INFORMAČNÍ MÍSTA SKUTEČNĚ POMÁHAJÍ

06. června 2005, 00:00 - admin
06. června 2005, 00:00

Hospodářská komoraHospodářská komora ČR od října roku 2003 realizuje projekt Informační místa pro podnikatele (InMP). Prostřednictvím tohoto projektu, který má kanceláře v téměř 150 místech České republiky, se v polovině května uskutečnilo dotazníkové šetření mezi podnikateli.

**Hospodářská komora

Hospodářská komora ČR od října roku 2003 realizuje projekt Informační místa pro podnikatele (InMP). Prostřednictvím tohoto projektu, který má kanceláře v téměř 150 místech České republiky, se v polovině května uskutečnilo dotazníkové šetření mezi podnikateli. Cílem šetření bylo zjistit, jaký ekonomický efekt plyne pro podnikatele (tedy i pro stát) díky tomu, že se zájemci se svými dotazy obrátili na kancelář InMP, prostřednictvím které získali informace důležité pro jejich činnost.

Z průzkumu vyplynulo, že odpověď získaná díky InMP měla u 65 procent firem přímý nebo nepřímý ekonomický efekt na zprostředkování obchodních kontaktů. Stejnému množství firem pomohla informace také ke snížení nákladů. Finančním ztrátám se díky InMP vyhnulo 45 procent respondentů.

Podle statistických podkladů obdržela zmíněná místa v období od 15. února 2004 do 15. května 2005 celkem 18 879 dotazů. Z toho se 1199 týkalo zprostředkování obchodních kontaktů, 1541 dotazů se týkalo výrobních problémů a 4301 dotazů bylo zaměřeno na legislativu. Celkový ekonomický efekt ve zjišťovaných třech oblastech je vypočítán podle dílčích odhadů podnikatelů (a na základě četnosti dotazů v jednotlivých oblastech) na 650,4 milionu korun.

Konkrétně u prvního dotazu, zda odpověď z InMP pomohla podnikateli ke zvýšení obratu díky zprostředkování obchodních kontaktů, činí celkový odhad ekonomického efektu 233 milionů korun. U druhé sledované oblasti - úspory nákladů - se celkový ekonomický efekt blíží 136 milionům korun. U poslední otázky -zda podnikatel díky InMP předešel finančním problémům nebo sankcím - jsme celkový výsledek vyčíslili na 282 milionů korun. Ze statistických údajů také vyplývá, že přibližně čtyři tisíce podnikatelů se díky konzultaci v InMP vyhnulo konfliktu se zákony nebo předpisy.

„Jde o velmi přibližné výsledky. Alespoň částečně ale vyčíslují cenu informací, které jsou formou veřejné služby podnikatelům v rámci projektu poskytovány zdarma,“ říká prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Sama komora odhaduje přesnost výsledků průzkumu na plus minus 20 procent. Podle Drábka ale i tato přibližná čísla jasně hovoří o tom, že projekt InMP našel v podnikatelském prostředí své nezpochybnitelné opodstatnění.

„Šetření mezi klienty projektu dokazuje, že se vynaložená investice desetkrát vrací,“ komentuje výsledky Vladimír Šiška, tajemník úřadu Hospodářské komory. „Počet dotazů je také důkazem toho, že i v dnešní době elektronické komunikace existuje velká skupina podnikatelů, která požaduje kontaktní způsob získávání informací,“ dodává.

Projekt je financován kromě jiného také z prostředků ze státního rozpočtu. V letošním roce bylo na provoz InMP vyčleněno ze státní kasy 100 milionů korun.

Tuto část připravuje Hospodářská komora ČR 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za…
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Technologie
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Galaxy S9 uvidíme už za sedm týdnů. Samsung jej přiveze na CES 2018
Herní počítač pod stromeček II: levná sestava do 20 tisíc [Vánoce 2017]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít