Inkoust, nebo laser? Nebo ještě jehličky?

29. září 2003, 00:00 - Přílohu Speciál připravili ZDENĚK KUBÍN, JAKUB TUREK
29. září 2003, 00:00

MNOHO MALÝCH FIREM, ŽIVNOSTNÍKŮ A SAMOSTATNĚ VÝDĚLEČNÝCH OSOB ŘEŠÍ JAKOU SI KOUPIT TISKÁRNU. NA VÝBĚR JSOU DRAŽŠÍ LASEROVÉ, LEVNĚJŠÍ INKOUSTOVÉ A STÁLE JEŠTĚ I ZDÁNLIVĚ ZASTARALÉ JEHLIČKOVÉ.

Jakou tiskárnu je vhodné si pořídit do malé firmy

LASEROVÉ:

devět tisíc za levné modely, barva nejméně za pětadvacet

Nejvyšší třídou jsou laserové tiskárny. Jejich pořizovací cena je sice vyšší než inkoustové konkurence, ale provoz je naopak levnější. Náplně s barvou vydrží několikanásobně déle. Jsou vhodné především tam, kde je potřeba prezentovat textové materiály v dobré kvalitě. Tisk je bezchybný, ostrý a s jasnými hranami. Barevné laserové tiskárny se používají málo, protože jsou zatím velmi drahé.

INKOUSTOVÉ:

od dvou do dvaceti tisíc korun

Inkoustové tiskárny jsou určeny k použití doma nebo v malé firmě, pokud potřebujete tu a tam vytisknout hezkou prezentaci, barevnou fotografii nebo kopii nějaké internetové stránky. Hlavní náklady nejdou na vrub samotné tiskárny, ale spotřebního materiálu, a tedy zásobníku s barvami a papíru. Obvykle platí, že čím je levnější tiskárna, tím dražší je její provoz. Před koupí je tedy třeba odhadnout, kolik potištěných stran bude muset tiskárna vyprodukovat.

JEHLIČKOVÉ:

tři až deset tisíc korun

Zdálo by se, že doba pištících jehličkových tiskáren je dávno pryč. Ale není to pravda. V místech, kde není třeba příliš kvalitní tisk a jde spíše o nízké náklady, se stále uplatňují. Na tak zvaný „traktorový“ nebo „nekonečný“ papír se tisknou například sestavy pro účetnictví nebo výpisy z automaticky řízených provozů. Tiskárny všech modelů, typů i druhů tisknou na stále rozmanitější papíry a fólie, jsou stále rychlejší a obrázky z nich jsou realističtější. Uvádíme výběr novinek od renomovaných výrobců.

HP DESKJET 9300

Nová barevná inkoustová tiskárna společnosti Hewlett Packard Deskjet 9300 je určena pro domácnosti a malé firmy. Rychle tiskne na široké spektrum médií (fotopapír, kancelářský papír, karton, obálky, pohlednice, plakáty) a formátů (A6 až A3). Rozlišení až 4800 dpi, rychlost 14 stran za minutu černobíle nebo 11 stran za minutu barevně. Tiskárna využívá fototiskovou technologii HP PhotoREt III. Orientační cena je 13 000 Kč.

HP DESKJET 5652

Špičkou mezi novinkami od HP je DeskJet 5652, barevná inkoustová tiskárna, která dovede v dokonalé kvalitě vytisknout 21 černobílých nebo 15 barevných stran za minutu. Samozřejmostí je poslední fototisková technologie PhotoREt IV, která znamená tisk fotografickou hlavou šestibarevným soutiskem. Zajímavými funkcemi jsou možnost nastavovat kvalitu tisku tlačítkem přímo na přístroji a rozšířený tisk bez okrajů. Za příplatek si můžete pořídit i modul pro oboustranný tisk. Orientační cena je 5000 Kč.

CANON i450

Chcete-li si pořídit domů nebo do své kanceláře spolehlivou inkoustovou tiskárnu osvědčené značky, s Canonem i450 neprohloupíte. Maximální rozlišení 4800×1200 dpi, rychlost tisku 18 černobílých a 12 barevných stran za minutu a možnost tisknout i na silnější materiály až do gramáže 270 g/m 2 jsou hlavními přednostmi nového Canonu. Tiskárna, ač obsahuje zásobník na 100 listů papíru, je skladná - hlavně díky výklopnému výstupnímu držáku. Tisk je možný přes přídavný USB port přímo z digitálních fotoaparátů. Cena je 4400 Kč.

CANON BUBBLE JET i560

Tato barevná inkoustová tiskárna dosahuje rychlosti 22 stránek za minutu (černobíle) a 15 stránek za minutu (barevně). Maximální rozlišení 4800×1200 dpi. Nový Canon používá technologii Single Ink, jejíž výhoda spočívá v možnosti měnit nezávisle na sobě pouze ty barevné zásobníky, ve kterých došel inkoust. Norma PictBridge, kterou tiskárna respektuje, zase umožňuje přímý tisk z libovolného digitálního fotoaparátu s touto normou přímo přes USB kabel. Cena je 8000 Kč.

RICOH AP1910

Černobílá laserová tiskárna Ricoh AP1910 přináší do malých a středních firem rychlost a spolehlivost. Na tomto Ricohu vytisknete 19 stran za minutu, z toho první strana je po zahřátí tiskárny hotová do 10 sekund. Rozlišení 600 dpi (s rozšířeným modemem 1200 dpi). Doporučený výkon 15 000 stran měsíčně, výdrž tonerové kartridže je 6000 stran. Tisknout lze na silný papír až do gramáže 160g/m 2. Tiskárna obsahuje vnitřní paměť o velikosti 12 MB. V dražším provedení AP1910N získáte navíc 4 MB paměti a síťovou kartu. Cena je 18 200 Kč (AP1910), resp. 25 500 Kč (AP1910N).

RICOH AFICIO CL3000DN

Barevná laserová tiskárna Ricoh Aficio CL3000DN se síťovou kartou a duplexní jednotkou najde užití ve větších kancelářích, kde kvalitní barevný tisk potřebuje využívat více uživatelů. Zásobník pojme 530 listů papíru A4, dvouřádkový displej je plně lokalizován do češtiny a tiskárna umí i takové kousky, jako je zkušební vytištění první sady s možností po kontrole jednoduše povolit další již připravený tisk nebo tzv. důvěrný tisk (dokument odeslaný na síťovou tiskárnu se vytiskne až po zadání hesla). Rychlost tisku: 20 černobílých a 16 barevných stran za minutu, rozměry: 419x536x 395 mm, hmotnost: 32 kg. Cena je 103 000 Kč.

BROTHER MFC-890

Základem multifunkčního zařízení Brother MFC-890, které může sloužit jako tiskárna, fax, skener a kopírka, je inkoustový tisk, takže vše může probíhat v barvě. Přístroj dobře poslouží v malé kanceláři, pracuje samostatně i ve spojení s počítačem. Jeho výhodou je vestavěná čtečka paměťových karet, která umožňuje přímý tisk dat na nich uložených. Kvalita tisku je dobrá, nevýhodou je pomalá rychlost. Namísto výrobcem udávaných 20 černobílých stran za minutu počítejte raději nejvýše s poloviční rychlostí. Rozlišení tisku 2400×1200, česká lokalizace dvouřádkového displeje. Cena je 17 000 Kč.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Chrome 62 má častěji upozornit na nezabezpečené weby. Nějak to ale nefunguje
Samsung má hotový 8nm proces, poslední před EUV. Výroba může začít, zájem má Qualcomm
Jak ve Windows 10 Fall Creators Update odstraněním staré instalace systému ušetřit pár „giga“?
Photoshop se naučí nová kouzla. Chybějící obraz doplní díky umělé inteligenci
Vodafone reaguje na konkurenci. Za 599 Kč nabídne neomezený LTE internet na doma
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít