Inflace v září meziročně zrychlila na 1,8 procenta

10. října 2011, 12:57 - Profit, TZ
10. října 2011, 12:57

Meziroční míra inflace v září mírně zrychlila na 1,8 procenta z 1,7 procenta v srpnu. Informoval o tom v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ).

Foto: Profimedia.cz

Díky konci turistické sezony a sezonnímu zlevňování v sektoru potravin jsme očekávali meziměsíční snížení inflace o 0,2 procenta,“ uvedl pro agenturu Mediafax Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky. Meziměsíční pokles spotřebitelských cen v září o 0,2 % ovlivnilo podobně jako v minulých letech především snížení cen dovolených s komplexními službami o 13,3 procenta v důsledku končící letní sezóny.

V dopravě byly nižší ceny pohonných hmot o 0,2 procenta. Z potravin se snížily ceny zejména jedlých olejů o 2,6 procenta, jablek o šest procent, peckovin a bobulovin o 8,6 procenta, brambor o 5,5 procenta, ostatní zeleniny (kořenové a košťálové) o 9,8 procenta.

Na zvyšování cenové úrovně působilo zejména zvýšení cen oděvů o 1,7 procenta a obuvi o 3,6 procenta. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje vzrostly hlavně ceny chleba o 1,6 procenta, vajec o 9,9 procenta, citrusů o sedm procent, plodové zeleniny o 17,6 procenta, marmelád a džemů o 4,4 procenta a nealkoholických nápojů o jedno procento.

V souvislosti se zahájením nového školního roku vzrostly poplatky v mateřských školách o 4,1 procenta, ve školních družinách o 5,9 procenta, školné na soukromých středních školách o 1,5 procenta, vyšších odborných a vysokých školách o 2,4 procenta. Podobně v oddíle stravování a ubytování vzrostly ceny stravování v mateřských školách o 3,5 procenta, ve školních jídelnách o 2,6 procenta a za ubytování v internátech o 2,1 procenta. Ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,2 procenta a ceny služeb klesly o 0,7 procenta.

Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v září o 1,8 procenta, což je o 0,1 procentního bodu více než v srpnu. Tento vývoj ovlivnilo zrychlení cenového růstu zejména v oddílech potraviny a nealkoholické nápoje, doprava, stravování a ubytování.

V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje zrychlil růst cen zejména běžného pečiva na 39 procent (ze 33,7 % v srpnu), cukru na 33,7 procenta (z 27,3 % v srpnu) a nealkoholických nápojů na 9,5 procenta (z 8,8 % v srpnu). U ovoce zmírnil pokles cen v září na 6,4 procenta (ze 7,3 % v srpnu). V dopravě zrychlil růst cen pohonných hmot, které byly v září meziročně vyšší o 10,7 procenta (v srpnu o 9,9 %).

Největší vliv na meziroční růst celkové hladiny spotřebitelských cen měly ceny v oddílech potraviny a nealkoholické nápoje a bydlení. Čisté nájemné se zvýšilo o 3,3 procenta, v tom regulované nájemné vzrostlo o devět procent a tržní o 0,8 procenta. Nižší než loni byly ceny v oddíle odívání a obuv vlivem poklesu cen oděvů o 1,9 procenta. Pokračoval meziroční pokles cen přístrojů a spotřebičů pro domácnost (o 5,2 %). V oddíle pošty a telekomunikace klesly ceny mobilních telefonů o 9,6 procenta. V oddíle rekreace a kultura byly i nadále nižší ceny audiovizuálních a fotografických zařízení a zařízení pro zpracování dat (o 12,1 %). Ceny dovolených s komplexními službami byly o jedno procento nižší než v září 2010.

Ceny zboží úhrnem vzrostly o 2,3 procenta a ceny služeb o 1,1 procenta. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení imputovaného nájemného byl meziročně 102 procent.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít