Indie: Největší byrokracie na světě

16. ledna 2012, 08:08 - Pavel Trčala
16. ledna 2012, 08:08

Podmínky pro export a investice v Indii? Obrovské příležitosti, ale také obrovská byrokracie a korupce. Přinášíme přehled cel, základních daní a také různých metod, jak si na indickém trhu otevřít zastoupení.

Foto: Profimedia.cz

Téměř nikde na světě nemůžete čekat, že podepíšete smlouvu pár týdnů po prvním kontaktu s partnery. Ovšem v Indii to trvá v průměru 425 dní, což je dle průzkumu Světové banky vůbec nejdelší doba na světě.

Indie je zemí, kde vše trvá dlouho, a to jak kvůli byrokracii, tak kvůli byznysové mentalitě. Indičtí podnikatelé si uvědomují, že jejich země bude patřit k předním ekonomickým mocnostem. Připravte se, že jednání s nimi nebudou jednoduchá. Pokud to bude možné, budou vyžadovat osobní styk.

Založení firmy

Firmy mohou být v Indii i stoprocentně vlastněny zahraničními majiteli. Pro start vašeho byznysu můžete ale také zvážit několik předstupňů před založením vlastní společnosti.

Liaison Office

Tento typ kanceláře je pouze kontaktní, který vás bude v Indii zastupovat za účelem průzkumu obchodních možností. Tato kancelář však nemůže vykonávat obchodní činnost.

Project Office

Tento typ zastoupení, tedy projektovou kancelář, si můžete otevřít pro jeden specifický projekt.

Branch Office

Zahraniční společnosti si mohou v Indii zakládat pobočky za účelem exportu nebo importu, poskytování profesionálních poradenských služeb, výzkumu, reprezentování a poskytování servisu pro produkty mateřské firmy. Pobočka může indické zisky, po zaplacení místních daní, remitovat své mateřské firmě.

Joint Venture

Při zakládání firmy se můžete rozhodnout pro společný podnik s indickou firmou. Jednání s úřady, partnery a zákazníky bývají v Indii jednodušší, pokud přicházíte na doporučení. Téměř vše může být zjednodušeno nebo urychleno, pokud máte dobré osobní kontakty. Také proto může být společný podnik výhodou.

Private Limited Company

V soukromé limitované společnosti musejí být minimálně dva a maximálně 50 akcionářů. Akcie nemohou být prodávány veřejně a jejich transfer je limitován. Odpovědnost akcionářů je do výše nesplácené hodnoty jejich akcií. Avšak odpovědnost direktora nebo manažera této společnosti může být bez omezení.

Public Limited Company

Ve veřejné limitované společnosti musí být nejméně sedm akcionářů a maximální počet není limitován. Akcie mohou být prodávány veřejně a jejich transfer není limitován. Odpovědnost akcionářů je do výše nesplacené hodnoty jejich akcií. Avšak odpovědnost direktora nebo manažera této společnosti může být bez omezení.

Registrace firmy

Provádí se u centrální banky, kterou je Reserve Bank of India. Pro vaši přihlášku si připravte výpis z obchodního rejstříku v České republice a výsledek hospodaření společnosti za poslední finanční období. Lhůta k udělení povolení pro otevření kanceláře trvá většinou méně než jeden měsíc. V některých sektorech není možné stoprocentní vlastnictví firmy zahraničním investorem. Více informací naleznete na stránkách Ministerstva obchodu a průmyslu www.dipp.nic.in.

Cla

V Indii existují tři druhy cel. Základní clo – Basic Duty – se pohybuje od nula do 10 procent. Například dovoz pro potřeby informačních technologií má nulovou sazbu. Dodatečné clo – Additional Duty of Customs – se uvaluje na dovoz výrobků z důvodů dorovnání snížení základního cla. Pokud se obdobný výrobek vyrábí v Indii, dodatečné clo ho tímto chrání, a to v sazbách čtyři procenta, 16 procent, případně až 48 procent. Pokud váš výrobek podléhá spotřební dani a tuto daň zaplatíte, nemusíte dodatečné clo platit.

Antidumpingové clo – Anti-Dumping Duty – je v Indii využíváno na ochranu trhu, ale i Indie sama čelí antidumpingovým řízením v zemích s indickým exportem.

Obecně jsou cla v Indii komplikovaná a mohou se sčítat, takže i když má váš výrobek základní sazbu 10 procent, výsledné clo může být i 30 procent nebo více. I když indické tarify zůstávají dosti vysoké, ve srovnání s obdobím před započetím hospodářských reforem jsou řádově nižší. Před rokem 1991, kdy reformy začaly, byly tarify až 300 procent vysoké. Celní sazebník a podrobné informace můžete zjistit na webových stránkách Celního a daňového úřadu www.cbec.gov.in.

