Inflace podle analytiků brzy opět vzroste

10. května 2017, 10:56 - čtk
10. května 2017, 10:56

Dnešní údaje o poklesu meziroční inflace jsou jen dočasným výkyvem. V dalších měsících by podle analytiků měla inflace opět růst. Dnešní data podle nich nemění pohled na další vývoj měnové politiky České národní banky. Ekonomové tak většinou očekávají začátek zvyšování sazeb ve třetím čtvrtletí letošního roku.

Meziroční růst spotřebitelských cen v dubnu zpomalil na dvě procenta z březnových 2,6 procenta. Ceny potravin a pohonných hmot meziročně zmírnily svůj růst. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny v dubnu již třetí měsíc v řadě nezměnily.

„Větší než námi očekávaný pokles inflace v dubnu nemění náš názor na vývoj úrokových sazeb ČNB, který jsme si udělali po jejím zasedání na začátku května. Snížení inflace vidíme jako dočasné, ovlivněné přechodnými vlivy. Nadále předpokládáme, že ČNB přistoupí k prvnímu navýšení úrokových sazeb ve třetím čtvrtletí,“ uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Inflace poroste i kvůli silné poptávce

I podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka se navzdory dubnovému zpomalení spotřebitelských cen nejeví příliš pravděpodobně, že by inflace v nadcházejících měsících dále zpomalovala. „Domácí poptávka totiž zůstává silná, což včera potvrdil růst maloobchodních tržeb a dnes zveřejněný pokles nezaměstnanosti,“ zdůraznil.

Rovněž podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera zůstává navzdory dubnovému zpomalení výhled na další vývoj inflace stabilní. „Inflace by se tak měla v dalších měsících opět dostat výrazněji nad cíl ČNB, což společně se začínajícím přehříváním ekonomiky bude vyžadovat další zpřísnění měnové politiky. Zahájení cyklu zvyšování sazeb tak nastane již v letošním roce a dnešní mírně slabší inflace na tomto výhledu nic nemění,“ upozornil.


Přečtěte si také:

Prohra v arbitráži: ČNB zaplatila stamiliony ČSOB


Hlavní ekonom Deloitte David Marek se domnívá, že po zbytek letošního roku se bude inflace pohybovat i nadále v blízkosti dvouprocentního inflačního cíle.

Podle ekonoma společnosti Roklen Michala Šoltése pak dubnová inflace zakládá k nejistotě ohledně dalšího průběhu a směřování měnové politiky, přičemž roste pravděpodobnost pozdějšího zvyšování úrokových sazeb. „Zatím se však jedná pouze o jeden údaj a je pravděpodobné, že se v dalších měsících inflace vrátí mírně nad dvouprocentní úroveň,“ odhadl.

Hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová uvedla, že po dnešních datech je pravděpodobnost srpnového zvýšení sazeb nižší. „Nicméně kurz koruny je zatím příliš slabý na to, aby ve druhé polovině roku začal ceny výrazněji brzdit. Pokud se kurz bude i v příštích týdnech pohybovat v dosavadním intervalu, první zvýšení sazeb po téměř deseti letech by mohlo přijít v listopadu,“ upřesnila.

Dále si přečtěte:

ČNB v březnu intervenovala za rekordních 520 miliard korunSdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co je dobré vědět o rozdílech mezi hrubou a superhrubou mzdou
9 otázek, na které se chcete zeptat při žádosti o starobní důchod
V Česku je již 131 dobíjecích stanic pro elektroauta
Z pokuty hned exekuce? To je nový trik některých dodavatelů
Co když se vám cestou z dovolené ztratí či poškodí zavazadla?
Auta
Retro: Lotus Omega ve své době zastínil BMW M, Mercedesy…
BMW poprvé ukazuje novou generaci řady 3. Zatím ale jako maskovaný prototyp
Seat Ibiza 1.0 TGI na brzdě: Jak se liší parametry při spalování CNG a benzinu?
Za stočený tachometr pokuta až půl milionu? Ministerstvo chce vytloukat klín klínem
Jaká jsou nejoblíbenější auta v zemích Evropy? O Octavii se zákazníci perou nejen u nás
Technologie
Přehled: Co byste měli vědet o hrubé a superhrubé mzdě?
Specifikace GeForce RTX 2080 a RTX 2080 Ti prozrazeny. Nvidia asi vydá obě najednou
Prodeje GPU pro těžbu klesly o 94 %, přesto měla Nvidia v Q2 tržby 3,12 miliardy $
Rusko chce recyklovatelné rakety, jako má Elon Musk
Cnews FM #205: Právo, morálka a hranice cenzury nejen v IT [podcast]
Hry pro příležitostné hráče