Insolvenční řežba. Proti vládnímu návrhu oddlužení protestují věřitelé i experti - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Insolvenční řežba. Proti vládnímu návrhu oddlužení protestují věřitelé i experti

,
Insolvenční řežba. Proti vládnímu návrhu oddlužení protestují věřitelé i experti
Zdroj: Shutterstock

Oddlužení má podle představ vlády trvat jen tři roky, dlužníci by nemuseli splatit ani třetinu závazků.

Kosmetička Lucie nezvládala splácet své závazky, v roce 2018 proto požádala o oddlužení. Krajský soud v Brně souhlasil. V den, kdy soudce o oddlužení rozhodl, si ještě mladá podnikatelka stihla u společnosti T-Mobile pořídit na splátky telefon za 16,7 tisíce korun.

Pohledávka skončila jako jedna z přihlášených v insolvenčním rejstříku. Dluhy paní Lucie se vyšplhaly kvůli několika úvěrům včetně směnky a půjčky na auto skoro k dvěma milionům korun.

„Požádáním o oddlužení dávám najevo své odhodlání uhradit alespoň třicet procent svých dluhů a zařadit se opět mezi nezadlužené lidi,“ píše Lucie v návrhu na pětileté oddlužení. Příjmy z její podnikatelské činnosti, které přiznává soudu, jsou nižší než nezabavitelné minimum a insolvenční správce jí nesmí nic srážet. Svým věřitelům nikdy nevrátí zhruba 1,3 milionu korun plus smluvní úroky či úroky z prodlení.

Pokud by paní Lucie vyčkala do druhé poloviny příštího roku, nejenže by mohla věřitelům splatit ještě méně než zmíněných třicet procent, bez dluhů by mohla být namísto za pět let už za tři roky.

Počítá s tím novinka, na kterou ministři kývli před dvěma týdny. Nyní vládní návrh, jímž se mění zákon o úpadku a způsobech jeho řešení, mají posoudit poslanci a senátoři. Platit má začít v polovině příštího roku.

Jedná se o další z řady změn v legislativě týkající se problematiky nesplácených dluhů. V obsáhlé důvodové zprávě k této novince samo ministerstvo spravedlnosti přiznává, že se úprava této oblasti často…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?