Informační technologie

25. října 2007, 20:28 - Ondřej Hergesell
25. října 2007, 20:28

Krátce

E-government do roku 2010

Projekt e-governmentu, který umožní lidem elektronickou komunikaci s úřady, začne naplno fungovat do konce volebního období současné vlády. Tedy do roku 2010. Minulý týden to prohlásil ministr vnitra a informatiky Ivan Langer. Aby občané nemuseli obíhat mezi jednotlivými úřady, ale mohli si na jednom místě vyřídit vše, co se týká státní správy, je zapotřebí vybudovat jednotný informační systém pro úřady a schválit zákon o e-governmentu. Kromě zjednodušené komunikace s úředníky by měl nový systém vést ke snížení počtu průkazů, kteří lidé nosí u sebe, protože veškeré důležité informace by měly být uloženy na jedné čipové kartě.

Fotomobil s optickým zoomem

Samsung Electronics uvedla na český trh mobilní telefon Samsung G800, který má v sobě zabudovaný - jako první na světě – digitální fotoaparát s rozlišením pěti megapixelů a trojnásobným optickým zoomem. Focený objekt lze tak až trojnásobně přiblížit, aniž by se snížila kvalita fotografie. Mobil je vybaven dalšími funkcemi známými z digitálních fotoaparátů – xenonovým bleskem, panoramatickými fotografiemi, možností sekvenčního focení či detailů v makro režimu. Fotografie a videosekvence lze posílat prostřednictvím technologie třetí generace mobilů a systému HSDPA. V české maloobchodní síti by se měl G800 objevit v listopadu za cenu kolem patnácti tisíc korun včetně DPH.

Telefónice rostl zisk

Telefónica O2 Czech Republic, největší tuzemská telekomunikační firma, vydělala za tři čtvrtletí letošního roku 7,6 miliardy čistého zisku, což je o jedenáct procent více než ve srovnatelném období loňského roku. Tržby se zlepšily o tři procenta na 47 miliard. „Výsledky vzrostly jak díky silnému mobilnímu sektoru, tak kvůli posilujícímu segmentu pevných linek. Ten stále vykazuje zlepšující se trend v oblasti vysokorychlostního internetu a ICT služeb,“ prohlásil Salvador Anglada, generální ředitel firmy. Telefónika O2 se musí nadále vypořádávat s klesajícím počtem zákazníků fixních linek; meziroční propad dosáhl téměř šestnácti procent, přičemž operátor nyní provozuje 2,135 milionu přípojek. O čtyři procenta na 4,967 milionu naopak vzrostl počet mobilních zákazníků O2.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít