Inflace v červenci zrychlila na 2,9 procenta. Rostou náklady na bydlení - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Inflace v červenci zrychlila na 2,9 procenta. Rostou náklady na bydlení

, čtk,
Inflace v červenci zrychlila na 2,9 procenta. Rostou náklady na bydlení
Zdroj: Hynek Glos/Euro

Spotřebitelské ceny v červenci zrychlily meziroční růst na 2,9 procenta z červnových 2,7 procenta. Ceny tlačily vzhůru rostoucí náklady na bydlení, jako je nájemné či elektřina, ale také dražší zelenina a maso. Levnější byly proti loňsku pohonné hmoty. Informoval o tom dnes Český statistický úřad. Podle analytiků je vyšší inflace dozvukem nedávného rychlého růstu mezd a dobrého výkonu ekonomiky. V delším období by měla inflace podle ekonomů postupně klesat.

Největší vliv na meziroční zvyšování cen mělo bydlení. Nájemné z bytu bylo o čtyři procenta vyšší než před rokem, elektřina podražila o 10,4 procenta, plyn o 3,6 procenta a vodné a stočné o 2,6 procenta. Druhý největší vliv na inflaci měly potraviny. Výrazný růst cen byl patrný u zeleniny. Naopak levnější byly proti loňskému červenci například pohonné hmoty.

„V současné inflaci ještě doznívá nedávný rychlý růst ekonomiky a tlak na růst mezd, který se kvůli nízkým maržím přenáší do cen zboží a služeb. Nicméně, nebe nad globální ekonomikou se postupně zatahuje, inflačních tlaků bude ubývat,“ uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

V srpnu by inflace měla podle analytika UniCredit Bank Patrika Rožumberského zpomalit kvůli vývoji cen potravin. „Zejména u brambor existuje velká šance na jejich podstatnější zlevnění. V dalších měsících však inflace může opět atakovat tříprocentní hranici,“ uvedl. Celkově ale podle analytika Raiffeisenbank Luboše Růžičky bude inflace v následujících čtvrtletích postupně zpomalovat směrem k dvouprocentnímu cíli centrální banky.


Zdroj: tradingeconomics.com

Proti červnu spotřebitelské ceny stouply o 0,4 procenta. Podepsaly se na tom zejména dovolené, které zdražily o 24,8 procenta.

Meziroční inflace v červenci byla o 0,2 procentního bodu vyšší, než odhadovala v aktuální prognóze Česká národní banka (ČNB). Odchylka od prognózy byla podle něj způsobena téměř výhradně vyšší než očekávanou jádrovou inflací, která nezahrnuje sezónní vlivy, vliv změn regulovaných cen či daňových úprav.

Dále čtěte:

Ministerstvo financí zlepšilo odhad růstu HDP, potáhne ho spotřeba domácností a investice firem

Českému vývozu na jaře dojde dech, varují exportéři

Zkouška orchestru, než začne stoupat voda. Recese přijde, jsme připraveni?

Německý rozpočet se může propadnout do schodku, varuje vládní dokument

Poučení z Velké recese? Jaksi nikde

Ochlazení ekonomiky? Zatím fakt nemrzne

Ohodnoťte tento článek
Diskuze