Daně

Pokud založíte firmu nebo joint venture, budete zdaněni jako indické firmy. Pokud založíte pobočku, budete zdaněni dle typu pobočky. U pobočky, která má jako svou náplň průzkum trhu a neprovádí obchodní činnost, daně platit nebudete. Projektové nebo obchodní pobočky platí daně standardně.

Daně z příjmů (Income Tax)

Zdanění společnosti v Indii rozlišuje domácí a zahraniční firmy. Pokud budete v Indii podnikat jako zahraniční firma, budete platit daň 40 procent a přirážku 2,5 procenta. Pokud se rozhodnete založit si vlastní indickou firmu, budete platit daň jako domácí firmy, tedy 30 procent plus přirážku 10 procent. K základu se připočítává také vzdělávací daň dvě procenta. Založení vlastní indické firmy je tedy daňové výhodnější.

Daň z přidané hodnoty (VAT)

V současné době se používá v Indii DPH, která však není uznána ve všech z 28 států a šesti teritorií Indie. Osm států tuto daň nepoužívá a místo ní stále užívá prodejní daň, obratovou daň a další daně. Problémem také je, že některé položky jsou zdaněny různě v různých státech Indie. Tento fakt je zejména čitelný u komodit.

Centrální prodejní daň

V Indii stále platí prodejní daň mezi indickými státy. Tato daň bude zrušena, až všechny státy přijmou jednotné DPH.

Státní prodejní daň

Týká se obchodních transakcí v rámci jednoho státu.

Centrální spotřební daň

Většina výrobků podléhá této dani ve výši 16 procent již v momentě výroby. K tomuto ještě bývá připočítána vzdělávací daň – Education Cess – ve výši dvou procent.

Daň ze služeb

Tato daň se uvaluje na služby a v současné době je ve výši 12 procent. Zahrnuje 99 definovaných zdanitelných aktivit.

Soudní spory

Soudy jsou v Indii velmi pomalé. V nešťastném případě možného sporu, který byste museli řešit soudní cestou, musíte počítat s dlouhým, finančně náročným procesem a nejistým výsledkem. Pokud je to možné, pokuste se případný spor řešit přes obchodní komory nebo podnikatelské svazy. Při odeslání zboží je potřeba obezřetnost a doporučuje se využít platební instrumenty znemožňující nebo snižující riziko nesplacení pohledávky, protože vymáhání zejména menších pohledávek je v Indii prakticky nereálné.

Zóny volného obchodu

V současné době je v Indii 130 takzvaných speciálních ekonomických zón – Special Economic Zones – a stovky dalších jsou ve stádiu budování nebo plánování. Pokud začnete své aktivity v Indii v jedné z těchto zón, získáte například možnost dovozu strojů, zařízení a surovin bezcelně. V těchto zónách také nemusíte platit centrální prodejní daň a daň ze služeb.

Korupce a byrokracie

V nejnovějším rankingu Transparency International obsadila Indie 87. místo na světě v míře korupce. Pro srovnání, Česká republika byla v tomto průzkumu hodnocena na 53. místě. Pokud vám korupce a neprůhlednost dělá starosti u nás, připravte se na ještě větší dávku v Indii. Dalším problémem je nekonečná byrokracie, která byla v Indii od koloniálních dob vyšroubována ad absurdum. Obrovská byrokracie je pro korupci samozřejmě úrodnou půdou. Indie si je vědoma tohoto handicapu a snaží se papírování snižovat, má ale před sebou ještě dlouhou cestu.

Zahraniční investice

Indie si uvědomuje potřebu zahraničních investorů pro modernizaci země. Po Číně je Indie druhou nejpreferovanější zemí na světě pro zahraniční investory. Pro ty jsou však velkým problémem výše zmíněná korupce, byrokracie, ale také praktické záležitosti jako nedostatečná infrastruktura a nestálé dodávky energie.

Zahraniční investice jsou povoleny ve všech průmyslových odvětvích kromě smíšeného maloobchodu, atomové energie, loterie, herních a sázkových kanceláří. Perspektivními odvětvími budou energetika, a to zejména větrná, solární, vodní a infrastruktura, kde bude docházet k modernizaci letišť a železnic. Růstový je také farmaceutický průmysl a obor telekomunikací. Velké projekty infrastruktury se budou realizovat kombinací státních i soukromých investic, takže šance budou i pro české a moravské dodavatele.

Autor je mezinárodní konzultant společnosti Trcala Consulting.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít