Inspirace je na dohled

20. května 2008, 12:50 - Jarmila Šťastná
20. května 2008, 12:50

Expanze z rakouských firem posiluje české odpadové hospodářství

Firmy působící v Česku v oblasti odpadového hospodářství se v posledních letech dokázaly zařadit mezi tuzemskou podnikatelskou elitu. Vliv na jejich rychlý růst má sousedství Německa a Rakouska, zemí, které jsou v nakládání s odpady a jejich využití na evropské špičce. Přitom příbuzná struktura obyvatel a způsob života umožňuje přebírání manažerských a technologických postupů. Rozlohou i počtem obyvatel je nám nejpodobnější Rakousko, které má vysoký podíl ekologického průmyslu na hrubém domácím produktu (zaujímá druhé místo v Evropské unii). V Rakousku se věnuje odpadovému hospodářství asi 800 podniků s celkovým obratem téměř 3 miliard eur.

Čas konsolidace V Česku se podle údajů Hospodářské komory věnuje odstraňování odpadů a nakládání s ním, recyklaci a druhotným surovinám asi tři tisíce firem, což je číslo ve srovnáním s Rakouskem velmi vysoké. Pravděpodobné je, že v českém odpadovém hospodářství končí období živelného rozvoje menších firem, na které nyní navazuje postupná konsolidace do rukou větších společností. Ty přicházejí nejčastěji ze zahraničí a podíl rakouských podniků na tomto procesu rozhodně není zanedbatelný. Příkladem velmi aktivního hráče je společnost AVE CZ odpadové hospodářství, patřící do jednoho z největších evropských infrastrukturních koncernů - ENERGIE AG Oberösterreich. V Česku působí od roku 1992 a její konsolidovaný obrat loni dosáhl téměř 1,7 miliardy korun. Rok předtím to bylo 1,1 miliardy. Také počet zaměstnanců stoupl o téměř čtyři stovky. Společnost tím během jednoho roku razantně naplnila záměr, o němž v roce 2006 informoval její jednatel Roman Mužík: expandovat na českém území a získat menší odpadářské podniky působící v městech nebo regionálně. Jen za minulý rok akvírovala společnost AVE CZ čtyři významné regionální firmy.

Certifikace proti dumpingu Zkušeností z Rakouska využila i Česká asociace odpadového hospodářství (ČAOH). Podle jejího výkonného ředitele Petra Měchury se v našem konkurenčním prostředí pohybují subjekty, které zdaleka nemohou poskytnout potřebné záruky, a přesto se účastní veřejných obchodních soutěží. Nezřídka v nich vítězí dumpingovými cenami. Podle vzoru partnerských organizací v Rakousku a v Německu dala ČAOH podnět pro udělování certifikátu Odborný podnik pro nakládání s odpady. Jde o typ odborné certifikace v odpadovém hospodářství, která již v tomto oboru zcela zastínila certifikace typu ISO nebo EMAS.

Rakouská inspirace Z Rakouska by také stálo za to převzít přístup k energetickému využití odpadů. Zatímco v Rakousku patří tyto technologie ke standardně využívaným, v Česku je ministerstvo životního prostředí stále jednoznačně proti. Nejedná se jen o spalovny komunálních odpadů. Připravovaná špičková rekonstrukce spalovny průmyslových odpadů v Pardubicích-Semtíně, kterou chce provést společnost AVE CZ, se zpomaluje právě kvůli postoji úřadů. Technický ředitel AVE CZ Jiří Čenský říká: „Předpokládáme, že modernizací pomůžeme splnit záměry Plánu odpadového hospodářství České republiky, který s touto spalovnou počítá jako s místem pro odstraňování či využívání průmyslových odpadů. Přesto po dvou letech příprav vidíme, že schválení není jednoduchý proces, ačkoli se jedná o lokalitu s výskytem velkého množství odpadů vhodných pro toto zařízení.“
Tento postřeh potvrzuje další společnost s rakouským kapitálem - Rumpold. Vyrábí alternativní palivo z odpadů v obci Mýto nedaleko Rokycan. Na webových stránkách společnost mimo jiné uvádí: Další vývoj provozovny závisí především na nově chystané právní úpravě, která je zatím, bohužel, svázána neurčitými a nepodloženými obavami z využívání odpadu jako alternativního paliva. Možná by stačilo zaměřit více pozornosti na sousední Rakousko, zemi, o které jen těžko někdo může říct, že by se nechovala silně ekologicky.

FOTO: Obr. 1: Jiří Čenský: „Energetické využití odpadů může být špičkovou technologií“
Obr. 2: Odpadové hospodářství v menších městech a regionech postupně přechází do rukou nadnárodních firem (třeba vůz nebo provozovna AVE CZ)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Cnews FM: Sžili jsme se s Firefoxem Quantum, nebo jsme ho vyhodili z okna? [podcast]
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít