Inovace v době krize

10. února 2009, 12:01 - Ivan Pilný
10. února 2009, 12:01

Přidělování financí na vědu a výzkum by mělo radikálně změnit kritéria

Historie nám říká, že k přežití krize nestačí jen ořezávání nákladů, ale také koncentrace a investice do inovací. V této souvislosti strategie některých firem, ale i státu, přidávat zdroje do vědy, výzkumu a inovací dává smysl. Je ovšem nutné uvědomit si, že pouhý záměr a peníze nestačí. Je třeba mít vzdělanou pracovní sílu, která přemýšlí, nebojí se riskovat a chápe souvislosti. Pracovní síla musí být mobilní, aby byla možná její relokace z neprofitabilních do profitabilních sfér.
Toto všechno jsou dlouhodobé cíle, těžko budou mít okamžitý dopad na řešení krize. Nicméně je třeba začít, byť jsme na startu zaspali, a držet tempo. Musíme také tlačit na to, aby přidělování financí do těchto oblastí včetně evropských fondů radikálně změnilo kritéria. Je absurdní, že projekty aplikovaného výzkumu žádající o dotace nesmí končit výrobkem nebo službou! Vlastní výzkum uzavřený publikováním ve vědeckých periodikách nebo pouhé udělení patentu nestačí. Pokud výsledky nebudou konvertovány ve výrobek nebo službu a co nejrychleji umístěny na trh, budou přidělené prostředky více méně promrhány. V současnosti se tak děje z 90 procent. To si prostě nemůžeme dovolit, ani kdyby nám krize nebušila na vrata. Financování musí být také mnohem flexibilnější a snadněji dostupné. Nelze se prodírat pomocí konzultantů přes administrativní bariéry. Kritéria přidělení se musí vázat na jasný byznys plán. Pokud není zřejmé, kdy, jak a na co budou prostředky čerpány, nemohou být vůbec přiděleny. Nejsou-li kritéria plněna, mělo by dojít k okamžitému ukončení financování. Velká rezerva je ve spolupráci vědecké a akademické sféry se sférou komerční. O tomto problému se hodně diskutuje, ale místo systémového řešení je spolupráce stále ad hoc.
Vliv vědy a výzkumu na inovace není ve všech odvětvích stejný. Někde dochází k inovacím procesů, jinde se prosadí využití nových technologií prostě nákupem. Podpora nákupu nových technologií je určitě řešením, jehož výsledky se dostaví poměrně rychle. Zbývá jen doufat, že všeobecné krácení rozpočtů bude prováděno s rozumem a s ohledem na budoucnost.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít