Inovátoři místo montérů

23. června 2010, 02:00 - Jan Němec
23. června 2010, 02:00

Pokud chce Česká republika obstát v příštích letech v tvrdé globální konkurenci, musí investovat do vědy, vzdělání, inovací a zvýšení konkurenceschopnosti. Nesmíme být zemí montoven. Podobná prohlášení slyšíme od českých politiků už několik let. Ve skutečnosti se toho ale pro posílení konkurenceschopnosti a odstřihnutí Česka od závislosti na montovnách příliš neudělalo.

Státní výdaje na vědu a výzkum se zvyšovaly minimálně, pokusy o reformu školství zkrachovaly v několika variantách několika různých ministrů. A tak je české hospodářství stále závislé například na zahraničních automobilkách, které na sebe váží desítky českých firem – dodavatelů. Jak škodlivá je tato závislost, ukázala současná ekonomická recese. V automobilkách se propouštělo a padl také nejeden český subdodavatel, který najednou neměl komu prodávat autodíly. O tom, že v automobilkách u pásů nepracuje zrovna výkvět tuzemské inteligence, snad ani není třeba se zmiňovat.

Jedním z předpokladů přeměny Česka ze země montoven na konkurenceschopnou štiku je udržení nejlepších odborníků. Ti totiž dnes často kvůli lepším podmínkám utíkají do zahraničí. Jak to dokázat? Zkoušejí to třeba podnikatelské inkubátory, které spolupracují s univerzitami a díky tomu se jim daří odchytit některé z talentovaných studentů už na škole. Ti pak mohou v „chráněných“ podmínkách rozvíjet své nápady. V inkubátoru se učí, jak inovace převést do praxe a vydělat na nich peníze.

Podle zkušeností je „inkubovaná“ firma na trhu daleko odolnější než průměrný podnik. Zatímco úmrtnost běžných začínajících firem dosahuje až 80 procent, „dítka z inkubátorů“ přežijí v průměru ve čtyřech z pěti případů. Dalším pozitivem je udržení mozků v regionu. Firmy si vytvoří vazbu na další místní společnosti a v naprosté většině nemají potřebu stěhovat se jinam, ani když „vyspějí“. Samozřejmě vytvářejí také pracovní místa. Není jich tolik, jako v případě pásové výroby, zato jsou ale vysoce kvalifikovaná a jejich výsledkem jsou výrobky nebo služby s vysokou přidanou hodnotou.

Je jasné, že inkubátory nebudou spásou českého hospodářství a hvězdní podnikatelé z nich nebudou vycházet po stovkách. Vzhledem ke zkušenostem ze zemí, které vévodí žebříčkům konkurenceschopnosti a jimž bychom se rádi přiblížili, jsou ale důležitou součástí moderní ekonomiky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných…
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Technologie
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
HP představilo pracovní konvertibilní tablet pro lidi pracující s nástroji firmy Adobe
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít