Indie se snaží dohnat soupeře v Africe - Euro.cz

Přihlášení

Indie se snaží dohnat soupeře v Africe

, Alex Halperin,
Indie se snaží dohnat soupeře v Africe
Zdroj: Euro.cz

Do nadějného obchodu…

Celý podtitul: Do nadějného obchodu investují velké peníze mimo jiné telekomunikační a farmaceutičtí obři

Zatímco čínské společnosti skupovaly v posledních letech práva na těžbu ropy a nerostů po celé Africe, Indie se rozhoupávala pomaleji. Loňský obousměrný obchod Číny s Afrikou v hodnotě 55 miliard dolarů více než dvakrát převyšoval obchodování jejího velkého asijského soupeře. V současnosti se Indie usilovně snaží tento náskok dohnat.
Premiér Manmohan Singh hostil v dubnu v Novém Dillí summit na podporu vazeb s Afrikou. A indické společnosti rozvíjejí obchody na tomto kontinentě. „Z Afriky se stal významný partner, trh pro naše zboží a služby a rozhodující součást našeho hledání energetické bezpečnosti,“ prohlašuje Navdíp Suri, indický generální konzul v Jižní Africe.
Indický mobilní operátor číslo jedna, Bharti Airtel, právě vede rozhovory o nákupu 51procentního podílu v MTN Group, což je největší mobilní hráč v Africe. Když se s jihoafrickou společností tento obchod za dvacet miliard dolarů uzavře, vznikne mobilní síť se 130 miliony účastníků. „Indie a Afrika mají podobné trhy, hodnotové systémy, úrovně rozvoje,“ uvádí Sunil Mittal, předseda společnosti Bharti, „nově vznikající trhy jsou pro nás významné.“
Zvláště trhy v Africe, kde jsou hluboké vazby k Indii. Afričtí obchodníci dlouho brázdili vody západního pobřeží Indie a britští koloniální správci dováželi indické dělníky pro výstavbu afrických železnic (ti později zastávali manažerské funkce na střední úrovni). Afrika je dnes domovem dvou milionů Indů. Mnozí z nich byli periodicky vyháněni a pronásledováni; loni byli dva Indové lynčováni v Ugandě. To však nápor nezastavuje. „Indie byla v poslední době příliš zahleděna do Západu a teď je připravena obnovit svůj historický vztah k Africe,“ uvádí Nimisha Madhvani, ugandský velvyslanec v Dillí, jehož rodina žije v Africe už čtyři generace.
Na Afriku sázejí některá indická nejslavnější jména. Farmaceutický hráč Cipla začne 9. června vyrábět léky proti HIV a malárii v nové továrně za 32 milionů dolarů na předměstí Kampaly. Státní ropný gigant ONGC má pole v Nigérii, Angole a Súdánu. Soukromá firma Vedanta Resources investuje miliardu dolarů na zdvojnásobení kapacity největšího zambijského dolu na měď. To by dle Kuldipa Kaury, generálního ředitele Vedanty, mohlo významně zvýšit hrubý domácí produkt Zambie. „Indové se vracejí na scénu a jsou vítáni,“ prohlašuje Frederick Mutebi Kitaka, finanční ředitel firmy Quality Chemicals, ugandské partnerské společnosti Ciply.
Několik indických společností je v Africe už desítky let; všude na afrických silnicích jsou vidět vozy značky Tata. Přesto se celá léta většina z nich soustřeďovala na indický trh a vyvážela na Západ. Zároveň s tím, jak indická vláda zvětšuje diplomatickou podporu a půjčky Senegalu, Mali a dalším africkým zemím, se však firmy dávají do pohybu. „Pokud tam nevstoupíme dnes, do patnácti let ztratíme obrovský trh,“ tvrdí Malvinder Mohan Singh, vrchní ředitel farmaceutické společnosti Ranbaxy Laboratories, která působí v celé Africe.
Vzhledem k těžkostem doma nejsou Indové zdeptáni africkou korupcí a byrokracií. Oba regiony mají početné, negramotné a chudé obyvatelstvo. Oba potřebují skromné společnosti a levné výrobky. Indické podniky rovněž poskytují v továrnách velmi potřebné školení a indická vláda zve každý rok patnáct tisíc afrických studentů na své vzdělávací ústavy a školí tisíc afrických státních zaměstnanců. Dle Sjamala Gupty, předsedy společnosti Tata International, největší indické soukromé firmy investující v Africe: „Afričané považují Indii za alternativní vývojový vzor.“

Popisek s. 55:
Uganda. MTN, největší africký mobilní operátor, bude asi brzy mít indického partnera.

Box s. 55:
Indie a Afrika:
Rostoucí vazby
Hodnota obousměrného obchodu

2003*
6,5
miliard dolarů

2007*
25
miliard dolarů

* Fiskální rok končící v březnu.

Pramen: Federace indických obchodních a průmyslových komor, Nové Dillí

Copyrighted 2008 by The McGraw-Hill Companies, Inc
BusinessWeek

Překlad: Jiří Kasl