se kvůli hypoteční krizi dostala do vážných problémů. „Cílem nové legislativy je udržet stabilitu britského finančního systému v situaci, kdy je podle ministerstva financí tato rovnováha vážně ohrožovaná,“ uvádí se v návrhu zákona. Jeho záměrem také je poskytnout ochranu veřejným zdrojům v situaci, kdy stát bance zajistí finanční pomoc. Zákony, které bude projednávat parlament, mají dát vládě pravomoc převzít do veřejné správy každou ohroženou banku. Takové oprávnění by platilo vždy pouze jeden rok a sloužilo by prý k udržení stability finančního systému nebo k ochraně zájmu daňových poplatníků.

Dočasně na léta.

Britská vláda slibuje, že znárodnění Northern Rocku bude pouze dočasné. Žádný z ministrů však nechce hovořit o tom, jak dlouhý časový úsek to však bude. Britský tisk odhaduje, že se banka bude z potíží dostávat mnoho let. „Vláda se rozhodla zavést legislativu, která umožní převést banku Northern Rock na přechodnou dobu pod veřejnou správu. Toto rozhodnutí jsem přijal po konzultaci s centrální bankou a Úřadem pro finanční služby,“ komentoval postup Darling. Northern Rock je největší britskou obětí hypoteční krize v USA. Vláda už na podporu banky vynaložila zhruba 25 miliard liber, tedy v přepočtu 843 miliard korun. Dle kabinetu je převzetí banky nejlepším způsobem, jak ochránit zájmy daňových poplatníků. Přestože jim znárodněním Northern Rocku připsala jeho závazky ve výši 90 miliard liber, o které se navýšil veřejný dluh. Ten tak poprvé po jedenácti letech překročil úroveň 40 procent HDP.
Britská vláda nejprve uvažovala o tom, že Northern Rock dostane z potíží soukromý investor. Zájem o hypoteční ústav projevily společnost Virgin Group miliardáře Richarda Bransona, tým manažerů poskytovatele hypoték a investiční banka Olivant. Ta však svou nabídku nakonec stáhla. Agentura AP favorizovala Virgin Group, která prý předložila nejlukrativnější návrh. Slibovala, že bance poskytne dostatek provozní hotovosti na stabilizaci. Branson chtěl posílit banku okamžitou finanční injekcí ve výši 1,25 miliardy liber, což odpovídá téměř 43 miliardám korun. To by mu zaručovalo zisk až 55 procent akcií banky. „Učinili jsme nabídku, která má podnik stabilizovat a přebudovat na důvěryhodnou a prosperující instituci pod značkou Virgin s vyhlídkami na dlouhodobé fungování,“ konstatoval Brian Pitman, který se měl stát ředitelem nového ústavu s názvem Virgin Bank. Northern Rock zpočátku nabídku Virgin Group podporoval, ale později vedení společnosti přišlo s vlastním návrhem na řešení situace. Banka si měla zajistit alespoň 500 milionů liber a odprodat část svých aktiv.

Jediná správná věc.

Po pěti měsících vyjednávání přistoupil kabinet ke znárodnění problémové banky. „Učinili jsme správnou věc, ve správný čas a ze správných důvodů,“ konstatoval Gordon Brown na tiskové konferenci minulý týden. A dodal, že je potěšen, že se komplikace dále nešíří a není tedy ohrožen celý bankovní systém. Brownovo rozhodnutí však vyvolalo vlnu kritiky a prakticky okamžitě se stalo předmětem politického sporu. Philip Hammond, mluvčí konzervativní opozice pro otázky financí, zpochybnil smysl celé operace ještě předtím, než labouristická vláda svůj záměr oficiálně oznámila. Nespokojenost navíc zesílila po zjištění, že ministerstvo financí ponechalo 40 miliard liber bonitních hypotečních úvěrů Northern Rocku v soukromé offshorové společnosti Granite, kterou vláda znárodnit nehodlá.
Nesouhlasné hlasy upozorňují také na to, že kabinet měl problémy Northern Rocku řešit již před půl rokem, a nikoli až v době, kdy z banky téměř nic nezbylo. Komentátoři navíc upozorňují, že znárodnění je obecně špatné řešení a poškodí ekonomickou pověst labouristické vlády. Analytici se obávají, že místo radikální restrukturalizace nastane protahování úpadku ústavu. Velké finanční domy poukazují na to, že znárodnění jedné banky pro ně znamená konkurenční nevýhodu. Tři britské hypoteční banky již přestaly nabízet možnost úvěrování až do výše 125 procent hodnoty nemovitosti. Lídrem v poskytování tohoto typu hypoték byl právě Northern Rock.
Kritické názory na znárodnění převládají i v britském tisku. Jednou z mála výjimek je list The Sun, který patří Rupertu Murdochovi. Ten napsal, že ministerský předseda přijal statečné rozhodnutí a že má jako jediný dostatek důvěryhodnosti, aby bylo možné se spolehnout, že přijme obtížná rozhodnutí, která ho čekají. Na stranu Browna se postavili také komentátoři z Financial Times. Ti považují znárodnění Northern Rocku za jedinou správnou věc. Dle jejich názoru hrozilo, že daňoví poplatníci budou sice banku subvencovat v době hledání nového vlastníka, ale nebudou mít podíl na výnosech, až bude zdravá.
Northern Rock nyní vede Ron Sandler, který už před kolapsem zachránil pojišťovací ústav Lloyd’s of London. Tvrdí, že banka dostala čas na stabilizaci a má šanci se z problémů vymanit. „Veřejná správa se netýká toho, že bychom banku dovedli ke kolapsu. Celé se to týká pouze stabilizace,“ tvrdí Sandler. Jisté je, že zajišťování rovnováhy bude spojené se zeštíhlením – a tedy s propuštěním. Ekonomové očekávají, že by o práci mohla přijít až necelá polovina z 6500 zaměstnanců.

Chystají žaloby.

Pochopitelně nejkritičtěji se ke znárodnění vyjadřují akcionáři banky, jejichž akcie jsou dnes prakticky bezcenné. Poslední den obchodování (pátek 15. února) se prodávaly za 90 pencí, následující pondělí se s nimi již neobchodovalo. Značné ztráty utrpěli podílníci již mnohem dříve, a to především kvůli chybám vedení banky. Ještě před rokem se akcie Northern Rock prodávaly přibližně za 12,5 libry.
Z prohlášení ministra financí Darlinga vyplývá, že se akcionáři, kterých je dle údajů listu Guardian sto tisíc, dočkají jen minimálního odškodnění. Výši náhrad určí nezávislý odhadce tak, jako by banka žádnou vládní podporu nezískala. Podle televizní stanice Sky News měl Northern Rock loni v létě hodnotu zhruba 5,3 miliardy liber, nyní se blíží 375 milionům. Guardian uvádí, že akcionáři požadují náhradu za jeden cenný papír ve výši čtyř liber. To by znamenalo vyplatit celkově přibližně 1,6 miliardy liber.
Poškození s plánem Darlinga nesouhlasí. „Právní zákrok ze strany akcionářů je takřka nevyhnutelný,“ řekl agentuře Reuters analytik James Hutson z firmy Keefe, Bruyette & Woods. Fond SRM, který je společně s fondem RAB největším podílníkem, pohrozil vládě žalobou v případě, že banku znárodní a nevrátí investorům alespoň nominální hodnotu akcií. Ta je však více než čtyřnásobně nad nynější tržní hodnotou akcií. „Je to velmi smutný den pro akciový trh, bankovní sektor a reputaci Británie jako finančního centra,“ komentoval rozhodnutí o znárodnění banky šéf SRM Jon Wood.
S podobnými dopady hypoteční krize jako ve Velké Británii se také musely vyrovnat Spojené státy americké. Jejich postup se však od britského lišil. Poskytovatelé úvěrů na bydlení vyřešili problém nalezením soukromého investora. Největší americkou hypoteční banku – Countrywide Financial – převzal finanční ústav Bank of America. Objem transakce se vyšplhal na zhruba čtyři miliardy dolarů, tedy 70 miliard korun. Obchodem se zřejmě předešlo patrně největšímu kolapsu, který by zřejmě nastal kvůli potížím na realitním trhu v USA. Akcionáři banky Countrywide dostanou za každou akcii 0,1822 akcie Bank of America. Pro Countrywide znamená akvizice šanci na záchranu. Potýká se se ztrátami, které mu vznikly poklesem hodnoty hypotečních zástavních listů, zhoršením platební morálky klientů a celkově horší důvěrou ve finančním sektoru. Navíc čelí žalobám, vyšetřování ze strany regulačních orgánů a také podezření, zda její šéf za práci nedostával až příliš mnoho peněz.