Inflace podle analytiků brzy opět vzroste

10. května 2017, 10:56 - čtk
10. května 2017, 10:56

Dnešní údaje o poklesu meziroční inflace jsou jen dočasným výkyvem. V dalších měsících by podle analytiků měla inflace opět růst. Dnešní data podle nich nemění pohled na další vývoj měnové politiky České národní banky. Ekonomové tak většinou očekávají začátek zvyšování sazeb ve třetím čtvrtletí letošního roku.

Meziroční růst spotřebitelských cen v dubnu zpomalil na dvě procenta z březnových 2,6 procenta. Ceny potravin a pohonných hmot meziročně zmírnily svůj růst. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny v dubnu již třetí měsíc v řadě nezměnily.

„Větší než námi očekávaný pokles inflace v dubnu nemění náš názor na vývoj úrokových sazeb ČNB, který jsme si udělali po jejím zasedání na začátku května. Snížení inflace vidíme jako dočasné, ovlivněné přechodnými vlivy. Nadále předpokládáme, že ČNB přistoupí k prvnímu navýšení úrokových sazeb ve třetím čtvrtletí,“ uvedl analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

Inflace poroste i kvůli silné poptávce

I podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka se navzdory dubnovému zpomalení spotřebitelských cen nejeví příliš pravděpodobně, že by inflace v nadcházejících měsících dále zpomalovala. „Domácí poptávka totiž zůstává silná, což včera potvrdil růst maloobchodních tržeb a dnes zveřejněný pokles nezaměstnanosti,“ zdůraznil.

Rovněž podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera zůstává navzdory dubnovému zpomalení výhled na další vývoj inflace stabilní. „Inflace by se tak měla v dalších měsících opět dostat výrazněji nad cíl ČNB, což společně se začínajícím přehříváním ekonomiky bude vyžadovat další zpřísnění měnové politiky. Zahájení cyklu zvyšování sazeb tak nastane již v letošním roce a dnešní mírně slabší inflace na tomto výhledu nic nemění,“ upozornil.


Přečtěte si také:

Prohra v arbitráži: ČNB zaplatila stamiliony ČSOB


Hlavní ekonom Deloitte David Marek se domnívá, že po zbytek letošního roku se bude inflace pohybovat i nadále v blízkosti dvouprocentního inflačního cíle.

Podle ekonoma společnosti Roklen Michala Šoltése pak dubnová inflace zakládá k nejistotě ohledně dalšího průběhu a směřování měnové politiky, přičemž roste pravděpodobnost pozdějšího zvyšování úrokových sazeb. „Zatím se však jedná pouze o jeden údaj a je pravděpodobné, že se v dalších měsících inflace vrátí mírně nad dvouprocentní úroveň,“ odhadl.

Hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová uvedla, že po dnešních datech je pravděpodobnost srpnového zvýšení sazeb nižší. „Nicméně kurz koruny je zatím příliš slabý na to, aby ve druhé polovině roku začal ceny výrazněji brzdit. Pokud se kurz bude i v příštích týdnech pohybovat v dosavadním intervalu, první zvýšení sazeb po téměř deseti letech by mohlo přijít v listopadu,“ upřesnila.

Dále si přečtěte:

ČNB v březnu intervenovala za rekordních 520 miliard korun


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kvíz: Poznáte tato auta podle fotografie?
Češi si s GDPR neví rady, až 65 % e-shopů stále není připraveno
Hypoték se poskytuje méně. Proč?
Cestovní doklady na dovolenou ve 12 otázkách a odpovědích
Jak si může důchodce zvýšit příjmy?
Auta
Na návštěvě Jaguar Land Rover Classic Centre v Essenu. Tak…
Obytný VW California slaví 100 000 exemplářů vyrobených v továrně v Hannoveru
Hamburk zavírá dvě ulice dieselům, lidé čekají chaos. Totální nesmysl, tvrdí odborník
Škoda Karoq má dalšího sourozence. Nový Volkswagen Tharu ale nemíří jen do Číny
Kvíz: Poznáte tato auta podle fotografie?
Technologie
Kvíz: Smartphony jsou si čím dál víc podobné. Dokážete je od sebe rozeznat?
Osmijádrové procesory Coffee Lake mají spotřebu 80 nebo 95 W, Intel prozradil TDP
10 největších filmových nesmyslů, které jsou ajťákům pro smích
Facebook a Evropský parlament. Jak Zuckerberg (ne)vysvětlil ochranu uživatelských dat
Měníme peníze na dovolenou: 7 triků směnáren
Hry pro příležitostné hráče